BEBE i KUPANJE: Brčkanje u balončićima

by | mart 31, 2010

Kupanje bebe budućim roditeljima čini se kao vrlo zahtevan zadatak, sa mnogo pravila i redosleda koji se moraju poštovati. Neki se plaše da će povrediti novorođenče, pa ga zbog toga ne operu dobro, što može da dovede do raznih problema sa kožom i naročito do temenjače, koja se u najvećem broju slučajeva javlja kada se bebi glavica ne opere kako treba.


Kupanje bebeAli, nema razloga da brinete jer ćete već posle nekoliko puta postati pravi ekspert za kupanje bebe. Evo nekoliko praktičnih saveta kako da ovu obavezu pretvorite u igru i zadovoljstvo, i za vas i za bebu.

 

– Pre kupanja operite kadicu. Iako na tržištu postoji veliki broj kada za najmlađe, najpraktičnije će vam biti najobičnije plastično korito u kojem beba ima dovoljno prostora. Mnogi pedijatri i babice predlažu da kupite „kupka“ – malo postolje koje omogućava da beba leži u koritu, a da vama ruke budu slobodne. Beba sme potpuno da se pokvasi tek kada joj otpadne pupčani patrljak, što se obično događa nedelju dana po rođenju.

 

– Temperaturu vode proverite podlakticom ili termometrom. Temperatura ne bi trebalo da bude veća od 37 stepeni, a dubina vode oko 5 centimetara. Bebu kupajte tamo gde vam je najpraktičnije, ali u prvim danima najzgodnije je da to radite na krevetu, jer beba ne prska i nema bojazni da ćete pokvasiti sobu.

 

– Obavezno pripremite sve što vam je potrebno pre nego što pokvasite bebu. Pri ruci treba da vambude sapun ili kupka, krema, pelene, peškir, češalj, štapići za uši, tuferi od vate, AD kapi, čista odeća. Ako radite vežbice sa bebom, odradite ih pre kupanja.

 

Kupanje bebe– Beba se obično pokvasi nežnim pokretima po telu i polako spusti u korito. Pričajte sa njom, kao i kada je presvlačite, jer će joj to kupanje učiniti prijatnijim, iako bebe uglavnom vole da se kupaju.

 

– Dete uvek kupajte od glave pa naniže i koristite pamučnu pelenicu da biste joj oprali prevoje. Ne vraćajte se na delove tela koje ste oprali i koristite kozmetiku koju vam preporuče doktor ili babica. Obratite pažnju da dobro operete kosicu i nemojte se plašiti da ćete povrediti bebu. One su mnogo jače i izdržljivije nego što se vama to čini, a ukoliko koža glave ne bude dobro oprana, to će sigurno izazvati temenjaču. Ako do toga dođe, na našem tržištu postoji veliki broj proizvoda koji uspešno rešavaju ovaj problem već za nedelju dana. Genitalije operite pažljivo i ako imate devojčicu nikada je nemojte brisati od guze naviše nego samo u obrnutom pravcu. Dečacima treba pažljivo oprati pišu, povlačiti kožicu svakodnevno, a ona bi, po rečima stručnjaka, do treće godine trebalo potpuno da se prevuče.

 

– Kada okupate dete, vreme je za ispiranje. Prva tri prsta jedne ruke idu na bebin grudni koš, a drugom rukom je ispirate. Zbog toga vam je potrebna pomoć, odnosno neko ko će iz bokala sipati vodu kojom ispirate bebu.

 

– Kada je beba okupana, umotajte je u pamučni peškir, a najpraktičniji su oni sa kapuljačom. Umesto da bebu trljate, osušite je nežnim tapkanjem po koži.

 

– Obrišite ušice unutra, ali i sa spoljne strane, namažite dete kremom, ali ne po prevojima, naročito ako je beba buckasta. Od prevoja se mažu samo prepone. Obucite dete i onda mu dajte da jede. Veoma je važno da beba pre kupanja ne bude mnogo gladna, jer će biti nervozna i uplakana.

 

Bebe na kupanju

 

– Pokušajte da bebu kupate uvek u isto vreme, jer bebe vole rutinu.

 

– Mišljenja pedijatara su različita po pitanju toga koliko često beba treba da se kupa. Neko će vam reći da je dovoljno dva- tri puta nedeljno, a neko da novorođenče treba da se kupa svakog dana. Ali, ono što je sigurno je da će beba slađe i lepše spavati kada je okupana, jer pored toga što joj je prijatnije, kupanje je i prilično veliki izazov za nju, koji joj oduzima dosta energije.

 

Izvor: Večernje novosti

Tagovi: