Manje poznata pravila nege kose koja vam neće otkriti svaki frizer

by | novembar 2, 2016

S obzirom na to da nam se zima lagano smeši, dočekujući nas nesebično raširenih ruku, vreme je da kosu zaštitimo na ispravan način. Poznato je da je sasvim normalno da izgubimo oko 100 dlaka dnevno, ali često lomljenje kose mnogo je veći problem, koji se dešava kada je previše hladno ili kada smo duže vreme izloženi suncu.

Guliver/Getty Images

Guliver/Getty Images

Hladan vetar i promene temprature, što se poslednjih dana kod nas često dešava, veliki su neprijatelj vašim vlasima. Kosa se tada pojačano lomi i ćeba, a ukoliko ste to primetili, potrebno je da počente da je negujete na pravilan način. Pitali smo frizera Bobana Ćirića iz salona Sotto Sopra kako možemo da pomognemo kosi koja se usled vremenski uslova postala slaba i sklona oštećenjima.

– U zavisnosti od samog problema svakom slučaju potreban je individualan pristup. Svakako se u ovom periodu preporučuje pojačana nega u smislu hranljivih maski koje bi se češće nego inače nanosile na kosu i naravno potrebno je posebnu pažnju obratiti na krajeve koji su usled vetra i hlanijeg vazduha skloniji oštećenjima – ističe Boban.

1. Suva kosa

Ozbiljno se pozabavite njome. Potrebno je da je jednom nedeljno uvijate u plastičnu kapu (onu za tuširanje) i preko nje stavite vreo peškir. Držite je tako 10-ak minuta. Vlasi će se otvoriti jer su potaparene i kasnije će bolje upiti pakovanje ili maksu koju budete nanosili. Kada nanesete masku,na kosu ponovo stavite kapu i preko vreo peskir.

2. Tanka kosa

Ako vam je kosa tanka i svilenkasta, najbolje je da izbegavate preteranu upotrebu pakovanja. Dovoljno je samo koriscenje kvalitetnog sampona za hidrataciju i nanošenje balzama na koji ste već navikli.

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

3. Gusta kosa

Iako će vam mnogi pozavideti na gustini kose i jačini dlake, savet za vas je da pakovanje stavljate dva puta nedeljno i držite ga tako minimum pola sata. Ovakav tip kose zadražava ulje u korenu, a krajevi obično ostaju suvi, pa je zato veoma važno da pakovanje nikako ne nanosite na koren.

Pravilno tretiranje kose zimi – šta izbegavati?

Kao što smo već rekli, zimi je veoma teško tretirati je na pravi način, zaštititi je i dlaku održati baršunastom i nežnom na dodir.

Stručnjaci ugavnom savetuju da nam je zimi potrebna krema za krajeve. Ako pri ruci nemate neki od profesionalnih proizvoda namenjenih u ovu svrhu, mozete slobodno upotrebiti kremu za ruke na bazi pantenola. Pantenol kremu za ruke utrljajte na krajeve i slobodno možete da izađete da prošetate na niskoj temperaturi.

Takođe, ukoliko je temperatura niska i boravite na planini, obavezno preko kose tavite kapu ili je pokrijte na bilo koji drugi način. Ovo naročito važi ako ste izloženi nevremenu, snegu ili vetru.

Preterana upotreba pegle,figara i fena neposredno pred izlazak na hladnocu dodatno steti vasoj kosi. Dlaka lakse puca prilikom naglih promena temperature,tako da nije preporucljivo odmah posle feniranja izaci na hladan vazduh.
Kao što ste ažurni u drugim segmentima života, tako budite i prema svojoj kosi.

Potrudite se da redovno odlazite na šišanje, pa će kosa na taj način postati zdravija i otpornija na lomljenje.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Isto tako, spavanje na pamučnoj jastučnici jedan je od razloga čestog opadanja i pucanja vlasi. Zamenite je svilenom jastučnicom, koja če sačuvati vašu kosu.

Poslednji, ali ne i manje važan segment u tretiranju kose jeste ishrana. Kosi su, naime, potrebni proteini da bi ostala jaka, a oni mogu da poprave slabe tačke u građi dlake i da ih odbrane od lomljenja. Zapamtite da nega počinje iznutra i da će se pravilna i zdravo izbalansirana ishrana svakako odraziti i na vašu kosu. Svakako bilo bi poželjno i da posetite frizera. koji će najbolje znati šta je potrebno vašoj kosi U salonima su nam dostupni mnogi tretmani za oporavak i revitalizaciju kose koji će pomoći da se sama struktura dlake sasvim oporavi – objašnjava Boban Ćirić.

Tagovi: