Jabukovo sirće – superlek protiv gnojnih akni

by | maj 8, 2014

U većini slučajeva, bubuljice se pojavljuju u regiji lica i vlasišta, najčešće u pubertetu, i povlače se nakon tog perioda. Međutim, dešava se, i to uglavnom kod žene, da problem ostane i nakon tog perioda.

jabukovo sirce

Ove upalne promene na koži nastaju usled pojačanog lučenja masnoće u lojnoj žlezdi usled čega dolazi do začepljenja lojnog kanala i tako nastaje zatvoreni komedon (miteser). U komedonima se nalazi veliki broj mikroorganizama koji podstiču nakupljanje i stvrdnjavanje masnoće, te razvoj infekcije koja se manifestuje stvaranjem crvenih čvorića (papula) i gnojanica (pustula) što sve čini kliničku sliku akni. Zbog zastoja masnoće, bubuljica puca i njen sadržaj se izliva u okolno tkivo pa dolazi do širenja infekcije i stvaranja novih akni.

Mogući uzroci

Hormoni: pojačano lučenje hormona podstiče lojne žlezde da produkuju veću količinu masnoća nego što joj je to zaista potrebno. Takođe, odumrle ćelije kože zapušavaju lojne kanale, usled čega se stvaraju čepovi, a ispod njih se nakuplja masnoća koja pogoduje razvoju infekcije. Kod žena se pod dejstvom hormona u različitim fazama menstrualnog ciklusa mogu pojaviti akne, ali se najčešće brzo povlače. Pojava bubuljica moguća je i u menopauzi, čak i kod žena koje ranije nisu imale ovaj problem.

Genetika: kao većina bolesti, i akne su usko povezane sa naslednim predispozicijama, što znači da je rizik od nastanka ovakvih promena na koži veći ukoliko je neko od roditelja imao bubuljice.

Kozmetički proizvodi: bubuljice nastaju i kao posledica upotrebe kozmetičkih preparata koji sadrže komedogene sastojke. Sintetička ulja, njihovi derivati i veštački pigmenti neki su od najčešćih uzročnika.

Lekovi: kontraceptivne tablete, steroidi i barbiturati samo su neki od lekova koji mogu dovesti do nastanka bubuljica.

Neadekvatna ishrana: dokazana je veza između akni i glikemijskog indeksa hrane, pa tako namirnice koje dovode do naglog skoka šećera u krvi stimulišu pojačano lučenje sebuma i stvaranje upalnih procesa na koži. Isto tako, so i pojedini začini doprinose pojavi bubuljica.

Pomoć iz prirode

  • Za spoljašnju upotrebu

Jabukovo sirće – Ovo je stari, provereni lek protiv akni:
Prokuvati 1/2 litra vode, ostaviti da se ohladi i dodati veliku kašiku jabukovog sirćeta. Ovom tečnošću svako veče mazati bubuljice, što će sprečiti razvoj bakterija.

Med i cimet – Ova moćna kombinacija leči mnoge boljke, a njeno dejstvo dokazano je i u slučaju akni. Mešavinu stavljati na bubuljice više puta dnevno, a može se ostaviti i da deluje preko noći.

Belance – Koristi se kao maska za lice, za obnavljanje kože i apsorpciju viška masnoće. Belance umutiti u penastu masu, naneti na lice i ostaviti da stoji 15 minuta, a zatim isprati.

Ulje čajevca – Prirodni je antiseptik i jedno od retkih eteričnih ulja koja mogu da se stavljaju direktno na kožu. Stavlja se ciljano na aknu ili se meša sa nekim baznim uljem, npr. od jojobe, i nanosi se na celo lice.

Neven – Poznato je da ova lekovita biljka ima antiseptičko dejstvo, zbog čega često ulazi u sastav kozmetičkih preparata. Možete skuvati jači čaj od nevena i njime čistiti lice ujutru i uveče.

Limun – Kriškom limuna istrljati mesta sa aknama i ostaviti ih da deluju preko noći. Sok od limuna može da se pomeša i sa ružinom vodicom, te da se koristi u terapiji iritiranih delova kože.

Propolis – Vrlo jednostavan i efikasan lek protiv svih vrsta bubuljica. Nekoliko puta dnevno naneti propolis na zahvaćeno područje i ostaviti da deluje.

Bosiljak – U šolji vode skuvati 2-3 kašike osušenog bosiljka, ohladiti, namočiti vatu i 2 puta dnevno čistiti lice ovom tečnošću.

Zeleni čaj i šargarepa – Skuvati veću šargarepu, izgnječiti je i pomešatti sa nekoliko kašika zelenog čaja. Naneti masku na lice i ostaviti da deluje 15 minuta, a zatim isprati. Zahvaljujući bogatom antioksidansnom sastavu ovih namirnica, već nakon nekoliko tretmana akne će nestati.

  • Za unutrašnju upotrebu

Kopriva – Čaj od koprive se koristi, između ostalog, za detoksikaciju organizma, pa može eliminisati pojedine izazivače akni. Savetuje se da se litar čaja konzumira tokom celog dana.

Vitamin C – Reguliše lučenje sebuma, što je jedan od ključnih preduslova za čistu i zdravu kožu.

Koren čička – Podstiče čišćenje jetre i kože. Dve supene kašike biljke kuvati 5 minuta u 2,5 dl vode. Nakon 10 minuta čaj procediti i piti 2-3 šolje dnevno, pola sata pre jela.

Ljubičica – Poboljšava funkcije kože i reguliše lučenje sebuma. Punu kašiku biljke preliti sa 2 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno 10 minuta, a zatim procedit. Piti 2-3 puta na dan, pola sata pre jela, uvek sveže pripremljeno. Kura traje tri nedelje.

Izvor: Lekovito bilje, Life Content

Tagovi: