Bez obzira na pol, svi smo mi Don Žuan

by | februar 27, 2017
Piše: Tamara Bogunović, novinar magazina "Lepota i Zdravlje"

Piše: Tamara Bogunović, novinar magazina „Lepota i Zdravlje“

Gotovo da nema premijere koju nismo ispratili u poslednje vreme, filmske, pozorišne, svejedno. Tako smo sinoć bili pozvani da prisustvujemo premijernom izvođenju predstave „Don Žuan“ u Jugoslovenskom dramskom pozorištu. Predstava je sjajna, scenografija odlična, glumci su takođe ostavili snažan utisak, ali kući sam otišla razmišljajući o tome kako se ni danas nije puno promenilo od vremena kada je Molijer prvi napisao ovaj komad. Savremeni Don Žuan i dalje živi, a da li ga Nebo kažnjava, po mom mišljenju zavisi od njegovog ubeđenja.

Foto: Pixabay

Legendarni literarni razvratnik, manipulator, zavodnik bez savesti, prevarant i još hiljadu pogrdnih prideva kroz istoriju prati lik najvećeg zavodnika zbog kojeg se prave mnoga ekranizovana dela i pišu pozorišni komadi. Da li nas je lik Don Žuana, zbog ružnih epiteta, neprijateljski nastrojenog pristupa, društveno neprihvatljivih standarda i pomalo ismevačkih spisa, napustio? Nije. Don Žuan živi. Naročito danas u vremenu u kome su česti površni odnosi među ljudima. U vremenu kada emocije imaju upotrebnu moć, kratko taju, zamenljive su brzo, nekim drugim, još manje moralnijim načelima. Reči se bacaju u etar, koriste se olako, služe da ubede sagovornika u ono što vi želite i čini se da svaka reč opravdava cilj.

U kakvom svetu danas živimo?

U svetu emotivne manipulacije koja je zastupljena u mnogim segmentima života i može biti upućena od strane roditelja ka deteteu prilikom „vaspitanja“ dece, može biti upućena roditeljima od strane dece prilikom „iznude“ nekog konkretnog predmeta želje – nove igračke i slično. Takođe je emotivna manipulacija zastupljena i na poslu u vidu sažaljenja i saosećanja, a najčešće imamo prilike da je uočimo u muško-ženskim odnosima, podjednako upućene i sa jedne i sa druge strane. Tako da u današnjem svetu možemo reći da Don Žuan mogu biti, i jesu, i žene.

Pročitajte i… Muškarci odgovaraju: Da li manjak novca u džepu utiče na njihovo samopouzdanje?

Kliknite na sledeću stranu…

Guliver/thinkstock

 

ideja emotivne manipulacije, potrošnje tela i osećanja je sveprisutna u savremenom svetu. Mnogi od nas se baš poput Don Žuana rugaju dobroti, čestitosti plemenitosti i bedi, srljajući u partnerske odnose bez potrebe da vole, a sa ogromnom potrebom da budu voljeni. Uživanje se svodi na sam čin prevare. Počinilac se oseća većim kada uspe nekoga da prevari, nasamari, ubedi u ljubav koju ne oseća. Koliko je samo rasturenih veza i brakova i danas prisutno iz želje da se zadovolji ego, jer odbijanje zbog druge osobe nije nešto sa čime se mnogi umeju nositi. Ego je taj koji će naći odličan izgovor kojim će zadovoljiti svoju glad za iskrivljenom potvrdom sopstvene vrednosti. Ego prevaru opravdava zavođenjem i na novonastalu situaciju gleda sa odobravanjem. Ego se ne boji kazne i ne misli na sutra.

Don Žuan je vrhunski obmanjivač, ali i mnogo više od toga. Nije mu jedini, čak ni najvažniji cilj da obmane. To je samo sredstvo pomoću kojeg neprestano dokazuje da nema granice pred kojom bi se morao zaustaviti dok je živ. On se ne plaši da će biti otkriven, naprotiv, on izaziva. On se igra. On zna da postoji samo jedan život. Koliko sličnosti vidite sa pojedinom ljudima u vašem okruženju?

Danas se ljudi retko i teško prepuštaju čulnom, odnosno emotivnom pijanstvu. Zavođenje je ipak stvar manifestacija uma i oblik žudnje za moći. Takve osobe su uvek superiornije, samouverenije u svom umeću vladanja sobom i svojim sentimentalnim sklonostima, a uživanje u „igri“ se pretvara u osećanje trijumfa nad granicama fizičkog, kao i društvenog, odnosno moralnog.

Pročitajte i… Odložite krunu, dame! Princ na belom konju neće doći…

Kliknite na sledeću stranu…


Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje 

Tagovi: