Srbija je zemlja nežnosti!

by | septembar 22, 2011

Šampion Evrope po broju stanovnika koji iskazuju nežnost je Srbija! Iako nas nedostatak vremena i stres sprečavaju da se posvetimo dragim osobama, spremniji smo na nežnost nego tradicionalno osećajni Italijani i Francuzi.

Sa 60 odsto „nežnih“ statistički smo u vrhu Evrope, ali ne stižemo uvek da otvoreno razgovaramo sa najbližima i nemamo dovoljno vremena za prijatelje.

Previše obaveza i stres glavni su krivci što nemamo volje da iskažemo nežnost i pažnju, ali veliki broj građana Srbije nastoji da svojim voljenima pruži nežnost i da ulaže u razvoj odnosa sa sebi bliskim ljudima, pokazalo je istraživanje koje je sproveo brend „milka“ u 18 evropskih zemalja.

Takvo ponašanje svrstalo je građane Srbije na počasno mesto najnežnijih nacija u Evropi.

Iznenađujuće, ali ovo istraživanje je pokazalo da smo spremniji na nežnost i od stanovnika Italije koji su na osmom i Francuske koji su na 15. mestu.

Vicešampioni u nežnosti su stanovnici Mađarske sa 58, a na dnu liste su Česi sa samo 28 odsto „nežnih“.

Prema rezultatima istraživanja u kome su učestvovali muškarci i žene svih starosnih dobi u Srbiji, 50 odsto ispitanih svoju nežnost poklanja bliskim osobama gotovo uvek kada su u njihovom društvu i veliku pažnju posvećuje otvorenoj i iskrenoj komunikaciji sa voljenima.

Svakodnevica pretrpana obavezama, nedostatak vremena, ali i stres kojem smo izloženi najčešći su razlozi što 43 odsto ispitanika nije nežno prema svojim najmilijima onoliko koliko bi želelo.

Primetno je i da, što smo stariji, stres predstavlja sve veću prepreku za iskazivanje nežnosti prema svojim najdražima. Tako, u odnosu na mladiće i devojke starosti do 24 godine kojima je najveća prepreka strah da nežnost neće biti uzvraćena, sugrađani starosti između 35 godina i 44 godine kao dominantan razlog što nisu pažljiviji navode stres.

To je posebno evidentno kod muškaraca koji najčešće navode stres kao osnovni razlog koji ih sprečava da budu nežniji. Negativan uticaj koji svakodnevna napetost i sekiracija ostavljaju na mogućnost muškog dela populacije da se posveti svojim najmilijima znatno raste sa porastom godina.

U prilog tome govori i podatak da je postotak onih koji stres navode kao glavnu prepreku gotovo četiri puta veći u starosnoj grupi od 45 godina do 54 godine nego kod mlađih ispitanika.

Negovanje iskrene i otvorene komunikacije sa najbližima osnova je kvalitetnog odnosa, a tako misli i čak 54 odsto ispitanih koji se trude da često i sa puno pažnje razgovaraju sa svojim voljenima.

Nažalost, deo anketiranih, čak 38 odsto ne stiže uvek da odvoji vreme za iskren razgovor sa svojim najdražima, već se tome posveti samo onda kada se pojavi neki problem. U želji da, u toku jednog dana, ispunimo sve zadatke, da budemo dobri supružnici, roditelji, kolege i prijatelji, ne stižemo da najbližima poklonimo dovoljno nežnosti – mišljenje je petine anketiranih koji kao osnovni razlog što ne poklanjaju dovoljno pažnje navode nedostatak vremena i prezauzetost. Trenuci nežnosti važan su deo svakodnevnog života samo kod 34 odsto ispitanih.

Da bismo potvrdili svoje mesto u vrhu nežnih nacija potrebno je da gradimo nove i unapređujemo postojeće odnose sa bližnjima, da u svakoj prilici pokažemo voljenima koliko nam znače i da nam to postane deo svakodnevice, zaključak je istraživanja.

Tagovi: