Oko 83 odsto Evropljana doživelo je zlostavljanje na poslu…

by | januar 29, 2012

Najviše maltretiranja na poslu što od kolega što od strane šefa trpe Britanci, a najmanje Belgijanci, dok Holanđani čak i puste pokoju suzu, otkrilo je istraživanje.

Više od 83 odsto Evropljana barem je jednom u karijeri doživelo psihičko ili fizičko zlostavljanje na poslu. Isti problem ima 65 odsto Amerikanaca i 55 odsto Azijata. Najveći rizik od fizičkog zlostavljanja imaju Španci, a Holanđani su oni koji najčešće plaču. Radnike najmanje zlostavljaju u Belgiji.

Poslodavci su odgovorni za zdravlje radnika, njegovu sigurnost i dobrobit, a moraju osigurati zdravu radnu atmosferu u kojoj radnici mogu normalno da rade – ističe Alen Taunsend iz kompanije „Monster“.

Firme treba da jasno odrede politiku i procedure koje će zaposlenici slediti. To može da spreči potencijalne opasne ishode, kao što je nizak moral na poslu, loša produktivnost, tužbe i troškovi bolovanja. Ako vas maltretiraju na poslu, prijavite to službi za ljudske resurse ili šefu. Međutim ako je reč o manjoj firmi ili o šefu, savet potražite u sindikatu, napominje portparol „Bullying UK“.

Znakovi maltretiranja na poslu:

– Stalno vas zadirkuju
– Ponižavaju vas pred kolegama
– Ne ponašaju se fer prema vama
– Zlostavljaju vas psihički ili fizički
– Okrivljavaju vas za probleme koje su uzrokovali drugi
– Zatrpavaju vas poslom, tako da ne stignete sve da napravite
– Redovno se prema vama odnose kao da ste nebitni
– Preskaču vas po pitanju povišice ili vam uskraćuju priliku za uspeh

S.O.S. u slučaju mobinga

1. Čuvajte pisane dokaze poput pisama, dopisa, mejlova i SMS poruka. To će vam pomoći u slučaju da želite da podignete tužbu.

2. Pišite dnevnik, na taj način možete da otkrijete uzrok ponašanja koji se krije iza nasilnika. Međutim, nemojte da ga ostavljate na poslu kako ne bi dospeo u pogrešne ruke.

3. Razgovarajte s nasilnikom, možda on nije ni svestan šta radi. Zadržite pristojan ton, a ako ne želite sami s njim da razgovarate, zamolite nekoga da to uradi umesto vas.

4. Potražite pomoć u sindikatu.

Tagovi: