Kristijan Lubutin tuži Iv Sen Lorana zbog kopiranja crvenih platformi

by | april 11, 2011

Cipele crvene boje sa platformom su ovih dana predmet tužbe poznatog dizajnera Kristijana Lubutina i modne kuće „Iv Sen Loran“(YSL).
Moja misija nije samo zadovoljiti žene, već I muškarce. Oni su poput bikova – jednostavno ne znaju da odele  crvenim lakiranim potpeticama , izjavio je jednom prilikom francuski dizajner Kristian Lubutin.

Inspiracija
Sada Lubutin tvrdi da bi sav njegov trud uložen u poslednjih 19 godina, otkada je njegova štikla s prepoznatljivim crvenim platformom prvi put dotaknula asfalt, mogao da bude ugrožen. Naime, slavni dizajner podneo je tužbu protiv modnog maga Iv Sen Lorana (YSL),  te ga optužio da u novoj kolekciji za proleće 2011. kopira njegov zaštitni znak – crvene platforme.
“Gospodin Lubutin je prvi dizajner koji je razvio ideju da na ženske cipele stavi crvene platforme”, piše u tužbi koju je Luboutin podneo  njujorškom sudu protiv kuće “YSL” i kojom traži da im se zabrani proizvodnja i prodaja cipela s prepoznatljivim crvenim platformom i da mu isplate milion dolara odštete. YSL-ovi modeli štikli Tribute, Palais i Woodstock u zelenoj, ljubičastoj i spornoj nijansi crvene boje s crvenim platformama, kako piše u tužbi, “izazivaju zbunjenost i obmanjuju kupce”. Iako Lubutin ne spori iste modele u drugoj boji već samo crvene, mnogi veruju da bi spor mogao trajati mesecima.

Banalno rešenje?

Luboutin je na ideju o jarko crvenim platformama došao 1991. dok se divio prijateljičinom laku na noktima, a u SAD-u je svoj zaštitni znak patentirao još 1997. Ipak, nije jasno da li taj patent pokriva zabranu korištenja crvenih platformi na svim cipelama proizvedenim u SAD-u.
– Glupo je da se u dizajnu tako banalno rešenje poput boje đona smatra nečijim vlasništvom. Mislim da je žalosno što je Lubutin prepoznatljiv samo po crvenoj boji platformi – smatra dizajner Juraj Zigman.
Ironično je što se upravo “YSL” našao u situaciju da ga jedan kreator optužuje za navodnu krađu dizajnerskog rešenja, jer je utemeljitelj ove modne kuće, francuski kreator Iv Sen Loran, prvi u istoriji  mode pokrenuo sličan postupak. Upravo je Loran 1994. tužio američkog kolegu Ralpfa Lorena , optužujući njegovu firmu da je kopirala dizajn njegove crne smoking haljine iz 1966. godine. Sud je presudio u njegovu korist, a Ralf Loren morao je da povuče haljine i plati 395.090 dolara odštete.

Javna sramota
– Iako se radilo o skromnom iznosu, stvarna pobeda YSL-a bila je u tome što je Loren doživeo  javnu sramotu kada ga je sud proglasio kopirantom. To je prvi slučaj da je neki dizajner zaštitio svoju haljinu kao intelektualno vlasništvo – istakao je modni znalac Nenad Korkut.
Lubutin je, prema mišljenju mnogih kolega iz modnog sveta, sa pravom podigao tužbu protiv poznate modne kuće u Federalnom sudu na Menhetnu.

Tagovi: