Roditelji sve češće čuvaju matične ćelije

by | novembar 27, 2011

Sve veći broj žena u Srbji nakon porođaja odlučuje da sačuva matične ćelije za lečenje u nekoj banci, među kojima se ističe belgijska banka matičnih ćelija „Cryo-Save“, u čijem je predstavništvu u Srbiji uzorke do sada ostavilo više od 2.000 žena.

Stručni saradnik te banke dr Mima Fazlagić je rekla da je poslednjih godina primećen porast broja žena koje se opredeljuju da ostave matične ćelije na čuvanje nakon porođaja, o čemu se samo pre pet godina veoma malo znalo.
„Raste broj parova u Srbiji koji se odlučuju za to. Pre pet godina samo je desetak žena to učinilo, a do sada je više od 2.000 njih sačuvalo matične ćelije iz krvi pupčanika“, kazala je dr. Fazlagić Tanjugu, dodajući da se građani u poslednje vreme sve više inormišu o značaju i prednostima regenerativne medicine.
U toj belgijskoj banci, kako je kazala Fazlagićeva, sačuvan je veliki broj matičnih ćelija žena iz sveta, a nedavno je uzet na čuvanje jubilarni 200.000 uzorak.
Govoreći o tome kolike su šanse da se sačuvani uzorci iskoriste, ona je rekla da je poslednjih godina iskoričheno nekoliko desetina uzoraka a, kako se razvijaju stručne studije, raste i broj iskorišćenih matičnih ćelija za tretiranje neke od bolesti.

Ona je kazala da matične ćelije odgovaraju najviše detetu od koga su uzete prilikom porodajaja majke, a u velikom procentu odgovaraju bratu ili sestri.
„Tako su prva lečenja i počela, jer su žene rađale planski drugo dete da bi se prvo izlečilo od neke bolesti“, navela je sagovornica, dodajući da matične ćelije odgovaraju nešto manje roditeljima, a mogu odgovarati i potpuno nepoznatom čoveku.

Ugovor o korišćenju u čuvanju matičnih ćelija u nekoj od privatnih banaka podrazumeva njihovo čuvanje 20 godina, i to na tečnom azotu na -196 stepeni.
Kada su u pitanju uslovi čuvanja matičnih ćelija u banci „Cryo-Save“, ta procedura košta 1.780 evra, a čuvanje je besplatno za osobe čiji članovi porodice boluju od bolesti koja se leči matičnim ćelijama, među kojima je 75 oboljenja.
Prva uspešna transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčanika je urađena 1988. godine u Parizu, kod deteta obolelog od Fankonijeve anemije. Davalac je bila novorođena sestra svom bratu, koji je danas zdrav čovek i ima svoju porodicu.
Od tada je u svetu obavljeno više od 25.000 transplantacija matičnih celija iz pupčanika kao terapija za mnoge bolesti. Najvise uzoraka matičnih celija se uzima i čuva u SAD, što u privatnim što u javnim bankama, a od evropskih država vodeća u toj proceduri je Španija.

 

 

Tagovi: