Konačno odbrojavanje: Vodič kroz svih 9 meseci trudnoće

by | mart 7, 2013

Rađanje zdrave bebe prioritet je svake buduće majke. U idelanom svetu redovno biste uzimali folnu kiselinu, kontrolisali telesnu težinu, pravilno se hranili, prestali da pušite i manje biste pili alkohol i pre začeća. Međutim, u stvarnom životu većina žena ne planira toliko precizno trudnoću, niti se disciplinovano pridržava zdravih navika.

Prvi mesec – uzimajte vitamine

Folna kiselina je od esencijalnog značaja za rast ćelija ploda i redukuje rizik od pojave oštećenja neuralne cevi. Eskperti preporučuju svakodnevno uzimanje 400 mg folne kiseline u periodu kada pokušavate da zatrudnite, pa sve do 12. nedelje trudnoće. Osim uzimanja folne kiseline u okviru dodatka ishrani, trebalo bi takođe da jedete namirnice koje su bogate ovom materijom (zeleno lisnato povrće, pomorandže i pasulj).

Drugi mesec – održavajte nivo šećera u krvi

Ako patite od jutarnje mučnine, nije lako voditi računa o pravilnoj ishrani. Ipak, važno je da održavate stabilan nivo šećera u krvi, što ćete najlakše postići češćim uzimanjem slanog krekera, dvopeka, ili suvog keksa, svaka dva do tri sata. U ovoj fazi trudnoće posebnu pažnju treba da poklonite higijeni zuba i desni.

Treći mesec – krećite se

Redovno obavljanje fizičkih aktivnosti umerenog intenziteta ojačaće mišiće koji su od ključnog značaja za porođaj, ublažiće jutarnju mučninu, poboljšaće raspoloženje i sprečiće pojavu opstipacije, bolova u leđima, gestacionog dijabetesa i dubokovenske tromboze. Šetnja, plivanje i joga blagi su oblici fizičkih aktivnosti koji neće opteretiti vaše zglobove. Sada je takođe vreme da se obratite lekaru i zakažete svoj prvi trudnički pregled (obično oko 12. nedelje trudnoće).

Četvrti mesec – promenite režim ishrane

Većina trudnica u ovom mesecu dobija apetit zbog nestanka mučnina, ali treba da znate da vam dodatne kalorije nisu potrebne sve do trećeg tromesečja trudnoće – i to oko 300 kalorija dnevno. Preporučeno uvećanje telesne mase tokom trudnoće iznosi od 11 do 15 kg. Svaki kilogram koji dobijete preko ovih predstavlja teret za vaše zglobove, kosti, srce i pluća, a samim time i zdravstveni rizik za vašu bebu. Oko 16. nedelje trudnoće počnite da radite vežbe za jačanje karličnog dna.

Peti mesec – uzimajte gvožđe

Potrebe za gvožđem znatno se povećavaju tokom ovog meseca, jer beba sada brzo raste i za svoj rast koristi zalihe nutritijenata iz vašeg organizma. Tokom trudnoće volumen krvi povećava se za 50 odsto, a dodatne količine gvožđa neophodne su za stvaranje zdravih eritrocita. Da biste sprečili pojavu anemije, jedite dosta crvenog mesa, tamnozelenog lisnatog povrća, jaja, suvog voća i žitarica (cerealije) obogaćenih gvožđem. Osim toga, jedite što više namirnica bogatih vitaminom C, jer one pomažu apsorpciju gvožđa. Takođe, ovo je vreme kada treba što češće da se odmarate tako što ćete noge podići na višu podlogu.

Šesti mesec – nemojte da se pregrevate

U ovoj fazi trudnoće izbegavajte kupanje i tuširanje previše toplom vodom, kao i boravak u sauni. Ako je vama toplo, znajte da je bebi bar za jedan stepen toplije, a time se povećava rizik od njenog preranog rađanja. Takođe, previše topla voda snižava krvni pritisak, pa može doći do pojave vrtoglavice, a samim time i do pada.

Sedmi mesec – vreme je za dodatni kalcijum

Ovim mesecom započinje treće tromesečje u kojem se intenzivno razvija bebin skelet. Uzimanje kalcijuma važno je tokom cele trudnoće, ali u poslednja tri meseca morate da povećate unos ovog dragocenog minerala. Najbolji način je da konzumirate dovoljno mleka i jogurta (najmanje pola litra dnevno, šolja mleka plus šolja jogurta). U slučaju da ne volite mleko, jedite sardine, zeleno lisnato povrće i pijte sok od sveže isceđene narandže. Sada je važno da se što češće odmarate i da nosite udobnu obuću.

Osmi mesec – pijte dosta tečnosti

Količina svih tečnosti u telu majke udvostručava se da bi se njome stalno „dopunjavala“ količina plodove vode u amnionskoj kesi. Ipak, u osmom mesecu trudnoće optimalna hidratacija organizma dobija sasvim drugo značenje. Naime, dehidriranost može da uzrokuje prerani porođaj zbog je pametno da svuda sa sobom nosite flašu vode i pijete je u malim gutljajima preko celog dana (najmanje dva litra).

Deveti mesec – odmor!

Većina budućih majki dobije nezadrživu potrebu za svijanjem gnezda: počnu manično da spremaju kuću i kutak za bebu, kupuju kolevku, odelca i kolica, ribaju, peru i padaju s nogu od umora. Istovremeno, pate od bolova u leđima i nesanice jer ne mogu da nađu udoban položaj u krevetu. Štedite energiju jer umor i iscrpljenost nisu dobri „saveznici“ na porođaju – lakše se porađaju odmorne žene! Takođe, sada je pravo vreme da kupite i spakujete neophodne sitnice koje ćete poneti u porodilište.

Autor: Life Content

Tagovi: