Zašto ste CRVENI u licu?

by | septembar 15, 2009

Obrazi su vam rumeni, ali se ne radi se o „onom rumenilu“ koje se javlja nakon brzog hoda ili strastvenog seksa, već o crvenilu zbog kojeg obrazi stalno „gore“. Ova pojava praćena je i sitnim osipom i isušivanjem kože, koji se ne povlače bez primene medicinskih preparata. O čemu se, zapravo, radi?

 

zasto ste crveni u licu


Rumenilo lica – crveno upozorenje

 

Osobama koje lako crvene dovoljno je samo da se postide, brzo se popnu uz stepenice ili popiju čašu crnog vina pa da se njihovi obrazi zarumene i zažare.


Šta je uzrok? Reagujući na brojne uzročnike, mreža hiperaktivnih krvnih sudova ispod kože često se dramatično širi. Najčešći okidači su fizička aktivnost, osećaj stida ili uzbuđenja, spoljašnja toplota i alkohol, naročito crno vino. Ukoliko pojedete nešto na šta ste alergični, vaš organizam će proizvesti histamin koji širi krvne sudove, što je samo jedan deo alergijske reakcije. U ovom slučaju, jedan od važnih faktora je DNK. Žene u čijim porodicama ima osoba koje se lako i često zarumene, mogu da očekuju iste reakcije i na svojoj koži. Osobe svetlog tena sklonije su rumenilu nego tamnopute, a tanja koža čini krvne sudove vidljivijim.


Kako se leči? Prestanak upotrebe preparata za kožu koji sadrže mirise, ulja i druge materije koje potencijalno iritiraju kožu, predstavlja prvi korak. Eksperti preporučuju korišćenje preparata na bazi biljnih sastojaka antiupalnog dejstva koji sprečavaju širenje krvnih sudova (slatki koren, kamilica, kofein). Kozmetičke kuće „Olay“, „Eucerin“ i „Neutrogena“ najčešće proizvode namenske preparate na bazi biljnih ekstrakata. Na primer, liniju „Eucerin Redness Relief“čine četiri proizvoda, od kojih je korektor u stiku naročito praktičan jer istovremeno maskira i ublažava crvenilo. Takođe, ako ne želite da vam se tokom večernjeg izlaska, ili neke druge važne prilike, crvene obrazi i nos, stručnjaci savetuju da kod kuće stavite hladan oblog a nakon toga utrljate u kožu krem na bazi kortizona (1%). Ipak, nemojte to činiti previše često jer duža upotreba kortizona može da istanji kožu.


Rozacea – crveno upozorenje

 

Može da počne kao povremeno crvenilo obraza i pojačana osetljivost kože. Vremenom, crvenilo se širi po celom licu, kapilarne mreže postaju uočljivije, a na koži se pojavljuje i osip sličan sitnim aknama. Oko 93% obolelih oseća neugodnu vrelinu kože, svrab i oticanje.


Šta je uzrok? Najnovije otkriće američkih dermatologa sugeriše da su mahanizmi zaštite obolelih previše osetljivi te da emotivni ili fizički stres uzrokuje reakciju kože sličnu alergiji. Fizička aktivnost pogoršava stanje u 83% slučajeva. Takođe, hrana i pića koji šire krvne sudove mogu da uzrokuju pojavu i pogoršanje simptoma (biber i paradajz su, izgleda, najproblematičniji).


Kako se leči?Nažalost, rozacea ne može da se izleči. Moguće je samo kontrolisati i ublažiti simptome. Stručnjaci kažu da treba izbegavati faktore koji podižu temperaturu i podstiču cirkulaciju u koži, jer oni pogoršavaju simptome. U tom kontekstu, neke fizičke aktivnosti apsolutno su nepoželjne (na primer, aerobik), a druge mogu da budu idealne (na primer, plivanje u bazenu, pod uslovom da voda nije previše topla). Oboleli ne treba da koriste preparate za piling, gotovo sva kozmetička sredstva koja uzrokuju peckanje kože nakon nanošenja, kao i agresivnije tretmane (mikrodermoabrazija).
S druge strane, sredstva na bazi kamilice i slatkog korena mogu da ublaže tegobe. Stručnjaci kažu da su laserski tretman, kao i IPL, jedini načini za tretiranje krvnih sudova. Serija od tri do pet tretmana, kao i ponovljen postupak nakon nekoliko godina, vidno poboljšava stanje.

 

 

Popucali kapilari – crveno upozorenje

 

Ti fini, tanušni krvni sudovi koje najčešće uočavate na obrazima, zapravo su prošireni, a ne popucali. Nažalost, to nije nikakva olakšavajuća okolnost kada se trajno „nasele“ u područje oko nosa i na obraze.


Šta je uzrok? Nakon godina čestog širenja i skupljanja, u slučaju osoba koje pate od hroničnog crvenila lica, krvni sudovi gube sposobnost skupljanja. Generalno, izlaganje sunčevim zracima uzrokuje širenje krvnih sudova i oštećenja tkiva, zbog čega i krvni sudovi vremenom postaju uočljiviji. Ova pojava obično postaje vidljiva na ženama u trećoj deceniji života, kada se ispoljavaju posledice višegodišnjeg sunčanja. Povrede kože koje nastaju tokom kozmetičkih tretmana takođe mogu da budu uzrok. Zapravo, svako ko istiskuje akne rizikuje da ošteti krvni sud.


Kako se leči? Medikamenti i kreme ne mogu da učine ništa kada su u pitanju trajno prošireni krvni sudovi. Međutim, tretmani KTP laserom ili ILP-om mogu da ih, bar privremeno, učine manje vidljivim. Nakon tri tretmana, većina pacijenata primećuje poboljšanje izgleda kože za 90%. No, ovi zahvati ne donose trajno izlečenje. Njima ne mogu da se eliminišu pravi uzroci koji će, nakon izvesnog vremena, ponovo izazvati širenje novih kapilara. U najvećem broju slučajeva, potrebno je ponoviti te tretmane nakon pet godina. Upotreba preparata sa zaštitnim UV faktorom, kao i limitiranje unosa alkohola, mogu da produže ovaj interval.


Tekst: Nataša Ćovin; Foto: Shutterstock

Tagovi: