Gladne bebe mogu da namiriše majčino mleko na njenom telu

by | oktobar 7, 2011

Male žlezde na grudima, tzv. areole proizvode tečenost s mirisom koja je deci neodoljiva, a odojče ga dok je gladno može lako da namiriši, otkriva istraživanje …

Tek rođene bebe nos vodi do zaliha hrane, otkriva studija Nacionalnog centra za naučna istraživanja Dijon. Naučnici su pratili i prebrojili žlezde na bradavicama 121 žene u prva tri dana nakon porođaja. Žene s više od devet žlezda po dojci počele su da proizvode mleko pre od onih s manje žlezda, a njihova su deca brže dobijala na težini. Učinak je posebno uočljiv kod žena koja su prvi put postale majke i koje češće hrane svoju novorođenčad. Male žlezde na grudima proizvode tečnost s mirisom koja je gladnoj bebi neodoljiva, tvrde stručnjaci. Bebe majki koje su imale puno žlezda, malih kvrga oko bradavice, vidljivih golim okom, brže su dobijale na težini i želele su više da jedu. Miris bi mogao da se koristi kao pomoć prilikom hranjenja nedonoščadi, odnosno skidanja s cevčica i hranjenja prirodnim putem. Broj tzv. areola žlezda se često povećava tokom trudnoće zbog čega ponekad i curi mala količina tečnosti. 

Ako bi smo uspeli da proizvedemo hemikaliju s istim mirisom to bi pomoglo bebama koje su rođene prerano ili su bolesne da se hrane prirodnim putem. Naime, na taj bi im se način olakšao prelaz od cevčice za hranjenje do prirodnog puta ili bočice – ističe istraživač Benoist Šal. 
 

Tagovi: