Kako pravilno održavati zimsku garderobu

by | februar 2, 2013

Zbog svog sastava i vrsta tkanine, zimska garderoba zahteva drugačije održavanje u odnosu na lagane letnje materijale. Pojedine zimske odevne predmete ne možete sam staviti u veš mašinu, jer postoji šansa da će se tkanina oštetiti, ili da se neće dobro oprati. Naučite kako da pravilno i jednostavno održavate zimsku garderobu i da joj na taj način produžite rok trajanja.

Zimske jakne i prsluci

Potrebno je da ih perete dva puta u sezoni. Prečesto pranje nije preporučljivo, jer se perje kojim su punjeni može oštetiti. Možete ih prati u veš mašini, ali isključivo u hladnoj vodi, a izbegavajte i korišćenje klasičnih deterdženata jer će oni izravnati perje, zbog čega će jakna izgledati spljošteno. Najbolje je da koristite sredstva koja su namenjena za pranje osetljivih tkanina. Nakon pranja, jaknu osušite u sušilici na niskoj temperaturi, a dobro je ubaciti i tri čiste teniske loptice koje će sprečiti da se perje izravna. Kako biste izbjegli da se perje slepi, jaknu dobro osušite, pa čak i ako treba da je stavite u sušilicu nekoliko puta.

Vunene jakne i džemperi

Potrebno je da ih perete nakon šest do sedam nošenja. Jakne i džemperi od vune dodatnu negu. Kako bi ovi odevni komadi ostali mekani i glatki, pre pranja ih okrenite na unutšanju stranu i u mašini ih perite sa odećom sličnih boja, a izbegavajte pranje sa odećom koja bi mogla da pusti sitne končiće. Vunene predmete isperite dva puta kako bi se sav deterdžent isprao, a sušite na vazduhu. Ako vaše vunene jakne imaju vodootporni sloj na sebi, izbegavajte omekšivač koji bi mogao da smanji otpornost tkanine.

Kape, rukavice i šalovi

Perite ih tri do pet puta u sezoni. Posvetite više pažnje ovim, po pitanju pranja, vrlo često zanemarenim odevnim predmetima. Samo pomislite na šminku, znoj, masnoću kože, ostatke parfema i bakterije koje pokupite na rukavicama. U zavisnosti od materijala, kape, šalove i rukavice možete prati u mašini za veš ili na ruke, a kožne šešire i rukavice očistite posebno namenjenim sredstvima za kožu. Nikada nemojte rukavice ostavljati u džepovima jakne i kaputa. Tkanina rukavica postane vlažna zbog ruku tokom nošenja, pa ih je potrebno provetriti.

Najlonke

Najlonke perite posle svakog nošenja. Najbolje je da ih perete ručno, i ostaviti da se osuše na vazduhu.Kako bi što duže trajale, svaki par najlonki stavite u posebnu plastičnu kesicu. Osim što će biti zaštićene, prilikom oblaćenja će vam biti lakše da pronađete željeni par.

Kožne jake i jakne od jelenske kože

Dovoljno je da ih perete jednom u sezoni. Kožne jakne su prilično izdržljive i jedno čišćenje u sezoni će im biti dovoljno. Međutim, taj posao je ipak najbolje prepustiti stručnjacima. Kako bi vaša kožna jakna uvek izgledala kao nova, eventualne mrlje čistite redovno, i to uz pomoć sredstava koji su za to namenjeni. Mrlje od šminke i parfema na okovratniku najbolje je sprečiti nošenjem šala. Nemojte pretrpavati džepove da jaknu ne razvučete i deformišete oblik. Prilikom spremanja u ormar izbegavajte da ih odlažete spremati u plastične kese koje će ih isušiti pa će koža popucati.

Vuneni kaputi

Najbolje je da ih perete jednom do dva puta u sezoni. Ako je to kaput koji svakodnevno nosite, očistite ga dva puta u sezoni. Kapute koje nosite u samo posebnim prilikama dovoljno je jednom u sezoni odneti na hemijsko pranje. Između temeljnog čišćenja kaputa koristite četke kojima ćete ukloniti površinske nečistoće, a ovratnik i ivice rukava očistite pomoću vlažne krpe i nežnog sapuna. Da kaput ne bi imao ustajao miris, ostavite ga na otvorenom, a nije loše povremeno da ga staviti na terasu kako bi se provetrio. Izbegavajte držanje kaputa u ormarima.

Autor: Life Content

Izvor: tportal.hr

Tagovi: