Levoruki, srećan vam Međunarodni dan!

by | avgust 13, 2014

Danas, 13. avgusta, u celom svetu se obeležava Međunarodni dan levorukih i to je dan kojim se pokušava probuditi svest o prednostima i nedostacima te osobine.

670px-Be-Left-Handed-in-a-Right-Handed-Society-Step-1

Klub levorukih osnovan je u Velikoj Britaniji 1990. godine, kako bi njegovi članovi bili u toku s novim proizvodima koji su im dostupni, a to su proizvodi koji odgovaraju levorukim, a ne samo desnorukim osobama. Ovaj klub je 13. avgusta 1992. godine prvi put organizovao obeležavanje Međunarodnog dana levorukih. Danas je to međunarodna organizacija i vodeći svetski savetodavni centar o pitanjima levorukih.

Na današnji dan se zapravo podstiču desnoruki da isprobaju predmete za levoruke i da uvide kako je to kad ti je sve na „krivoj“ strani.

Stručnjaci tvrde da se poslednjih 100 godina broj levorukih gotovo učetvorostručio i smatra se da oko 12 odsto stanovništva danas piše levom rukom.

Naučnici se bave razlozima nastanka, ispitivanjima psiholoških karakteristika, time kako funkcioniše mozak i motorika, a s druge strane čak i industrija i trgovina se uključuju – prave se makaze za levoruke i mnogi drugi instrumenti.

U zabavnim tekstovima u mnogim časopisima navode se slavne osobe koje su levoruke, pri čemu obično taj spisak počinje sa Leonardom da Vinčijem, Mikelanđelom, Betovenom, Bahom, Čarli Čaplinom, Polom Makartnijem ili vojskovođama Cezarom, Aleksandrom Makedonskim, Napoleonom, a ko voli naučnike ne zaobilazi Ajnštajna i Maksvela.

Obično se postavlja pitanje šta je uzrok levorukosti, ali naučnici nemaju jedinstven odgovor. Stručnjaci smatraju da se levorukost – desnorukost određuje još u prenatalnom periodu, jer se zna da se u porodicama koje imaju bar jednog levorukog roditelja 10 do 12 puta češće rađaju levoruka deca. Deca vrlo rano pokazuju svoju opredeljenost da li su dešnjaci ili levaci, ali ima i slučajeva da se uočava kod neke dece i kasnije, međutim ređe posle četvrte, odnosno pete godine.

Levoruki ljudi u stanju su da razmišljaju brže kada, na primer, igraju kompjuterske igre ili se bave nekim sportom, a uspostavljanje veza između leve i desne moždane hemisfere brže je kod levorukih, utvrdili su australijski naučnici.

Autor: Life Content, J.J.
Foto: WikiHow

Tagovi: