Maja Odžaklijevska: Lepa i zdrava uz pomoć prirode

by | septembar 3, 2010

 

Maja Odžaklijevska, žena fantastičnih glasovnih mogućnosti i negovanog izgleda, kaže da je veliki poznavalac biljaka koje maksimalno koristi za dobrobit svog i zdravlja svoje porodice, ali i u kozmetičke svrhe.


Maja Odžaklijevska: Lepa i zdrava uz pomoć prirode


Imate li običaj da, kada je lepo vreme, odete van grada na „svež vazduh“?
Volim da šetam pored vode, te često odlazim u šetnju Adom ili Ušćem.
Tu naviku sam prenela i na decu, te kad god nam vreme dozvoljava odemo negde u prirodu. Sada pogotovo, od kada se unuk rodio, samo izmišljamo nove lokacije. Sledeća destinacija je Avala.

 

 


Kakav je vaš stav prema lekovitom bilju?
Kada imam neku oteklinu na zglobovima, bez obzira kako je nastala, obavezno stavim lisku kupusa jer otok tada splašnjava. Ukoliko me boli uvo, kanem par kapi čuvarkuće koju gajim na svojoj terasi. Nikada nisam bez peršuna u kući, jer znam da on čisti mokraćne kanale. Listićima žalfije ublažavam crvenilo desni, kada je to potrebno. Uglavnom, na mom „meniju“ je uvek mnogo biljaka, jer im dajem prednost u odnosu na klasične lekove.

 

Maja Odžaklijevska: Lepa i zdrava uz pomoć prirode

 

Imate li neki poseban savet – kako sačuvati glas?
Poželjno je zaboraviti na cigarete, izbegavati suviše slano i nikako ne jesti slatko uoči nastupa. Naravno, ne treba piti gazirane napitke. Raspevavanje je neminovno ukoliko neko želi da sačuva glas. Ipak, ono što je najvažnije, nikako ne treba vikati, već uvek koristiti umeren ton pri govoru.

 

U kojoj meri vodite računa o zdravoj ishrani?
Ne samo da je istinita izreka da zdravlje na usta ulazi, već je moja majka bila pobornik devize da „muškarčeva ljubav ide kroz želudac“. (smeh) Ja spremam zdravu hranu. Najčešći obroci su nam od povrća – šargarepa, salata, vlasec, brokuli, kupus, karfiol, paradajz, tikvice, patlidžan… Bez toga ne možemo da zamislimo trpezu. Sve to začinimo lukom, peršunom, bosiljkom, mirođijom, ponekad i nanom, a kada se tome doda i malo tunjevine, obrok je spreman. Ovo nije recept, jer se ukus uvek menja kada neko povrće izostane. Ponekad izbilansiramo začine, pa umesto nečega dodamo mladi sir.

 

Koje začinsko bilje koristite u kuhinji?
Djumbir, peršun, mirođiju, bosiljak, nanu, vlasec…Svi začini su zdravi, a mnogi su i lekoviti – samo uz povećanje njihove količine, u zavisnosti od oboljenja. Njihova redovna upotreba preventiva je za sve bolesti. Zato je dobro piti čajeve i zimi i leti, naročito leti jer se time postiže još jedan efekat, a to je izjednačenje temperature tela sa spoljašnjom temperaturom, pa se ljudi manje znoje na vrućini.

 

Posećujete li prodavnice zdrave hrane?
Uredno posećujem prodavnice zdrave hrane. Kupujem sve i svašta. Uglavnom se tamo snabdevam slatkišima od žitarica i meda. Volim da grickam brazilski orah, sirovi badem i sirovi kikiriki. Trudim se da ne preterujem u količini, iako mi to teško pada jer volim da jedem.

 

 

Na koji način obezbeđujete energiju, neophodu za brojne dnevne obaveze?
Što se same energije tiče, imam je u enormnim količinama, osim kada sam premorena od teškog fizičkog rada, a to radije rešavam snom. Sokove pijem zimi – jer tada nema dovoljno povrća u ponudi, pa je to nadomestak. Preko leta se zadovoljavam vodom sa nekog od nepresušnih izvora naše domovine.

 

Koristite li neki prirodni „recept“ za jačanje imuniteta?
Na mojoj trpezi često se može videti salata, koju ja zovem „vitaminska“. Deca su joj se protivila u početku, ali su brzo navikla da je jedu, jer sam izbalansirala odnos povrća. Recept je veoma jednostavan: jedna sirova cvekla, veća šargarepa, zelena jabuka i jedan celer se izrendaju, začine peršunom, solju, čenom bela luka i maslinovim uljem. Preko svega se iscedi jedan limun i – energetski dan je zadovoljen.

 

 

Kakav je vaš odnos prema čajevima?
Nisam ja otkrila „rupu na saksiji“, što bi rekao naš narod. Tačno znam šta treba popiti u određenim situacijama; čaj od nane i malo dodatka kamilice ublažava stomačne tegobe, kada sam prehlađena skuvam čaj od bosiljka i naparim se njime svako veče, tokom deset dana, pred spavanje. Na taj način opuštaju se sinusi i bronhije, nestaje kašalj, salivacija i prodišem „kao nova“.

Caj

 

Pripremate li sami neku masku za lice i negu kože tela?
Možda će zvučati neprimereno, ali kad god sečem voće da bih ga stavila na tanjirić i prinela deci, uvek rukama od tog voća pređem preko lica ili ga utrljam u kožu na rukama. To sam videla od svoje majke koja je tvrdila da treba dati vremena voću da prodre u kožu, pa tek onda ga isprati sa lica i ruku. Naročito mi prija kada to učinim posle kajsije ili pomorandže. Za bolju hidrataciju lica koristim krastavac, a radi dezinfekcije ruku limun.

 

Koji je vaš savet za dug i zdrav život?
Umerenost u jelu, pre svega! Ukoliko vodite računa o količini hrane koju unosite, njenom kvalitetu i češćim obrocima, nikada nećete biti gladni, regulisaćete probavu i mršavićete zdravo. Ne unosite tečnost između zalogaja, već sačekajte petnaest minuta, pa popijte čašu vode. Nazdravlje!

 

Eva Čubrović

Tagovi: