Najčešće tegobe u trudnoći

by | avgust 22, 2013

U toku devet meseci trudnoće svaka žena primećuje promene koje nastaju na njenom telu. Neke od njih nisu nimalo prijatne, ali ne treba da vas zabrinjavaju jer su sastavni deo drugog stanja.

trudnoca

Krvarenje i otok desni

Od sredine pa sve do kraja trudnoće može da se jave bol i krvarenje desni prilikom pranja zuba. To se dešava zbog povećanja volumena tečnosti u organizmu i uticaja hormona. Da biste ublažili ovu pojavu, i dalje redovno održavajte higijenu usta i zuba.

Osim toga, preporučuje se uzimanje tableta fluora (kako zbog vas tako i zbog bebe), dovoljno namirnica bogatih kalcijumom i, naravno, neizostavni vitamin C.

Rane kontrakcije

Već od trećeg meseca trudnoće možete da osetite bol u donjem delu stomaka nalik menstrualnom ili bol koji nastaje pri kašljanju, kijanju i nagloj promeni položaja tela. Reč je o kontrakcijama koje mogu da se jave tokom trudnoće pošto se mišići materice od kraja trećeg meseca sve više istežu. Iako ne bi trebalo da dođe do većih tegoba, konsultujete se sa lekarom.

Kada osetite bol, pokušajte da se opustite, promenite položaj tela, svakodnevno šetajte i ne zaboravite na lagane vežbe. Ako vam se i pored preduzetih mera učini da kontrakcije ne jenjavaju i da su vrlo učestale i bolne, možda ćete morati da uzimate tablete progesterona ili da primate injekcije ovog hormona. Lekar će vam verovatno savetovati da smanjite aktivnosti ili da potpuno mirujete tokom trudnoće.

Bol u leđima

Od sredine pa sve do kraja trudnoće, kako se menja vaša telesna masa, oblik i balans, tako bol u leđima (pre svega krstima) postaje sve izraženiji. Savetujemo vam da obratite pažnju na pravilno držanje tela pri stajanju i sedenju. Takođe, redovno vežbajte, šetajte, često menjajte položaj tela. Zaboravite na visoke potpetice i dosta se odmarajte.

Grčevi u nogama

Grčevi se najčešće javljaju noću, a zahvataju listove i stopala. Uzrok ove pojave je nedostatak kalcijuma ili pritisak uvećane materice na nerve nogu. Ako vam se dogodi ovakva „nezgoda“, istegnite stopalo prema gore i masirajte list ili stopalo. čim prođe grč, ustanite i prošetajte da biste ubrzali krvotok.

Nesanica

Neke trudnice lošije spavaju od samog početka trudnoće, a u poslednjim nedeljama skoro svaka žena žali se na ovaj problem. Najčešći uzroci nesanice na početku trudnoće su mučnina i potreba za čestim mokrenjem, a na kraju grčevi u nogama i gorušica. Da biste bolje spavali, popijte pre spavanja šolju toplog mleka sa medom i pokušajte da se opustite uz laganu muziku ili čitanje zabavnog štiva. Preko dana obavezno se šetajte bar sat vremena i radite lagane vežbe.

Krvarenje iz nosa

Sluzokoža nosa tokom trudnoće postaje izuzetno prokrvljena i osetljiva (kao i desni), pa se kod nekih žena javlja krvarenje. Da biste ga zaustavili, stegnite nozdrve nekoliko minuta, potom lezite i stavite hladan oblog na nos. Uzimajte dovoljno vitamina C, vodite računa da su prostorije u kojima boravite uvek dobro provetrene i nos „praznite“ samo laganim duvanjem.

Problemi sa bešikom

Problemi sa mokraćom obično se javljaju na početku i kraju trudnoće. Tokom prva tri meseca, materica koja se povećava i beba koja raste pritiskaju bešiku i dovode do češće potrebe za mokrenjem. Kako vreme odmiče, mišići materice jačaju pa samim tim „podižu“ bebu, tako da popušta pritisak na bešiku u drugom tromesečju trudnoće. U poslednjem tromesečju, ovaj problem se ponovo javlja zbog spuštanja bebe i normalnih priprema za porođaj.

Nije utešno, ali kod ove tegobe ne možete apsolutno ništa da učinite, osim da je shvatite kao normalnu prateću pojavu i da joj se prilagodite. Nemojte smanjivati unos tečnosti jer time nećete postići ništa dobro.
Dakle, nastavite da uzimate dovoljne količine vode i prirodnih sokova, jer je tečnost neophodna za normalan rad bubrega. Vodite računa o higijeni pošto je u trudnoći veoma izražena mogućnost infekcije i upale mokraćnih puteva.

Glavobolje

Glavobolje mogu da se jave tokom čitave trudnoće i, pored mučnine, predstavljaju najneprijatniju tegobu. Uzroci mogu da budu premor, napetost, navikavanje organizma na novo stanje, ali i slabljenje vida i povišeni krvni pritisak pa ga treba redovno kontrolisati. Ako patite od glavobolje u toku trudnoće, vodite računa koji ćete lek uzeti za njeno ublažavanje.

Dozvoljeno je uzimati analgin, ali ne više od dve tablete dnevno. Mogu da pomognu i hladni oblozi, odmaranje i masaža.
Ukoliko vam se učini da vam slabi vid i da je to uzrok glavobolje, ne sekirajte se previše – poremećaj vida tokom trudnoće je normalna pojava i obično je prolaznog karaktera.

Glavobolja može da nastane i zbog naglih promena u životnim navikama, kao što su prestanak pušenja, izbegavanje kafe i slično. Ako vas to čini izuzetno nervoznom, nemojte po svaku cenu praviti radikalne „rezove“, već to činite postepeno. U slučaju da ne možete bez kofeina, kafu konzumirajte u smanjenim količinama (dve šoljice dnevno neće negativno uticati na plod).

Vaginalni sekret

Vaginalni sekret se pojačava u toku trudnoće zbog hormona i prokrvljenosti, normalna kisela sredina u vagini se menja i postaje pogodno mesto za razvoj infekcija. Pošto je povećanje sekreta normalna pojava, ne možete ništa da učinite da to sprečite ali možete da umanjite neprijatnost. Nosite samo pamučni donji veš, izbegavajte pantalone i hulahop čarape koje stežu.

Higijena je veoma važna, ali ni tu ne treba da preterujete. Dovoljno je da isperete polne organe toplom vodom ujutro i uveče, ali nemojte da vršite nikakvo unutrašnje ispiranje jer to može da dovede do prskanja plodovih ovojaka. Normalno, svakodnevno tuširanje je neophodno, kao i pre trudnoće. Ukoliko se pojavi infekcija, odmah se obratite lekaru da bi se na vreme otkrio i uklonio uzročnik.

Osetljivost i izgled dojki

Normalno je da dojke rastu tokom čitave trudnoće usled povećanja mlečnih žlezda, lučenja hormona i nagomilavanja masnog tkiva. Kako se povećava prokrvljenost svih organa, pa samim tim i dojki, one mogu da postanu vrlo osetljive na dodir. Pored toga, ispod kože se pojavljuju vene, a česta je i pojava pega i tamnih fleka po celoj površini dojki. Sve ove neestetske „pojave“ nestaju posle porođaja, pa ne bi trebalo da vas zabrinjavaju.

Nosite čvrst grudnjak od pamuka koji dobro podupire dojke, ali ih ne steže. Pri kraju drugog tromesečja, može se javiti curenje iz dojki. Reč je o kolostrumu, žućkastoj ili providnoj tečnosti, prvoj hrani koju će dobiti vaša beba. Kod nekih žena ovo se dešava već u sedmom mesecu trudnoće, dok se kod drugih uopšte ne javlja. I jedno i drugo je normalno. Vodite računa o higijeni i, ukoliko je potrebno, koristite pamučne uloške u grudnjaku.

Oticanje

Hormoni u trudnoći usporavaju izlučivanje tečnosti iz tela, pa se ona nagomilava u tkivima. Oticanje nogu najčešće se javlja krajem dana, dok ruke obično natiču ujutro. Noge masirajte i tuširajte naizmenično toplom i hladnom vodom, a ako vam otiču ruke, podignite ih iznad glave pa masirajte svaki prst. Izbegavajte začinjenu hranu i pijte najmanje dva litra vode dnevno.

Autor: Life Content

Tagovi: