Praznici nam stižu: Vreme radosti, sreće i ljubavi

by | decembar 4, 2015

Praznična euforija se polako zahuktava… Kuda za praznike, kako okititi jelku i kojim poklonima obradovati mališane? Otkrivamo vam ko je Deda Mraz i pomažemo da izaberete pravi poklon za vašeg klinca i klincezu.

PicMonkey Collage

Ko je, zapravo, Deda Mraz?
Legenda kaže da omiljeni deka velikog srca – što onima koji su bili dobri proteklih
dvanaest meseci ostavlja poklone ispod jelke – potiče iz starih religija germanskih i
slovenskih naroda. Predanja kažu da je lik Deda Mraza najviše inspirisan životom i delom Svetog Nikole, hrišćanskog episkopa koji je živeo u četvrtom veku. Iako o njemu ne postoje precizni istorijski podaci, on je navodno postao poznat po svojim dobrim delima i kao zaštitnik dece, što je kasnije
poslužilo za stvaranje lika Deda Mraza.

Kako je nastao?
Sveti Nikola je s vremenom preimenovan u Deda Mraza ili Dedu Božićnjaka, a
prava afirmacija njegovog lika i dela počela je 1823. godine, kada su jedne njujorške novine objavile pesmu ”Poseta Svetog Nikole”, koju je napisao Klement Klark Mure. U pesmi je predstavljen svetac koji leti iznad krovova kuća na sankama koje vuku irvasi, ulazi kroz dimnjak i nosi torbu punu igračaka. Karikaturista Tomas Nast upotpunio je sliku Deda Mraza belom kosom i bradom. U crvenom odelu pojavio se na božićnim čestitkama 1885. godine, a njegov lik i delo dodatno je popularisala knjiga za decu Lajmana Frenka Boma ”Život i avanture Deda Mraza” (1902). Pisac mu je dodelio razne pomoćnike, dom u Smejućoj dolini Hohaho i devet irvasa. Tako je Deda Mraz stekao besmrtnost…

Gde živi?
Legenda kaže da Deda Mraz živi u Laponiji sa svojom ženom, gospođom Mraz. Cele godine, zajedno s patuljcima (elfovima) pravi poklone, koje deli dobroj deci širom sveta za Novu godinu i Božić. Deca mu svake godine pišu pisma u kojima opisuju kako su bila dobra i šta bi želela na poklon, tako da on precizno zna kom detetu
šta da donese. Širom sveta vozi se letećim sankama u koje je upregnuo irvase, od kojih svaki ima svoje ime, a najpoznatiji je Rudolf, koji svojim crvenim nosem Deda Mrazu osvetljava put. Deda Mraz obično čeka da svi zaspe, a zatim ulazi kroz odžak i spušta poklone u čarape, čizme ili ispod okićene jelke. Po severnoameričkoj tradiciji, Deda Mraz živi na Severnom polu u kući čiji je poštanski broj H0H0H0. Takođe, postoji grad po imenu Nort Pol na Aljasci, u kom se nalazi turistička atrakcija poznata kao ”Deda Mrazova kuća”. Poštanska služba SAD koristi ZIP kod ovog grada 99705 kao svoj promotivni poštanski broj za Deda Mraza.

Otkad slavimo Novu godinu, zašto kitimo jelku te i ostale zanimljivosti ukrašavanja i dekoracija u toku praznika pogledajte OVDE.

Tagovi: