Sve zablude o koži

by | jul 17, 2013

Kad je reč o lepoti, svi imaju ponešto da kažu. Rezultat je čitav niz zabluda koje vas mogu navesti da pogrešno procenite svoju kožu i izaberete pogrešne proizvode za negu. Sprečite to… Ako raskrinkate zablude, ništa vam više neće stajati na putu do lepog tena.

koza

Sasvim je normalno da koža posle čišćenja pocrveni i da se pojave bubuljice.

Ako vam ovo kaže kozmetičarka, uz objašnjenje da je to privremena reakcija kože na uklanjanje toksina dubinskim čišćenjem, treba da znate da koža nema sposobnost nakupljanja toksina. Istina je drugačija: nakon temeljnog čišćenja, ako je dobro urađeno, koža mora biti svetlija, sjajna i zategnuta. Ako se javi crvenilo i natečenost, a dan nakon čišćenja koža „bukne“, to je znak da vaša kozmetičarka koristi preagresivna sredstva i metode. Istiskivanje mitesera podnose samo neki tipovi kože (oni najotporniji), a isto važi i za toplu paru koja se ne preporučuje koži sa osetljivim kapilarima. Bubuljice koje se jave nekoliko sati nakon čišćenja su znak da je kozmetičarka, odstranjujući mitesere, očistila okolne delove kože.

Ako ne koristite hidratantnu kremu, povećaće se lučenje sebuma.

Lojne žlezde koje luče sebum ne mogu da osete da li koži na površini nedostaje hidratantna zaštita. Proizvodnja sebuma je neprestana tokom 24 sata, a na nju može uticati (osim hormonalnog poremećaja) jedino povećana stimulacija lojnih žlezda što je rezultat preagresivnog čišćenja. Ako je lučenje kože normalno, u nekim slučajevima hidratantna zaštita joj neće ni biti potrebna. To, naravno, važi samo do 25. godine. Nakon tih godina hidratantna dnevna krema je neizostavna.

Prirodni proizvodi ne izazivaju alergije.

Ovo ne mora uvek biti tačno. Neka sredstva koja sadrže prirodne sastojke mogu biti opasnija od proizvoda sa sintetičkim sastojcima. Brojne biljke i biljni ekstrakti su jaki alergeni i izazivaju reakciju na koži koja je osetljiva na aktivne materije. Međutim, to nije sve: neki proizvodi koji se izrađuju u kućnim laboratorijama nisu dovoljno čisti i sterilni kao industrijski proizvodi. Osim toga, dejstvo prirodnih aktivnih sastojaka vrlo kratko traje. Zbog toga takvi proizvodi sadrže određenu količinu konzervansa koji su nužni da bi krema bila delotvorna. Ukratko, oprez je potreban i sa prirodnim proizvodima.

Kreme za negu kože oko očiju iste su kao kreme za lice.

Koža oko očiju posebno je osetljiva. Specijalna krema za taj deo lica mora suzbiti oticanje i nakupljanje tečnosti. Osim toga, ova krema treba da spreči stvaranje bora. Kreme za negu lica na koži oko očiju lako mogu izazvati oticanje i iritacije. Krema za negu kože oko očiju ne sme da sadrži sredstva za ljuštenje i antibakterijske materije preagresivne za osetljivije delove kože.

Bolje je potrošiti novac za kvalitetnu masku nego na hidratantnu dnevnu kremu.

Postoje zaista vrlo delotvorne maske koje, čim ih uklonimo, licu daju svežinu i mekoću, a koža izgleda kao nova i opuštenija je nego nakon dobrog, okrepljujućeg sna. Ali, maska se koristi povremeno, dok se hidratantna dnevna krema koristi svakodnevno. Dakle, ako morate da birate, mnogo je bolje uložiti u dnevnu kremu. Čišćenje, hidratacija, stimulisanje proizvodnje prirodnih hidratantnih materija u koži, a time i sprečavanje ili usporavanje stvaranja bora, ciljevi su koji se lakše postižu redovnom upotrebom aktivnih sastojaka umesto povremenom upotrebom superkoncentrovanih proizvoda (kao što su maske za lice).

Imate bubuljičavu kožu? Koristite samo proizvode bez ulja.

Kozmetički proizvodi na kojima je naznačeno „oil free“ ne sadrže ulja. Ali, to nije garancija da takav proizvod neće uzrokovati bubuljice. Osim ulja, postoji ceo niz materija koje su opasne za osetljivu bubuljičavu kožu, poput kamfora, mentola, mente, dakle sastojaka koji daju osećaj osveženja, čistoće i prijatnosti, ali koji dužim delovanjem mogu da nadrže kožu i izazovu pojavu bubuljica.

Voda pomaže ako imate previše suvu kožu.

Voda koju pijemo neće hidratizovati kožu. Suva koža je nasledna pa pravilna ishrana i dovoljno tečnosti neće promeniti njena prirodna svojstva. Ali, voda pomaže koži na drugi način: pročišćava organizam što pomaže koži da dobije sjaj, dovoljno tečnosti olakšava rad creva i želuca, a time se smanjuju i posledice koje na kožu ostavlja loša probava.

Protiv ispucalih usana ništa ne pomaže.

Suve usne su posute ljuskicama kože, ispucale su i ljušte se, a ovo je naročito česta pojava zimi. U većini slučajeva uzrok su loše navike kojih se treba osloboditi pa usne više neće biti suve i ispucale. Vlaženje usana jezikom, skidanje ispucale kožice noktima ili grickanje usana, usne vlažne nakon pića ili nakon pranja zuba, loše su navike koje dodatno isušuju kožu usana. Osim napuštanja ovih navika, korisna zaštita su stikovi za usne (koji sadrže materije poput kakao maslaca), ali i ruž. Za suve usne su najbolji sjajni ruževi koji sadrže hidratantne materije.

Proširene pore ne treba čistiti jer će se ponovo napuniti sebumom.

Ovo je tačno, ali koža će neko vreme lakše disati i neće biti vremena da se pojave ružne crne tačkice, miteseri, koji su u stvari oksidirani sebum u nečistoj pori kože. Naravno, sa čišćenjem ne treba preterivati jer ipak je to postupak koji donekle muči kožu, ali dobra kozmetičarka će znati da vam kaže koji je idealan ritam čišćeja. Posle čišćenja koži treba priuštiti neku hranljivu masku i to bez obzira na tip kože. Masnoj koži takođe treba nega, a može biti i osetljiva poput bilo kog drugog tipa kože.

Zdrava i lepa koža je stvar nasleđa.

Na sreću, ovo je samo delimično tačno. Čak i ako ste se rodili sa nezahvalnom kožom, masnom i bubuljičavom ili pak previše suvom, možete mnogo učiniti za njeno zdravlje i lepotu redovnom i pravilnom negom. Ali, pre bilo kakvog kozmetičkog tretmana, najvažnije je da zdravo jedete, dovoljno spavate i ne izlažete se preterano stresu. Potom treba da izaberete odgovarajući kozmetički tretman i da ga se dosledno pridržavate. Jer ako jedno veče kožu čistite mlekom, tonizirate i hranite noćnom kremom, a drugi dan to ne uradite, niste mnogo učinili za svoj ten.

Autor: Life Content

Tagovi: