3 pitanja za pedijatra

by | avgust 5, 2010


Kako se maloj deci najbrže može skinuti povišena temperatura?

Maloj deci NE TREBA „najbrže“ skidati temperaturu! Naprotiv, to treba činiti postepeno. Strah od dečijeg frasa, kao i drugih mogućih komplikacija, navodi prestrašene roditelje da koriste uglavnom jake lekove ili pak visoke doze lekova za spuštanje temperature. Ovo može rezultirati suprotnim efektom, odnosno konvulzijama / frasom. Temperaturu treba obarati za 10 do 1,50 C. Za temperaturu ispod 38,50 C nema potrebe davati detetu antipiretike (lekove koji snižavaju telesnu temperaturu), već samo što više tečnosti sobne temperature i treba ga tuširati mlakom vodom (370 C). Ne smemo zaboraviti da detetu sa povišenom temperaturom preti dehidracija. Od lekova preporučujem Paracetamol (Panadol, Eferalgan, Paracet…), jer imaju najmanje neželjenih efekata. Iako možda nisu „najbrži“, mogu se davati 4-5 puta na dan, u pravilnim vremenskim razmacima, a prema telesnoj težini deteta.

Deca na plazi

Kakve posledice može da ostavi upala pluća kod dece? Zašto im se daju antibiotici čak i kada je reč o virusnoj upali?
Upale pluća mogu biti blage i gotovo neprimetne, sa minimalnim tegobama, kakve su uglavnom virusne upale, ali mogu biti i vrlo teške, sa veoma narušenim opštim stanjem deteta. Bakterijska pneumonija je, po pravilu, teška bolest koja se uglavnom leči u dečijim bolnicama. Nekomplikovane virusne upale pluća se uz odgovarajuću terapiju, negu i redovne pedijatrijske kontrole, leče kod kuće i najčešće ne ostavljaju posledice po kasnije zdravlje deteta. Antibiotici se primenjuju i kod virusnih pneumonija zato što se smatra da postoji udruženost infekcija, odnosno da je moguća superinfekcija. Doze propisanih antibiotika, kao i njihov izbor, nisu isti kao kod bakterijske upale pluća. 

Da li svako dete mora da preleži boginje?
Ne mora svako dete da preleži ovčije boginje, jer sada postoji vakcina protiv ove bolesti, koja u našoj zemlji još uvek nije obavezna. Većina naše dece preleži varičelu još u predškolskom uzrastu, jer je bolest izuzetno zarazna. Deca uglavnom lako prebole ovčije boginje, bez komplikacija. Najčešća komplikacija ove bolesti je upala pluća, koja nastupa usled pada imuniteta. Varičela ostavlja trajni imunitet. Ljudi koji ovu bolest nisu preležali u detinjstvu ili im je neki osip bio pogrešno dijagnostikovan kao varičela, mogu da dobiju boginje i u odraslom dobu.

 

dr Lidija Uzelac, pedijatar, tel: 011 3313 913, www.bgdkbc.com

Tagovi: