Napravite čistku ormara u samo šest koraka

by | oktobar 1, 2014

Svi mi imamo neki komad odeće koji smo ili dobili na poklon ili kupili za „kad smršam 10 kilograma“ ili „kad jednom odlučim da odem na super fancy večeru, iako preferiram picu i ćevape“. Negde duboko u sebi svesni smo da taj predmet nikada nećemo odenuti, ali teško nam je da ga bacimo u smeće. Nema potrebe za osećajem krivice, pa neka veliko čišćenje počne.

ormar

Čišćenje ormara može biti stresan posao. Želite da se rešite nekih stvari, ali nešto vas uvek zadrži na mestu. Zašto? Zato što odeća nije tek nešto što nosimo nego i naš način izražavanja, što znači da je svaki stari komad pun značenja i značaja koji nadilazi izgled odevnog predmeta. I kad znamo sve to, nadamo se da ne želite da osvanete u nekoj od emisija o „sakupljačima“ stvari, nego jednostavno stisnite zube i donesite nekoliko teških odluka.

Dakle, sad kad ste otvorili ormar, svaku stvar uzmite u ruke i pitajte se sledeće:

1. Sviđa li mi se ovo? Stvarno?

Ako je odgovor potvrdan, idite na pitanje broj dva. Ali ako ste odgovorili odrično, rešite se tog predmeta. Donirajte ga u dobrotvorne svrhe, prijavite stvari na neku grupu na društvenoj mreži koja se bavi razmenom ili poklanjanjem odeće, ili pak, ako je reč o očuvanom i lepom artiklu, prodajte ga online.

2. Ima li kakve fleke po sebi?

Ako odgovorite sa ne, potražite pitanje broj tri. Ako ste odgovorili potvrdno proverite može li se fleka lagano ukloniti. Da li je reč o mrlji od čokolade ili ulja? Da li je taj predmet zaista zaslužio da odvojite vreme i novac potreban za hemijsko čišćenje? Da li su fleke od znoja pod pazuhom privremene ili se već materijal izlizao na tom delu? Ako su postale trajni deo odevnog predmeta, bacite ga.

3. Da li je izlizano?

Ako jeste, odmah bacite. Ako nije, pređite na sledeće pitanje.
Ali pripazite, jer biste mogli upasti u zamku ostavljanja odeće na „za po kući“ gomili. Na kraju vam se može dogoditi da imate 10 „za po doma“ majica i tri za napolje. Nemojte gomilati odeću koju ćete presvlačiti jedino kod kuće, jer ćete opet zakrčiti ormare.

4. Da li je poderano ili pohabano?

Ako nije, idemo na sledeće pitanje. Ako jeste, probajte proveriti da li bi krojač jednostavno mogao da reši problem. Ako bi, a nije reč o majici koju ste platili nešto sitno, a krojaču biste morali dati više, stavite je sa strane i pripremite kako biste je što pre odneli na popravak.

5. Da li vam odgovara?

Ako da, super, idemo dalje. Ali ako ne, možda bi najpametnije bilo da se odmah rešite tog komada. Naime, nema goreg od „nekad mi je super stajalo“. Jedna stvar je ako je reč o sjajnoj haljini koju krojač mora samo malo da proširi/suzi i opet je kao nova, ali ako je reč o pantalonama koje su šest brojeva manje, nemojte sebi davati lažne nade. Nema veze da li je novo, skupo ili baš u trendu. Ako vam ne odgovara, rešite se toga.

6. Kad ste poslednji put to nosili?

Ako ste neki odevni predmet nosili tokom poslednjih godinu dana, onda ima zeleno svetlo, ali ako ste dogurali sve do šestog pitanja, a neku odeću niste nosili duže od godinu dana, ostavite je sa strane. Složite je, smestite u plastičnu vrećicu kako bi je zaštitili i smestite u neku fioku ili kutiju. To je i dalje savršeno dobar komad odeće, koji vam jednostavno trenutno ne odgovara iz nekog razloga. Nema smisla ni da zauzima mesto u garderobi ako ga ne nosite. Označite kutiju u kojoj se nalazi (po mogućnosti navedite i sadašnji datum), pa proverite za godinu dana kako se osećate u vezi sa njim. Ako i tada ne želite da ga nosite, rešite ga se.

Izvor: magazin.hr, M.G.

Tagovi: