5 najvećih fitness grešaka

by | septembar 13, 2013

Eksperti za fitnes pomažu vam da eliminišete sve greške u režimu vežbanja i tako konačno vidite rezultate svog rada – zategnute mišiće stomaka, čvršću guzu i manje masnog tkiva.

fitnes greske

1. greška: Preskačete vežbe jačanja i radite samo kardio vežbe

Rešenje: Naravno, pravac na sprave i tegove! Žene su sklone da se posvete isključivo kardiovaskularnom režimu rekreacije – trčanju, šetnji i vožnji bicikla – i tako se fokusiraju na donji deo tela.

Međutim, istraživanja pokazuju da i trening jačanja pomaže u održavanju kondicije i vitke linije. Tokom procesa starenja, žene u proseku gube oko 2,5 kg mišićne mase, tokom svake decenije, a takav gubitak usporava metabolizam. Idealan nedeljni program rekreacije sastoji se od tri ili četiri kardio treninga i dva ili tri treninga jačanja.

2. greška: Stalno ponavljate isti program vežbi

Kombinujte različite tipove vežbi! Tako ćete ostati motivisani a rezultat sigurno neće izostati. Ukoliko ne menjate tip vežbi, broj ponavljanja i nedeljnu dinamiku vežbanja, nikada nećete uspeti da premašite već pstignutu kondiciju.

Razlog je sasvim jednostavan: vaše telo se navikava na sve što redovno ponavljate. Dakle, ako ste do sada radili samo čučnjeve, uvrstite u svoj režim i čučnjeve sa tegovima. Što se tiče kardio vežbi, pokušajte da varirate intenzitet i trajanje vama omiljenih vežbi.

3. greška: Izvodite kardio vežbe što je brže moguće

Intenzivirajte aerobne vežbe. Verovatno ste već čuli da vežbe slabijeg intenziteta sagorevaju više masnoće nego ugljenih hidrata. Iako je to tačno, sporiji tempo sagoreva manje kalorija, što za posledicu ima i sporiji gubitak telesne mase. Bolja opcija jeste da tokom jednog treninga kombinujete intervale (od nekoliko minuta) intenzivnih vežbi sa intervalima laganijih vežbi. Narednog dana radite duže ali manje intenzivne vežbe. Do kraja nedelje, naizmenično primenjujte brže i sporije vežbe.

Niste pristalica rekreacije u fitnes centrima? Onda kupite DVD sa aerobik vežbama i – radite ih kod kuće. Ovaj snimljeni materijal deluje vrlo stimulativno i utiče na to da žene rade više i brže nego što bi to činile oslanjanjući se samo na sopstvenu motivaciju.

4. greška: Osećate napetost u celom telu jer nemate vremena za vežbe istezanja

Izdvojte malo vremena za zagrevanje. Svaki interval kardio i vežbi jačanja započnite zagrevanjem u trajanju od najmanje pet minuta. Lagani džoging ili žustro hodanje idelani su oblici zagrevanja.

Isto tako, nemojte žuriti da što pre završite serijal kardio vežbi. Pet minuta aerobnih vežbi niskog intenziteta (nakon što se okončali kardio vežbe) i istezanje nakon svake serije vežbi prirodno će povratiti rad srca u stanje u kojem se nalazilo pre treninga te će sprečiti pojavu nesvestice i opšte slabosti.

Tokom izvođenja vežbi jačanja, možete da istežete grupe mišića na kojima radite, to činite u pauzama između setova vežbi. Istraživanja pokazuju da primena ovog metoda znatno povećava snagu i izdržljivost mišića.

5. greška: Primenjujete isti program vežbi kao i neka poznata ličnost, u nadi da ćete izgledati poput nje

Postavite sebi realan i ostvarljiv cilj. Takođe, morate da znate da su izgled, kondicija i tip muskulature uglavnom stvar genetike. Bez obzira na to koliko sklekova ili trbušnjaka uradite, vaši stomačni mišići nikada neće izgledati kao pločice megapopularne zvezde, iz sasvim jednostavnog razloga što je ovde reč o vašem stomaku, a ne o njenom!

Osim toga, ako ne pokazujete iskreno interesovanje za jogu (koja je sve popularnija među slavnim damama) teško da ćete postići ikakve rezultate ovom tehnikom vežbanja. Dakle, pronađite nešto što se vama dopada, u čemu uživate, što i jeste, osim upornosti, najvažniji uslov za postizanje rezultata.

Autor: Life Content

Tagovi: