Bez panike: Evo šta bi trebalo da uradite kada vam telefon upadne u vodu

by | april 30, 2016

Morate priznati da je ovo jedan od najgorih scenarija koji vam se mogu sediti: telefon vam je upao u vodu. Nebitno je kako, da li vam je upao u kadu, wc šolju (ovo se često dešava), ili ste ušli u bazen ili more sa njim, važno je da morate brzo odreagovati i uraditi određene postupke. A evo i koje:

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

1. Izvadite ga odmah iz vode
Ovo je naravno logični potez, ali je ovde najbitnija brzina. U pitanju su sekunde, neki ljudi prvo paniče, pa onda izvade telefon, nekima je gadno da izvade telefon iz prljave vode… Kako god, samo ga što pre izvadite i stavite na suvo mesto.

Pročitajte i… Iznenadićete se: Šta sve postižete uključivanjem opcije “flight mode” na telefonu

2. Isključite ga
Uglavnom se telefon sam isključi kada dođe u dodir sa vodom, ali ako se ipak to ne desi sa vašim mobilnim telefon, onda ga isključite tako što ćete mu brže bolje izvaditi bateriju. To će sačuvati telefon od kratkog spoja.

3. Izvadite bateriju
Ovo je već gore napomenuto, ali nije na odmet da napišemo još jednom. Vađenje baterije je jako bitno jer se tako zaustavlja dotok energije u telefon i onda ne može da se „sprži“ zbog vode. U slučaju da imate telefon sa ugrađenom baterijom, moraćete ovaj korak da preskočite.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

4. Izvadite sve ostalo
Sim karticu, memorijsku i sve ostale dodatke koje imate, obavezno uklonite kako se ne bi oštetili. Takođe otvorite sve poklopce od otvora kako bi voda i tu mogla da se osuši. Zatim telefon umotajte u peškir ili krpu, nikako u papir jer se kida i može zapušiti otvore telefona.

5. Stavite ga u vakuumsku kesu
Na ovaj način ćete uspeti da izvadite svu vodu koja se zadržala u slotovima telefona, a do kojih ne možete da doprete. Stavite telefon u plastičnu kesu i izvucite vazduh iz nje stvarajući vakuumski efekat. To će usisati vodu iz unutrašnjih delova mobilnog telefona.

Pročitajte i… Šta znače crteži koji nastanu dok telefonirate?

6. Stavite ga u činiju sa pirinčem ili drugim upijačem
Ne, ovo nije mit. Sušenje telefona sa maramicom vam neće pomoći da doprete do unutrašnjih delova telefona i treba vam nešto što će upiti vlagu… kao na primer sirovi pirinač. Stavite telefon i bateriju u činiju sa pirinlem i ostavite ga u njoj oko dva dana. Možete koristiti i druge alternativne materijale koji upijaju vodu poput mačijeg peska ili kuglica sa silikonskim gelom (one kesice koje uvek dobijete sa novim patikama).

Ono što je ostalo jeste da držite palčeve da će vam telefon proraditi i da će sve biti na svom mestu, slike, poruke, imenik… Iako mnogi tehničari sumnjaju u potpuni popravak telefona nakon pada u vodu, mi volimo da smo pozitivni!

Tagovi: