Kako da različiti predmeti u kući duže traju

by | jul 9, 2014

Spuštanje roletna tokom sunčanih dana sprečiće gubitak boje na zavesama, kauč bolje izgleda uz redovno usisavanje, a za hranu postoje posebna pravila.

bamboo-furniture-bedroom

Drveni nameštaj redovno prebrišite suvom krpom kako biste skinuli prašinu i dvaput godišnje istrljajte ga lanenim uljem.

To je samo jedan od trikova za produžavanje veka nameštaja kojima su se služile naše bake. Ti pomalo zaboravljeni načini održavanja doma danas se zbog recesije vraćaju u modu, a pridružili su im se i neki novi. Naravno, najviše pažnje treba posvetiti predmetima koje smo pri kupovini pomno birali ili skupo platili.

Npr., ako želite da nameštaj od bambusa ili ratana izgleda kao nov, operite ga u slanoj vodi i zatim mu vratite sjaj koristeći sredstvo za poliranje parketa. Predmete od pruća i šiblja (od kojih su često napravljene košare za bacanje prljavog veša) duže će trajati ako ih povremeno očistite krpicom namočenom u mleko i zatim istrljate lanenim uljem, ako je predmet lakiran. Sprečite da vam zavese izbele na suncu tako što ćete redovno tokom jako sunčanih dana spuštati roletne.

Na primer, prebacite preko kauča prekrivač koji će da ga zaštititi od prašine i nečistoće. Ako vam se ta ideja ne sviđa, redovno usisavajte kauč i nemojte dopustiti kućnim ljubimcima da leže na njemu. Nakupljanje prašine s vremenom dovešće do toga da tkanina izgubi prvobitnu boju i doima se pomalo masnom. To možete sprečiti redovnim održavanjem. Tepisi mogu potrajati i do deset godina duže ako se ukućani i gosti izuvaju tokom ulaska u dom. Nečistoća koja ispada s cipela uvlači se u gusto tkanje tepiha pa s vremenom “troši” njegovu boju i vlakna poput brusnog papira. Tokom kuvanja obavezno upalite aspirator jer u pari koja se širi ima i masnih čestica koje se “lepe” za tepih i nameštaj, a ta masnoća još više privlači prašinu.

Od svih uređaja bele tehnike u kući najbrže se istroše mašine za veš. Kako biste usporili taj proces, nemojte ih pretrpavati rubljem pri pranju. Proverite “sedi” li mašina ravno na podu jer ako je nepravilno postavljena, brže će se pokvariti usled stalnog rada centrifuge. Pročistite mašinu sredstvima protiv kamenca dvaput godišnje. No, bez obzira na to kako dobro pazili na mašinu, u njoj nemojte prati baš sve. Grudnjake perite ručno jer se u mašini mogu pomeriti i žice pa će grudnjak izgubiti oblik.

Kišobran

Nemojte da tresete i dirate dok je mokar da se ne izobliči. Uvek ga sušite otvorenog.

Baterije

Baterije na laptopu, telefonu i mobilnom slabe ako ih ostavljate da se prepune. Iskopčajte ih.

Izvor: 24sata.hr, M.G.

Tagovi: