Šta raditi kada profesionalni tretman pođe naopako?

by | april 18, 2015

U teoriji, skupi kozmetički tretmani su tu da vam obezbede čistu, blistavu, savršeno meku kožu – drugim rečima, ideal lepote. No, ponekad se desi da nešto ne krene po zlu. I šta onda? Sada ćemo vam otkriti.

Za ovakve nezgode u najvećem broju slučajeva možete okriviti „stručnjaka“ koji vam je čeprkao po koži, ali i sebe što se niste vodili zdravim razumom i što ste poslušali savet amatera. No, morate znati da će sve te negativne reakcije proći, a na vama je da se do tada negujete najbolje što možete.

Iritacije na koži

Možete ih ublažiti na dva načina: prirodnim sastojcima ili potražiti medicinsku pomoć. Masliovo ulje možete mazati na delove lica koji su iritirani.Isto to možete učiniti i sa gelom od aloe vere, jer ona smanjuje svrab i bol. Slobodno je namažite pred spavanje i ostavite preko noći. Kalcijum glukonat u obliku gela se koristi za tretiranje opekotina i teških iritacija, a možete ga naneti mokrom maramicom na kožu. Riblje ulje možda ne miriše lepo, ali vrlo efikasno smanjuje negativne reakcije na koži i, opšte gledano, preporučuje se osobama sa suvom kožom. Isto važi i za vitamin E. Na kraju, skuvajte ovsenu kašu i sačekajte da se ohladi. Zatim je tretirajte kao masku za lice.

Ako vam se čini da vam ništa ne pomaže ili vam se desila nekakva užasna stvar kao što je promena u pigmentu, obavezno posetite stručnjaka. Dermatolog će najbolj znati kakav vam tretman treba, a ako vam se dijagnoza učini sumnjiva, obavezno potražite drugo mišljenje.

Opekotine od solarijuma i prekomernog sunčanja

Naš prvi savet bio bi da u solarijum ni ne idete i da izbegavate jako sunce tokom leta, ali ako je već ovakav slučaj, evo šta možete učiniti da ublažite problem.

Odmah posle sunčanja uzmite kakav nesteroidni lek protiv upala poput iboprofena jer će on unapred smanjuti natekline i bol. Istuširajte se hladnom vodom što je pre moguće. Pijte puno, puno tečnosti. Kada se opekotine pojave, redovno ih mažite ih gelom od aloe vere ili kiselim mlekom (njega morate ispirati i menjati na svakih sat vremena).U prva 24 do 48 sati po upaljenju koristite hidrokortizonske kreme koje bi trebalo da ga smanje. Ove kreme je moguće naći u apotekama. Na kraju, izbegavajte sunce (a naročito solarijum) sve dok se vaša koža u potpunosti ne smiri.

Upaljenje kože glave posle hemijskog tretmana kose

Kožu možete oštetiti i farbanjem i blajhanjem kose, a naročito ako stavljate minival ili bilo koji drugi jak hemijski treman kose. Mala iritacija poput peckanja i svraba su normalne, jer ma koliko sve to bilo uobičajeno, vi se ipak igrate sa hemijom na svojoj glavi, ali ako se ovakve pojave nastave i postanu izražene, znajte da imate problem.

Utvrdite da li je oštećenje veliko. Ako su u pitanju jake iritacije i rane, obavezno idite kod dermatologa, u suprotnom ne radite ništa sa kosom neko vreme (nemojte je ni prati nekoliko dana) kako biste dali vremena vlasištu da se oporavi. Bitno je da neko vreme izbegavajte jake šampone poput onog protiv peruti, kao i dodatne kozmetičke proizvode za kosu poput gelova i lakova. Na upaljene delove možete namazati gel od aloe vere, pa čak i maslinovo ulje.

I naravno, ubuduće pazite kome prepuštate svoje lice i kožu!

Tagovi: