Otkrijte koji ste tip potrošača

by | oktobar 9, 2014

Trošite li samo gotovinu ili pak peglate kreditne kartice bez razmišljanja? Poboljšajte ili promenite svoje navike troškova i izbegnite zapadanje u nepotrebna dugovanja.

potrošač

Nije lako upravljati novcem kojim raspolažete, pa se često izgubi osećaj koliko novca možemo potrošiti i često se živi iznad mogućnosti.
Pronađite kojem vi stilu trošenja pripadate i usvojite savete za pametnije trošenje novca.

1. Samo gotovina

Trošite samo onaj novac koji imate „u džepu“ bez obzira radi li se o kupovini kafe, prehrambenih namirnica, zimskog kaputa ili putovanja.

Savet: Ovaj način je najbolji za one osobe koje ne smeju potrošiti ni dinara iznad svog budžeta, odnosno za osobe koje sebi zbog životnih troškova ne mogu da dopuste dugovanja. Na taj način najlakše je kontrolisati mesečne troškove. Kada se poplaćajue sve novčane obaveze (otplata kredita, osiguranja, školarine, hrane i sl.), ostatak je za trošenje već prema potrebnoj nameni.

Razmislite o postavljanju trajnih naloga za mesečne novčane obaveze kako ne biste došli u situaciju da potrošite ratu kredita na nešto drugo. Ako ostane bilo šta na kraju meseca, stavite to sa strane ili prebacite u sledeći mesec.

2. E-potrošnja

Većinu stvari kupujete putem interneta. Čak putem interneta naručujete i prehrambene namirnice jer je jeftinije. Uživate da izbegavate gužvu u marketima, štedite vreme i novac (automobil, gorivo, dodatni popusti, besplatna isporuka).

Savet: Najveća zamka kod internetske kupovine je što zaista ima toliko jeftinijih stvari da je jednostavno nemoguće odoleti kupovini onih koje su jeftine, a zapravo vam ne trebaju. Ponekad je dovoljan samo jedan „klik“ i proizvod je kupljen. Zato, ako štedite vreme i novac na jednoj strani, nemojte ga rasipati još više na drugoj. Kupujte prvenstveno one stvari koje vam trebaju i koje su zaista jeftinije na internetu, a tek onda radi užitka. Napravite mesečni limit na kreditnoj kartici koji ne smete premašiti.

3. Plastična potrošnja

Vi ste osoba koja najčešće nema u novčaniku ni 10 dinara gotovine, ali zato ste kraljica peglanja svih tih predivnih šarenih plastičnih kartica.

Savet: Harvardski univerzitet je objavio studiju da većina osoba koja većinu plaćanja obavlja putem debitne i kreditne kartice nema osećaj kao da troši veliku količinu novca, za razliku od osoba koje plaćaju gotovinom, a koje teška srca izbroje veće količine novca, jer fizički vide šta moraju da daju za određenu robu. Ako ste osoba koja bez reda troši svoje limite na karticama, a kasnije ih teškom mukom otplaćuje, uz velike kamate, tada je vreme da promenite svoju politiku potrošnje. Ako ne volite iz praktičnih razloga da imate gotovinu u novčaniku, nabavite kreditne kartice koje funkcionišu po stilu prepaida, odnosno na početku svakog meseca uplatite novac koji možete potrošiti i to je to. Kada dođete do limita, više nećete imati šta da trošite, što će vam omogućiti da na najbolji mogući način kontrolišete troškove.

4. Potrošnja bez stresa

Ponekad kupujete impulzivno, ponekad prema potrebi, ali retko prelazite granicu između onog što vam treba i što sebi možete priuštiti.

Savet: Banke vas obožavaju, jer redovno plaćate svoja dugovanja i visoke kamate na kreditnim karticama. Samo mala nesmotrenost može vas dovesti do panike, jer ponekad i zaboravite da ste nešto kupili. Zato, pre nego što se upustite u kupovinu, proverite kolike ćete imati životne troškove, a tek onda planirajte kupovinu novog televizora, putovanje i slično. Pokušajte da smanjite impulzivnu kupovinu na minimum i nešto uštedite.

Izvor: žena.hr, M.G.

Tagovi: