Izborite se sa problemom suve kože

by | septembar 9, 2013

Suva koža je u stvari žedna koža. Ovakav tip kože može biti urođen tj. genetski uslovljen ili stečen. Dve najčešće forme urođenih oblika suve kože su: atopijski dermatitis poznatiji kao „atopija“ i ihtioyis vulgaris – „riblja koža“. Mogu se javiti pojedinačno ili oba tipa istovremeno.

suva-koza

Atopija podrazumeva suvu kožu lica, vrata, pregiba i ukazuje na sklonost ka oboljenjima alergijske prirode. U detinjstvu, atopija se manifestuje kao dečiji ekcem. Svrab je uvek prisutan, ali kožne promene nastaju tek češanjem.

Ribljom kožom nazivamo suvu, hrapavu, perutavu kožu i obično se pojavljuje na potkolenicama i bocnim stranama trupa. Promene ispoljene na spoljašnjoj strani nadlaktica poznate su pod nazivom „guščija koža“.

Medicinski preparati

Kod većine ljudi sa suvom kožom neophodna je primena medicinski formulisanih oblika krema i mleka jer komercijalna kozmetika ne može da pruži željene rezultate.

Iako su sve vrste kozmetičkih preparata sastavljene od istih aktivnih supstanci, medicinski preparati sadrže mnogo veću koncentraciju aktivnih materija. Dermatološki formulisani preparati za negu sadrže supstance koje obezbeđuju neophodnu duboku i dugotrajnu hidrataciju. Pored toga, oni sadrže antioksidanse, sredstva koja pospešuju regeneraciju epitela i istovremeno uklanjaju orožale naslage.

Kod suve kože posebnu pažnju treba posvetiti sredstvima koja se koriste za pranje. Za razliku od sapuna koji se lako spiraju, razne kupke i gelovi ostavljaju neku vrstu „filma“ što praktično znači da je koža konstantno „premazana“ deterdžentom.

Tuširanje

Upravo zbog toga pri svakodnevnom tuširanju treba sapunati samo velike pregibne površine. Ukoliko imate suvu kožu ne treba da se tuširate previše toplom vodom, pod jakim mlazom i nikako ne duže od tri minuta. Posle završenog tuširanja potrebno je naneti propisani dermatološki preparat.

Bazen

Boravak u bazenu dodatno isušuje kožu zbog hlora koji je prisutan u vodi. Zato nakon izlaska iz bazena kožu treba isprati, pri čemu nije portrebno koristiti veliku količinu sapuna. Isti princip važi i za održavanje kože posle izlaska iz mora, jer morska so prija koži samo dok je rastvorena u (morskoj) vodi. Po izlasku iz vode, so koja ostane na koži počinje da ispoljava štetno dejstvo u vidu dodatnog isušivanja.

Znojenje

Kod osoba sa atopijom znojenje pogoršava već postojeće kožne promene čak iako ne dođe do prekomernog znojenja. Međutim, kod onih koji imaju dijagnozu ihtiozis vulgaris tj. „riblju kožu“ znojenje je smanjeno tako da ne dolazi do pogoršanja. Zbog toga se preporučuje nosšnje prirodnih materijala kao što je pamuk, grub teksas, vunu ili sintetiku treba izbegavati. Dozvoljeno je nošenje odevnih predmeta od viskoze i čistog kašmira.

Ishrana

Ukoliko imate suvu kožu vaša ishrana mora biti raznovrsna, odnosno sve vrste namirnica treba da su podjednako zastupljene. Možda ste već čuli da i u ishrani postoje trendovi, a trnutno najaktuelniji je takozvani New Age Trend. Po njemu, tanjir treba da predstavlja vatromet boja: zelene, crvene, žute… U ishrani se obavezno rukovodite magičnim brojem 10 – to znači da u toku jednog dana treba da unesete u organizam 10 različitih namirnica (voće i povrće) ukuljučujući tu i sveže začine kao što su peršun i mirođija.

Sunčanje

Osobama koje imaju suvu kožu sunčanje predstavlja pravu blagodet, ali samo u slučaju da se to čini na pravi način. Preporučuje se postepeno izlaganje prirodnim UVB zracima i to periodu do 11 časova tokom prepodneva i posle 16 časova u poslepodnevnim satima. Ovakvim osobama više prijaju sredstva sa umerenom UV zaštitom jer TOTAL SUN BLOCK umanjuje pozitivan efekat UVB zraka. Posle sunčanja na kožu treba naneti mleko i losion sa maksimalnim hidrirajućim efektom.

Sunčanje u solarijumu moglo bi da ima pozitivno dejstvo ali samo u slučaju da se sprovodi pod stalnom kontrolom dermatologa. Nažalost, u našim uslovima takva vrsta sunčanja primenjuje se samo u visoko stručnim institucijama radi tretiranja konkretnih dermatoloških oboljenja a ne u estetske svrhe.

Međutim, kreme za samopotamnjivanje, osobe sa suvom kožom slobodno mogu da koriste. Osim što su pogodne za sve tipove kože, pa i suvu, veoma su praktične jer sami možete da odredite koliko ćete „pocrneti“. Ipak morate voditi računa da te kreme budu kvalitetne kako ne biste bili šareni ili i izazvali dodatne probleme.

Anti-age preparati

Suva koža brže stari. Na sreću, danas je moguće usporiti taj proces pomoću anti-age preparata. Radi se o upotrebi intenzivnih dermatoloških formula u obliku preparata za negu lica i tela u prikladnom farmaceutskom obliku.

Za razliku od komercijalnih preparata, dermatološki formulisani preparati sadrže mnogo veću koncentraciju aktivnih supstanci kao što su retinol, tokoferol, voćne kiseline i druge anti oksidanse.
Ovakvi preparati deluju stimulativno na osnovnu jedinicu vezivnog tkiva (fibroblast) čime se koža stimuliše na prirodno lučenje elastina i kolagena. Na taj način usporava se prirodni proces starenja kože.

Tajna dejstva krema sa voćnim kiselinama nije samo u koncentraciji voćnih kiselina, već i u njihovoj pH vrednosti. Radi se o profesinalnim preparatima čija je pH vrednost od 2,98 do 3,5. Takve pH vrednosti zakonski su dostupne samo dermatolozima. Preparati koji imaju pH viši od pomenutih vrednosti deluju samo kao hidratantna, vlažeća sredstva ali nikako nisu aktivni u pomenutom smislu.

Autor: Life Content

Tagovi: