Danas mi je Green Day

by | novembar 1, 2012

Foto: Aleksandra Ostojić, www.linea.bz

T

reći dan bojkota trgovinskih lanaca. Do sada bi trebalo da su već pred bankrotom i da nas vuku za rukav, klečeći na kolenima pred našim novčanicima. Videćemo da li je tako. Do sad nisam videla da su se oglasili. Mada, rezultat ove akcije me zanima mnogo više sa jednog drugog aspekta – da vidimo da li je naše građansko društvo postalo svesno svoje moći i uticaja i da li ga je iskoristilo. Nešto mi ne miriše da jeste. A volela bih da jednog dana, kad prođem ulicama našeg rada, osetim u vazduhu miris podizanja kolektivne svesti više nego miris svežeg, vrućeg hleba iz lokalne pekare. Tek tada bi ovakve akcije dobile smisao. Mislim da bih tek tada osetila slobodu punim plućima.

A pošto ja i dalje verujem i nadam se dobrom, odlučila sam da mi danas bude Green Day. Može i Zeleni, ali na engleskom sve tako bolje zvuči. Zelena je Boja Nade. To je boja prirode, regeneracije, uskrsnuća, plodnosti i ponovnog rađanja. Zelena je boja novca! Bar u Americi. Ona je simbol buđenja života i prirode, posle zimskog sna. Pa, možda baš ovo bude taj trenutak! Mi smo kolektivno u debelom zimskom snu već decenijama!
Neka nam danas bude Zeleni Dan, dan buđenja naše svesti da sve je do nas! Neka nam donese zdravlje i dobru sreću!

Zato je danas na mom meniju zelena salata, kruške, banane, peršun i limun. Dodaću ujutro malo badema, za ručak parče mesa, a do večere ću već nešto smisliti.

Ako uspemo da promenimo sebe, tendencije društva će se takođe promeniti. Kako čovek menja svoju prirodu, podiže razinu svoje svesti i svesnosti, u skladu s tim promenama nastaju i promene u društvu. Ceo svet se menja. Ne bi trebalo da čekamo da vidimo šta drugi rade.
U principu, ovo bi bila parafraza Gandijeve misli koja se vrlo često citira kao ’Budi promena koju želiš da vidiš u svetu’. Neki dobri znalci njegovog rada kažu da nije baš tako. Prema njegovim rečima, lična i društvena transformacija idu ruku pod ruku. Ničim se ne navodi da je lična transformacija dovoljna. Borba za boljim svetom uključuje strogo samoodricanje i rigorozno pridržavanje filozofiji nenasilja, kao i stalnu svesnost o tome da jedan čovek, sam, ne može promeniti ništa. Društvenu nepravdu može nadvladati samo veliki broj ljudi, kolektivno napredne svesti, koji rade zajedno, uporno i disciplinovano.

Žana Korolija, vlasnica agencije za odnose s javnošću CORE Relations

 

Tagovi: