Metode za izračunavanje pola deteta: Želite li batu ili seku?

by | mart 26, 2013

Metode određivanja pola deteta poznate su još od davnina. Neke od njih spadaju u kategoriju „bapskih priča“, dok neke imaju pokriće u naučnim dokazima.

Mada je većini budućih roditelja bitno samo to da je začeto dete zdravo i da se pravilno razvija, ima i onih kojima je bitna i činjenica da li će dete biti muškog ili ženskog pola. Ako i vi spadate u one koji čeznu da imaju sina ili kćerku, pokušajte to da izvedete korišćenjem sledećih metoda:

Prirodne tehnike

Za vreme trajanja ovulacije i dan-dva nakon njenog završetka, spermatozoidi koji nose Y hromozom (muški) imaju više šanse da prvi stignu do jajne ćelije. Što se tiče nosilaca X hromozoma (ženski), njihove šanse mnogostruko se uvećavaju 3-5 dana nakon ovulacije.

Osim toga, po Bilingsovoj metodi, u toku ovulacije treba beležiti promene u cervikalnom mukusu – kada je sekret obilniji, bolje prolaze spermatozoidi koji su nosioci ženskog pola.

Neki naučnici tvrde da se devojčice lakše začinju kada par vodi ljubav u toploj prostoriji (X hromozomi vole toplo). Ako, pak, želite dečaka, uključite klimu – sniženjem telesne temperature povećava se mogućnost za prolazak nosioca Y hromozoma.

Medicinske metode

Metoda „probiranja“ spermatozoida koji će oploditi jajnu ćeliju sprovodi se samo kod vantelesne oplodnje i to po zahtevu budućih roditelja. Treba naglasiti da ova laboratorijska analiza nije jeftina i da se u našoj zemlji retko sprovodi u delo.

Primera radi, u Velikoj Britaniji ova metoda dozvoljena je u slučajevima kada se iz etičkih razloga želi izbeći rađanje deteta određenog pola. S druge strane, u Belgiji i Danskoj to nije razlog, već svaki par ima pravo na biranje pola deteta.

Metoda se sprovodi na sledeći način: otac donosi uzorak sperme u laboratoriju, a zatim se posebnom metodom iz nje izdvajaju „neželjeni“ spermatozoidi. Kada se sperma „pročisti“, ostatak se vantelesnom metodom ubacuje u ženino telo. Verovatnoća da će se začeti dete određenog pola iznosi 95 odsto.

Nutricionistička metoda

Krajem 1977. godine dr Papa izneo je studiju u kojoj je povezao ishranu buduće majke sa procentom rađanja beba određenog pola. U pomenutoj studiji bilo je obuhvaćeno preko 1.000 žena koje su se hranile na određeni način da bi povećale mogućnost rađanja deteta određenog pola.

U čemu se sastoji ova metoda? Metoda dr Pape podrazumeva promenu ishrane u trajanju od tri meseca pre začeća da bi došlo do promene u sastavu krvi žene.

U odnosu na to da li želite dete muškog, odnosno ženskog pola, ishrana bi trebalo da bude ovakva:

  • Za devojčice: ishrana bogata kalcijumom i kalijumom

Ishrana žena koje žele da rode devojčicu treba da se sastoji od: mlečnih proizvoda, morske ribe, žumanceta, zelenog povrća, integralne testenine i pirinča, jagodičastog voća (jagode, maline, kupine) i posnog mesa. Dnevno treba da popiju najmanje dva litra mineralne (negazirane) vode koja je bogata kalcijumom, ali je siromašna natrijumom.

  • Za dečake: ishrana bogata natrijumom i kalijumom

Ishrana žena koje žele da rode dečaka trebalo bi da se sastoji pretežno od slanih namirnica poput: dimljene ribe, mesa, krompira, mahunarki (bob i buranija), jabuka, krušaka, kajsija, banana i sušenog voća. Dnevno treba da popiju najmanje dva litra mineralne vode bogate natrijumom i magnezijumom.

Autor: Life Content

Tagovi: