Čudesan dodir za koji bi trebale da znaju sve žene

by | novembar 22, 2011

Za ovaj mali pokret trebaju  vam samo dve sekunde, ali on je toliko moćan da istraživači tvrde da je gotovo pa jednako dobar kao seks i čokolada, a uz to može znatno da poboljša stanje vaše veze te vas bolje poveže s partnerom.

Idući put kad se vaš dečko ili suprug osećaju kao da su pod stresom, bolesni su ili nadureni, uhvatite ga za ramena uz blagi pritisak i trljanje, držite ga za ruku ili mu poklonite brzinsku masažu leđa i ramena.

Ne samo da je to lep gest, već masažu možete raditi i iz čisto sebičnih razloga. Istraživači su otkrili da, kada žena svom muškarcu po potrebi pruža fizičku udobnost, u njenom se mozgu upali lampica u ‘prostoriji’ koja služi kao centar za nagrade. To je ujedno isto ono područje koje tipično ‘odgovara’ na čokoladu, seks i novac.

U istraživanju, koje je sprovedeno na institutu u Los Anđeluse, učestvovalo je dvadeset parova koji su  mogli da se pohvale  dobrim odnosima u vezi. Momci  su bili podvrgnuti bolnim elektrošokovima, dok su ih devojke ili držale za ruku ili nisu ostvarivale nikakav fizički kontakt.

Žene, koje su bile spojene na MRI uređaje, pokazale su ‘pojačanu aktivnost u delovima mozga povezanim s nagradama i nagrađivanjem’ svaki put kada bi dodirnule svog dečka koji je trpeo bolove zbog elektrošokova.

Devojke su, takođe, priznale kako su se osećale povezanije sa svojim parterima kada su ih dodirivale tokom tih elektrošokova. S druge strane, kod žena koje svojim momcima nisu pružale fizički kontakt dok su bili pod elektrošokovima nije zabežena nikakva aktivnost u mozgu. Naučnici su tako zaključili da ‘pružanje potpore može da umanji uticaje stresa za osobu koja pruža potporu’. Uporedili su nalaze žena koje su pružale potporu muškarcima u nevolji s nalazima žena koje to nisu radile, iz čega su zaključili da se žene koje nisu ostvarile fizički kontakt s muškarcem koji je bio pod elektrošokovima nisu osećale ni približno nagrađeno, manje stresno ili povezane s partnerom kao one koje jesu.

Ali,  ovo istraživanje ne želi da dokaže da su sve žene ovog sveta mazohiste koji uživaju kada njihovi muškarci pate, već da primamo zadovoljstvo iz nesebičnog dela pružanja fizičke potpore i utehe svom muškarcu.

Tagovi: