Bizarni zakoni širom sveta

by | jun 9, 2014

Možda mi i ljudi oko nas ove stvari koriste svakodnevno, i daleko od toga da ih posmatramo kao nezakonite, ali postoje države u kojima su zabranjene! Dok su neke zemlje svojim građanima uskratile pravo na gledanje određenih televizijskih emisija, druge su zabranile odeću u određenim bojama, a treće recimo žvakanje žvaka. No, to nije sve!

zvaka

Pogledajte suludu listu određenih stvari koje su pojedine zemlje sveta zabranile svojim stanovnicima, na prvi pogled bez nekog opravdanog razloga:

Igrači konzole (Kina): Kineska vlast je 200. godine donela zabranu za igrače konzole, kako bi sprečile mlade ljude da umesto na rad svoje vreme troše na igrice.

Emo odeća (Rusija): Rusija je odlučila da je emo odeća „pretnja nacionalnoj sigurnosti“ , pa ju je jednostavno zabranila. Ovo je bio pokušaj smanjenja visoke stope samoubistava među mladima.

Dan zaljubljenih (Saudijska Arabija): Zabranjena je proslava 14. februara, kao i prodaja bilo čega što karakteriše taj „praznik“. Postignuto je cvetanje crnog tržišta.

Video igrice (Grčka): Cilj je bio da se zabrane aparati za kockanje, međutim zakon je napisan tako uopšteno da je dovodio do privođenja klinaca koji su igrali igrice u internet kafeima.

Reinkarnacija bez prethodnog pristanka (Kina): Ovo možda zvuči ludo, ali je predstavljalo pokušaj Kine da kontrolše tibetanske budiste!

Društvena igra „Scrabble“ (Rumunija): 1980. godine predsednik Nikolaje Čaušesku zabranio je ovu igru, opisujući je kao „preterano intelektualnu“ i „subverzivno zlu“.

Kler Dejns (Manila): Jednom prilikom američka glumica istakla je da je Manila čudan grad koji smrdi i pun je bubašvaba, pa su zabranjeni svi njeni filmovi, a i njoj samoj je zabranjen dolazak u grad.

Pojedina dečja imena (Danska): Vlada je odobrila 24.000 imena koja od kojih roditelji mogu izabrati neko za svoju decu. Ako oni žele ime koje nije na popisu – moraju da podnesu zahtev za odobrenje.

Žuta odeća (Malezija) : Pre tri godine tamošnja vlada odlučila je da je protivzakonito nositi žuto, jer je to boja određene grupe opozicionih aktivista.

Jasmin (Kina): Jasmin revolucija u Tunisu inspirisala je kineske protestante, pa je vlada – zabranila cvet.

Žvakaća guma (Singapur): Od 1992. godine zabranjen je uvoz i prodaja kako bi se smanjilo prljanje ulica.

Plastične kesice (Bangladeš): 2002. se zabranjuje korišćenje plastičnih vrećica. Vrlo brzo, isto su učinile Francuska, Tanzanija i Meksiko.

Žene vozači (Saudijska Arabija): Ne postoji pisani zakon koji sprečava žene da voze, ali ženama se dozvole – ne izdaju.

Putovanje kroz vreme (Kina): Zbog „neozbiljnog“ tretmana istorije u TV emisijama i filmovima, kineski cenzori su u medijima zabranili putovanje kroz vreme.

Izvor: Punkufer

Tagovi: