Zašto imamo potrebu da lažemo?

by | februar 16, 2012

Ovo je pitanje koji su ljudi vekovima sebi postavljali. Laži govore svi. Onaj ko vam kaže da ih nikada ne izgovara, laže vas. Da li ste znali da svako od nas dnevno izgovori minimum 2-3 laži? A da neistinu prosečno čujemo oko 200 puta dnevno? Postavlja se pitanje zbog čega lažemo jedni druge i zašto je to ponekad potrebno.

Najčešće lažemo da bismo izbegli konflikte i neprijatne situacije. Takođe, zaobilazimo istinu i zbog lične koristi, ali i da bismo zaštitili nekoga. Laži mogu biti korisne u nekim situacijama. Ali treba biti obazriv jer krupnim lažima možemo mnogo povrediti osobe koje volimo. Na primer, prijateljica vam pokazuje novu haljinu i želi da čuje vaše mišljenje. Iako vam se haljina uopšte ne dopada, reći ćete joj da je lepa i da joj odlično stoji. Ovakve laži su korisne jer se iza njih krije želja da ne povredimo druge.

Trenutak u kojem muškarci najlakše slažu je skoro uvek pre stvaranja veze, ali je to tada prihvatljivo kao oblik udvaranja. Omiljeni trenutak laganja je i raskid. Tada muškarci mogu da izgovore najapsurdnije stvari samo da ne bi rekli istinu. Muškarci takođe često lažu o količini alkohola koju su popili za vreme poslednjeg izlaska sa prijateljima. Ipak, žene bolje lažu od muškaraca jer imaju više izraza lica. One najčešće lažu o tome koliko su potrošile u kupovini.

Ukoliko pažljivo posmatrate sagovornika možete videti da li govori istinu ili ne. Nevolja je što ne možemo konstantno biti fokusirani na svaku izgovorenu rečenicu kako bismo “provalili” da li nas neko “farba”. Međutim, ako unapred znate da ispred sebe imate osobu koja je sklona laganju, obratite pažnju na crvenlo lica, pojačano znojenje, autoritativan ton, nemiran pogled, češkanje nosa. To su pouzdani znaci da osoba ne govori istinu.

Tagovi: