Vera Vuksanović: Igra svetlošću i rečima

by | april 11, 2016

Neposredno pred otvaranje njene prve samostalne izložbe, razgovarali smo sa vizuelnom umetnicom Verom Vuksanović koja svetlost i rečenice pretvara u umetničke instalacije. Pozivamo vas da pogledate njenu neon-art izložbu pod nazivom „Реченице/Sub my Title“ u Galeriji Štab, u sredu 13. aprila u 20 časova. Više o izložbi saznajte OVDE.

Razgovarala: Jasmina Ubiparip

Foto: Instagram

Foto: Instagram

U jednom vašem biografskom tekstu pročitala sam da ste „Model, Blogerka, Majka, PR, Vizuelna Umetnica, Reiki Tehničarka, Spisateljica, Fotografkinja…“ Tako mnogo toliko različitih uloga… Koji redosledom se to desilo? Možete li ukratko da nam opišete svoj životni put.
Tačno je. Mnoge uloge su se prožele kroz moj život, hronološki redosled među njima nije toliko bitan, jer jedno ne isključuje drugo, što sam pokušala i da objasnim u tom tekstu. Odrasla sam kontradiktorno, od igranja baleta sam prešla na treninge karatea, od princeze do tom boya. Uvek sam imala opšti i široki spektar interesovanja, a put između njih mi je dozvolio da zavolim svoju sanjarsku imaginaciju. Želju da se izgubim u traganju vidim kao jedini put. Vremenom sam naučila da ga uokvirim i stabilizujem. Svaka od ovih uloga mi je donela novo iskustvo i ostavila trag na mom delovanju.

Po obrazovanju ste fotografkinja, a ipak, odabrali ste neon art, odnosno svetlosne instalacije, kao svoj medij. Šta je zapravo neon art i šta vas je privuklo ovom umetničkom mediju?
Izabrala sam tehniku kojom sam želala da uvedem inovacije na umetničkoj sceni u Srbiji i time privučem pažnju. Možda pomalo lukavo, jer ću i dalje prožimati svoju dokumentarnu fotografiju kroz rad, ali u drugačijim oblicima. U savremenim galerijama širom sveta neoni su neizostavni deo postavke, a ja sam im se dugo divila. Posmatrajući ih, privukla sam ih u svoj život i uzela u svoje ruke.

Foto: Instagram

Foto: Instagram

Ukratko, kako teče proces izrade neonske skuplture?
Najpre se uradi dizajn, kompjuterski ili ručno ispiše, potom se izrada seli u radionicu, gde se izduvava staklo, a zatim se ubacuju određene hemikalije, kako bi neon dobio željenu boju. Pomoć majstora u ovoj fazi je neophodna. Izrada izložbe ide po planu, a iz dana u dan mi se javljaju nove ideje, kojima oblikujem već postojeću formu izložbe. Neki neoni će se naći u ulozi jedinstvenih instalacija i skulptura.

Neon, kao medij, prvenstveno vezujemo za marketing, neonske reklame. Kako se ova prvobitna uloga neona transponuje u neon kao konceptualnu umetnost?
Apsolutno. Neon-art je kao brend i predstavlja obeležje tj. dodatnu konotacijsku vrednost vidljivu u prostoru. Prvobitna uloga reklame može samo pozitivno da se reflektuje na neon kao umetnost, jer je afirmiše, žari i identifikuje.

Foto: Instagram

Foto: Instagram

Kakva je, u vašoj interpretaciji, simbolika svetlosti?
Prosvetljenje, brzina, lekovitost, isceljenje i afirmacija.

Vaša prva samostalna izložba zove se „Реченице/Sub my Title“. Kako je ona nastala? Koje su to rečenice koje su vas inspirisale?
Rečenice koristim kao interpunkciju na nekom vizualu. Rečenice su moj pečat. Bilo da su na papiru, tanjiru, ispisane neonom ili na light boxu. Rečenice vidim i na fotografijama, a onda se one pretvaraju u titlove i prevode označitelja. Rečenice u dodiru sa nekom slikom izgledaju kao scene iz filmova. “Sub My Title” je i igra reči, kao i neki ples titulama, koji sam prikazala i na pozivnici za izložbu, jer su same pozivnice bile u vidu lizalica.

Foto: Instagram

Foto: Instagram

Deo naziva izložbe ispisan je ćirilićnim, a deo latiničnim pismom. Zašto?
Veoma volim i poštujem naše izvorno pismo, njegovo obeležje, a Ćirila i Metodija vidim kao svoje muze. S druge strane, kako bih dotakla univerzalno interesovanje, koristim se engleskim jezikom. Igra reči, komunikoloških kanala i stvaranje novog pisma, koji nekad liči i na keltske rune, sastavni je deo mog poziva digitalne umetnice.

Kojom rečenicom biste najbolje opisali svoju izložbu?
I Duhovi su ljudi.

Tagovi: