Pet saveta za majke koje doje dete

by | mart 5, 2012

Koliko god dojenje bilo prirodno i lepo, mnogim mamama, posebno prvorotkinjama zna da bude mučno i traumatično. Većina žena kaže da je čudno prvih meseci, a da posle ide „kao podmazano“. Ipak, kako bi olakšali trenutke dojenja, pročitajte nekoliko naših saveta.

Kada početi?

Najbolje je započeti dojenje sat vremena nakon porođaja, kada se beba razbudi i ogladni. Ipak, cuclu uvedite tek nakon nekoliko dana kako ne biste zbunili dete jer se ono tek navikava na to da sisanjem dobija hranu.

Začepljenje dojke

Od početka dojenja, pa sve do prestanka – može doći do začepljenja kanala kroz koji ide mleko. Tada mogu da se stvore kvržice koje su izrazito bolne za majku. Grudi treba masirati, piti čaj od koprive koji podstiče proizvodnju mleka i naravno odmah posetiti lekara kako ne bi došlo do većih infekcija.

Koliko mleka je dovoljno?

U početku telo nije sigurno koliko mleka treba da proizvodi, ali s vremenom će se prilagoditi potrebama vaše bebe. Ako vam više mleka ide na jednu dojku, dojite više na nju – kako bi se ujednačile. Takođe – pravilo je da se doji svaka dva, tri sata, ali ipak – ravnajte se prema detetu. Imajte na umu da što više dojite, to će dete više tražiti hranu.

Hrana i piće

Kad dojite bitno je da imate ujednačenu prehranu te da pijete oko litar i po vode ili neke druge tečnosti dnevno. Dojilje ne bi trebalo dnevno da unose manje od 1800 kalorija. Mlečni proizvodi izazivaju osetljivost, kao i jaja, paradajz, kupus, limun i morski plodovi, te je preporučljivo izbegavati ih.

Položaj

U početku dete dojite tako da mu pridržavate glavu, a vi budite u sedećem položaju. Ipak, kad malo poraste, i kada bude moglo samo da drži glavu, vi se možete opustiti u ležećem položaju, te dete namestiti na grudi. To je prekrasan nežni osećaj povezivanja majke i deteta.

Tagovi: