Dolazi proleće: Vreme je za čišćenje organizma

by | februar 27, 2014

jagode

Uskoro nam stiže proleće, te i naše telo treba da pripremimo za tople dane. Ovo je odlično vreme za eliminaciju toksina koji su se nakupili tokom zime. Namirnice koje donose prvi sunčevi zraci su vedrih boja, a obiluju hranljivim sastojcima koji pozitivno utiču na jetru, glavnog „čistača“ organizma. Zato, čim se pojave, nagrnite na špargle, artičoke, mladi spanać i jagode.

Špargle – prijatelji jetre

Špargle su pravo prolećno povrće, a najčešće se beru u periodu od marta do maja, negde čak i do jula. Mesnate stabljike špargli uvek su se smatrale vrednim povrćem, a cenjene su i zbog svog sočnog ukusa i blage teksture. Zelenu boju duguju hlorofilu, poznatom „čistaču“ jetre i krvi. Energetska vrednost špargli je vrlo mala, što ovo povrće rangira visoko na listi poželjnih namirnica za skidanje suvišnih kilograma.

Špargle su pre svega bogate folnom kiselinom koja utiče na normalan rast tkiva za vreme trudnoće. Takođe, bogate su vitaminom C i kalijumom. Visok nivo kalijuma sa aminokiselinom argininom i niskim nivoom natrijuma čini šparglu prirodnim diuretikom.

Špargla se od davnina koristi za ublažavanje simptoma PMS-a i kod zadržavanja vode. Bogate su vitaminom C, cinkom i selenom, a zahvaljujući njima špargle su nezaobilazne u detoks dijeti koju je poželjno držati na kraju zime. Špargle i jaja čine odličnu i najpoznatiju kombinaciju, ali za detoksikaciju se preporučuje da špargle stavite u salatu ili dodati čorbama i supama. Za pravi gastronomski užitak, preporučuje se da špargle servirate sa plodovima mora.

Artičoka u borbi protiv zatvora

Artičoka je povrće koje spada u zeljaste biljke, a njena lekovita svojstva poznata su od davnina. Smatra se da blagotvorno delovanje artičoke na organizam dolazi od gorkih materija u lišću i korenu, koje imaju posebnu aromu i dobro utiču na žuč.

Kalorijska vrednost artičoka je minimalna, kao i sadržaj masti i reč je o pravoj riznici vitamina, minerala i fitohemikalija. Kao prijatelj jetre, artičoka obezbeđuje vitamin C i kalijum i gotovo sve druge vitamine i minerale u manjim količinama. Ima dobar sadržaj vlakana, pa tako 100 grama artičoke daje čak 5,4 grama vlakana.

Artičoka štiti jetru. Inulin, nesvarljivi ugljeni hidrat koji se nalazi u ovom povrću, ima blago laksativno dejstvo i pomaže kod zatvora. Zdravlje jetre u vezi je sa redovnim pražnjenjem creva, a u periodima zatvora veće je opterećenje na jetru. Artičoku možete uklopiti u gotovo sva jela, od supa preko pirea do rižota, pica, musaka ili mesnatih jela.

Da bi detoksikacija bila što učinkovitija najbolje je kuvanu artičoku servirati kao predjelo sa maslinovim uljem i laganim sirom ili uklopiti u neku od salata. Za gurmanski užitak napravite namaz od artičoka tako što ćete ih pomešati sa tunjevinom, maslinama, maslinovim uljem i limunovim sokom. Kombinaciji dodajte začinsko bilje po želji i uživajte.

Mladi spanać jača kosti

Spanać je dostupan tokom cele godine, a proleće je idealno vreme da se uživa u ovom povrću, jer mladi spanać, za razliku od običnog, ima slađi ukus i manje je žilav. Obiluje vitaminom K koji, između ostalog, povoljno utiče na kosti.

Mladi spanać je, poput većine prolećnih plodova, vredan izvor vitamina C i kalijuma. Valja istaći  i sadržaj folne kiseline i gvožđa. Oni koji se sećaju Popaja koji je svoje mišiće jačao spanaćem uvereni su da ga je upravo gvožđe u spanaću učinilo snažnim. Istina, spanać sadrži značajne količine gvožđa, ali sadrži i materije koje otežavaju apsorpciju gvožđa.

Zelenu boju duguje hlorofilu koji je izuzetno bitan u detoksikaciji, jer se tradicionalno smatra „čistačem“ jetre i krvi. Dodatna prednost spanaća je niskokaloričnost, pošto u 100 grama ima tek oko 25 kalorija.

Spanać se može jesti uz testeninu, soseve, pite ili možete da  eksperimentišete po volji. Kada je reč o detoksikaciji, preporuka je da uživate u salati od mladog spanaća kojoj je dodat limunov sok. Možete joj dodati mnoge sastojke od kozjeg ili kravljeg sira, orahe, semenke i maslinovo ulje. Jabuka se posebno preporučuje, jer će zahvaljujući pektinu, vlaknu iz jabuka, čišćenje biti zaokruženo.

Jagode leče prolećni umor

Jedna šolja ovog bobičastog voća sadrži samo 45 kalorija, ali i zadovoljava dnevne potrebe za vitaminom C. Jagode spadaju u voća najbogatija vitaminom C, što pomaže ne samo u detoksikaciji, već i u savladavanju prolećnog umora. Ista količina jagoda sadrži i 210 miligrama kalijuma koji, između ostalog, poboljšava normalno funkcionisanje nervnog sistema.

Vitamini B2, B5, B5, K i minerali bakar, mangan i magnezijum su vitamini i minerala u jagodama. Jagode su, naravno, odličan slatkiš, a posebno dobro idu uz čokoladu. U svrhu čišćenja najbolje ih je jesti same. Ipak, gurmani mogu od jagoda da naprave i lagane frapee.

Izvor: Huffington Post/Wikipedia

 

Tagovi: