7 spasonosnih saveta budućim mamama

by | septembar 6, 2013

Većina žena očekuje kraljevski tretman u trudnoći. Međutim, u praksi to može da izgleda drugačije. Šta tada učiniti i kako se ponašati?

saveti mamama

Mnoge žene se vrlo brzo posle saznanja da su u drugom stanju – razočaraju, jer na tu, novu situaciju, okolina ne reaguje baš onako kako su očekivale. Nešto više pažnje posvećuje se trudnici ako pati od uobičajenih tegoba (mučnina, vrtoglavica, povraćanje…), a ukoliko ima sreće te nema tih problema, članovi porodice se prema njoj ponašaju kao da i nije u drugom stanju, što ih čini očajnim! Ako vi kao buduća majka, iz bilo kog razloga, osećate nemoć, tugu i razočaranje, poslušajte naše savete, sigurno će vam popraviti raspoloženje.

1. Iznesite problem javno

Na primer, stojite u prepunom autobusu, loše vam je, ali vam niko ne ustupa mesto. Umesto da očajavate i ljutite se u sebi, zamolite nekoga da ustane. Sigurno će biti putnika koji će vam rado prepustiti svoje mesto. Ako vas je sramota ili smatrate da stajanje u autobusu baš i nije neki napor, vreme je da shvatite da ne smete misliti samo na sebe, već i na biće koje raste u vama, pošto ukoliko je vama loše i njemu je. To se odnosi i na boravak u zagušljivoj prostoriji, jer će i beba, kao i vi, osetiti da joj nedostaje kiseonik i da nema dovoljno čistog vazduha. Pomozite sebi i detetu, te zamolite nekog od prisutnih da otvori prozor. Najlakše je ćutati, sažaljevati samu sebe i „mrzeti“ druge zato što se loše osećate.

2. Izbegnite teškoće pre nego što nastanu

Naučite da prepoznate saveznike u svom okruženju i kad god vam je potrebno, potražite pomoć. Verujte, svaki sledeći put biće lakše! Ili jednostavno izbegnite problem pre nego što nastane: ako znate da je gužva u autobusu najveća oko 16 časova, nemojte se voziti u tom terminu, prošetajte se ili pozovite taksi. Tako se nećete nervirati zbog gužve, a šetnja će goditi i bebi i vama.

3. Odaberite pouzdanog ginekologa

Ukoliko nemate poverenja u ginekologa koji vodi vašu trudnoću, slobodno potražite savet drugog specijaliste. Imajte na umu da u prvom tromesečju trudnoće postoje mnoge opasnosti. Zapamtite da vaše, i zdravlje vašeg deteta, veoma zavisi i od toga koliko vi sami o njemu brinete. Važno je da ni zbog čega ne paničite, niti da zbog svake sitnice trčite kod lekara. Ali, ako zaista imate zdravstveni problem, obavezno zatražite stručnu pomoć. Neka vas ne zabrinjava to da li će biti slobodnih kreveta u bolnici jer uvek postoje rezervni, za svaki slučaj. I na kraju, treba da znate da imate pravo da se žalite na tretman lekara načelniku odeljenja za ginekologiju, ukoliko za to postoji razlog.

4. Nikome se ne pravdajte

Vaše pravo je da postanete majka. Ukoliko trudnoća teče bez komplikacija, prvih 4-5 meseci niko u vašem preduzeću ne mora ni da zna da ste u drugom stanju. S druge strane, zaposlene žene koje imaju problema u trudnoći, pa su prinuđene da koriste bolovanje, moraju to da saopšte svojim šefovima, ma koliko da je takav razgovor neprijatan. Nažalost, reakcija vašeg nadređenog ne zavisi ni od profila ustanove, ni od toga koliko je vaše prisustvo neophodno, već isključivo od načina razmišljanja i njegove dobre volje. Ako ima imalo ljudskosti u sebi, postupiće kao čovek, a što se administracije tiče, ne bi trebalo da postoji neki nerešiv problem.

5. Izbegavajte konflikte

Sačuvajte korektan odnos sa nadređenima u preduzeću, naročito ukoliko planirate da i posle bolovanja ostanete na svom radnom mestu. U suprotnom, može vam se desiti da vas po povratku s trudničkog bolovanja na stolu zatekne rešenje o prekidu radnog odnosa. Nikada ne dozvolite rukovodstvu da narušava vaša zakonska prava.

6. Ne skrivajte emocije

Otvoreno pokažite šta osećate, recite i zapišite sve što vas muči i što vam je na duši. Napravite ličnu knjigu žalbi u kojoj ćete beležiti zbog čega ili koga ste se toga dana iznervirali. Kada vas prođu ljutnja, bes i nervoza, pocepajte i bacite te beleške.

7. Smejte se svakodnevno!

Ne zaboravite da u svakom momentu budete naoružani – smehom. Smejte se na sav glas, to je zdravo. Potrudite se da to činite često, a nije na odmet ni da se šalite na sopstveni račun – ne može da naškodi. Psiholozi smatraju da ljudi koji umeju da se šale na svoj račun, imaju manje šansi da obole od depresije i drugih bolesti.

Tagovi: