Da bebina guza uvek bude suva!

by | jul 5, 2009

Problem sa crvenilom guze
„Moja beba ima veoma osetljivu kožu. Presvlačim je na svaka tri sata, brišem joj guzu uljanim maramicama, redovno je mažem „Pavlovićevom“ kremom, ali se i pored toga dešava da joj se guza zacrveni. Da li u nečemu grešim?“
Tamara Jokić iz Vranja

 

lepota i ydravlje nega bebine guye


Uputstvo za „održavanje“ čiste i suve guze:

 

Menjanje pelena
Bilo da vaše dete koristi platnene ili papirne pelene, pravilo je isto: one se redovno moraju menjati i to uvek posle „velike radnje“. Ako fekalije ili urin (koji je izrazito agresivan) duže budu u kontaktu sa bebinom kožom, sasvim je sigurno da će je izgristi, učiniti crvenom – što će bebi stvarati nelagodnost.

Nežno čišćenje
Ukoliko koristite pletnene pelene, jednim njenim ćoškom umočenim u toplu vodu možete da pokupite fekalije sa bebine guze i da ih sakupite unutar pelene. Praktične su i vlažne maramice kojima je izuzetno lako očistiti bebinu guzu. One u sebi sadrže losion koji ujedno i čisti i neguje nežnu dečju kožu. Neke maramice koje su natopljene posebnim uljem za negu, ostavljaju zaštitni „film“ koji sprečava ojed.

Redovno „provetravanje“
Posle svakog čišćenja, bilo bi dobro da ostavite bebinu guzu da se malo „provetri“. Pošto je ovaj deo tela stalno umotan u pelene, ponekad ga je dobro ostaviti da „diše“. Budite uvereni da će to prijati vašoj bebi: tako „razgolićena“ osetiće se slobodnom i nesputanom. Nekoliko minuta bez pelena svakako neće škoditi bebi, samo vodite računa da dete ne bude na promaji.

Mazanje kremom
Posle svakog pranja i menjanja pelena, bebinu guzu treba namazati posebnom kremom. U kremi se nalaze sastojci koji neguju ovu regiju dečjeg tela, ne dozvoljavajući da produkti iz fekalija i urina nadraže njenu osetljivu kožu. Ukoliko do toga ipak dođe, potrebno je naneti deblji sloj kreme (na očišćenu guzu) ili kupiti specijalnu kremu (Pavlovićevu mast, na primer).

Detaljno brisanje (prosušivanje)
Posle kupanja, veliku pažnju treba posvetiti i brisanju bebine guze. Nemojte je ovlaš brisati jer zaostala vlaga ne prija njenoj koži. Pošto su vlažna i topla mesta idealna „sredina“ za razvoj raznih mikroorganizama, svaki deo bebinog tela treba detaljno prosušiti. Ovo posebno važi za sve nabore na bebinom telu: unutrašnja strana lakta, kolena, regija pazuha, vrat… Ukoliko je vaše dete malo bucmastije i usled toga ima više nabora, potrebno je da posebno obratite pažnju prilikom brisanja. Najbolje je da koristite veliki i nežan peškir mekih vlakana koja neće iritirati bebinu kožu. Važno je da ne trljate, već da samo tapkate bebinu kožu.

Prava krema za nežnu kožu
Da biste bili sigurni da vaša beba dobija najbolju moguću negu, potrebno je da upotrebljavate specijalne proizvode namenjene bebama jer ćete na taj način zaštititi površinski sloj kože. Nemojte preterivati sa upotrebom kozmetičkih sredstava već se usredsredite na osnovnu negu koja podrazumeva redovno pranje, čišćenje i mazanje odgovarajućom kremom.

 

Šta sve treba da sadrži dobra krema?

 

ALANTOIN – korisna materija koja leči oštećenu kožu.
ETERIČNO ULJE – sastojak mnogih lekovitih biljaka koji deluje izuzetno umirujuće na kožu.
GLICERIN – prija koži i štiti je od štetnih dejstava.
HAMAMELIS – ekstrakt iz listova ove meksičke biljke deluje antibakterijski.
LANOLIN – stvara zaštitni film na koži i štiti je.
PANTENOL – provitamin B5 koji umiruje kožu i izuzetno pomaže oporavak oštećene kože (npr. od opekotina prouzrokovanih suncem).
VITAMIN E ILI TOKOFEROL – umiruje crvenu i upaljenu kožu.
CINK-OKSID – sastojak brojnih krema koji utiče na obnavljanje epitela kože (poboljšava regeneraciju kože).

 

Tagovi: