Oslobodite se „trudničkih“ kilograma

by | oktobar 24, 2013

Ne postoji čarobni štapić kojim ćete preko noći „skinuti“ višak kilograma koji se nakupljao tokom devet meseci trudnoće. Naravno, postoje razni preparati koji će vam pomoći da brže postignete željeni rezultat, ali ni oni neće biti efikasni ukoliko se ne budete pravilno hranili i pridržavali sledećih pravila…

posle trudnoce

1. HRANITE SE ONIM ŠTO DAJETE I DETETU

Od kada ste postali majka i počeli da vodite računa o zdravlju svog deteta, nivo vaše svesti u vezi sa ishranom sigurno se podigao na viši nivo. Naravno da ćete za bebu odabrati samo najsvežije i najzdravije namirnice i da joj nećete davati konzerviranu i industrijski prerađenu hranu.

To pravilo usvojite i kad ste vi u pitanju! Dakle, na vašem meniju treba da se nađu voće (sveže) i povrće (sveže i kuvano), nemasno meso i riba (dinstano, kuvano ili pripremljeno na žaru), mlečni proizvodi, integralne žitarice (hleb i testenine), jaja i mnogo negazirane vode (najmanje dva litra dnevno).

2. PAZITE ŠTA GRICKATE!

Ako nemate vremena da tri puta dnevno pojedete sveže pripremljen obrok, već ste primorani da to činite „s nogu“, nemojte posezati za kroasanima, sendvičima, picom i masnim pecivima, već pojedite zdrav „mini-obrok“:

Evo nekoliko primera:

  • šaka badema i jabuka
  • 5-6 suvih smokava i banana
  • tost sa svežim sirom i kruška
  • salata od paradajza, tost i dve šnite „feta“ sira

Osim toga, važno je da znate da između ovakvih obroka ne treba da prođe više od tri-četiri sata, jer će vam u suprotnom pasti nivo šećera u krvi, pa ćete osetiti takvu glad da nećete moći da je utolite!

3. JEDITE „DOBRE“ MASNOĆE

Mnoge novopečene majke greše smatrajući da će oslabiti ako budu jele samo posnu hranu. Zapamtite: vašem organizmu potrebne su masnoće kako bi pravilno funkcionisao i uspeo da „sagori“ višak! Međutim, da bi se to dogodilo, smete da unosite samo „dobre“ masnoće.

Pojedite dnevno šest maslina, četvrtinu avokada, dvanaest badema ili lešnika, kašiku lanenog ulja. Studije su dokazale da omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u plavoj ribi, lanenom ulju i orašastom voću „sagorevaju“ masno tkivo sakupljeno na stomaku.

4. JOGURT UMESTO ČOKOLADE

Ukoliko vas muči neodoljiva želja da pojedete nešto slatko, umesto da posegnete za čokoladicom ili kolačem, popijte jogurt ili šolju kefira. Dokazano je da visokoproteinski napici bogati kalcijumom i kalijumom suzbijaju potrebu organizma za slatkišima. Ako imate alergiju na laktozu, umesto jogurta, pojedite kašiku-dve švapskog sira.

5. POVRĆE ZA DORUČAK!

Španski naučnici otkrili su da organizam brže sagoreva masne naslage ukoliko za doručak pojedete neko povrće (koji biste inače uzeli za ručak). Zbog toga vam savetujemo da ujutro, pre jutarnje kafe, pojedete omlet sa pečurkama ili spanaćem. Postići ćete dva cilja: ubrzaćete metabolizam i zadovoljiti dnevnu potrebu organizma za povrćem.

6. PRONAĐITE ZAMENU ZA OMILJENU HRANU

Obožavate picu? U redu, ali napravite je sa integralnim brašnom, plodovima mora i paradajzom, a količinu sira prepolovite (umesto masnog trapista, upotrebite biljni sir). Ako ne možete bez krompira, nemojte ga pržiti u ulju, već ga pripremite na sledeći način: umotajte krompir u foliju, pa ga ispecite u rerni ili mikrotalasnoj pećnici. Pečeni krompir posolite, premažite švapskim sirom i začinite peršunovim lišćem. Umesto punomasnih mlečnih proizvoda, opredelite se za one sa smanjenom količinom masnoće (najviše 1,8%).

7. UZIMAJTE NAMIRNICE BOGATE VODOM

Ukoliko želite da se vaše telo oslobodi viška masnog tkiva, morate ga „naterati“ da „sagori“. Taj proces najbrže se odvija kada je telo dobro hidrirano. Dakle, konzumirajte što više voća, povrća, supica i čajeva. Na taj način, vaše telo će se snabdeti niskokaloričnim hranljivim materijama, koje podstiču lipolizu (razgradnju masnog tkiva).

I još nešto: topli obroci/napici izazivaju osećaj sitosti, pa zato uvek pre glavnog jela pojedite toplu supu ili čorbu, a između obroka popijte šolju toplog biljnog čaja. Izbegavajte gazirana i alkoholna pića, industrijski proizvedene sokove i kafu.

Autor: Life Content

Tagovi: