Gde roditelji najčešće greše u vaspitanju dece

by | januar 4, 2013

Za roditeljstvo ne postoji univerzalno uputstvo, kao što ne postoje ni savršeni roditelji. No, neke greške u vaspitanju dece su zajedničke za većinu roditelja koji, i s najboljim namerama, zaboravljaju osnove vaspitanja.

Pre nego što ste postali roditelj, imali ste vremena za sve – kozmetičke tretmane, bioskope, pozorišta, a sada vam se dan svodi na vožnju dece u školu, treninge i ostale obaveze. Džen Singer, autorka knjige „Vi ste dobra mama“ tvrdi da decu ne treba upisivati na svaku altivnost koju požele, sve dok ne dođu u doba kada na te aktivnosti mogu odlaziti sami.

Pazite šta govorite

Ponekad koristimo izraze i termine koji su prihvaćeni u društvu, ali mlade generacije nisu sigurne na šta se to tačno odnosi. U razgovoru s decom budite jasni i kratki, bez previše razglabanja. Koristite jednostavne primere, reči i životne situacije s kojima dete može da se poistoveti.

Takođe, ne ponašajte se prema tinejdžeru kao da još ne živi u stvarnom svetu. Njihova stvarnost ih jednako opterećuje, pa za to morate da imate razumevanja.

Izbegavanje neprijatnih razgovora

U procesu odrastanja sigurno ćete se naći u situacijama kada će doći red na neprijatne razgovore koje, kao roditelj, morate obaviti. Ako mislite da ćete izbegavanjem razgovora dete izolovati od društva i da do njega neće doći infomacije o, na primer, seksu – varate se. Dete od vas može naučiti ispravne stavove i tako imati veću šansu da donese prave odluke.

Vi niste detetov prijatelj

Možda želite da budete najbolji prijatelj svom detetu, ali ono ima svoje vršnjake, a vi ste mu potrebni kao roditelj. Deci trebaju pouzdani roditelji na koje se mogu osloniti.

Poređenje s braćom i sestrama

Jedna od ozbiljnih i najčešćih grešaka svih roditelja je poređenje s braćom i sestrama. Svaka osoba je individua i razlikuje se od ostalih. Takva su i deca. Oni od svojih roditelja žele bezuslovnu ljubav, zato se setite po čemu je vaše dete posebno, umesto da ga upoređujete s braćom i sestrama.

Pronađite vremena za sebe

Posle svih dnevnih obaveza prisiljeni ste s decom da idete nabavku namirnica i kada vidite dane obraćaju pažnju, obećavate im nagradu ako budu dobri. Time im zapravo poručujete da ste umorni i da vam je dosta svega, a njima dajete moć i kontrolu. Da biste izbegli ovakve situacije i bili dosledni sebi, pronađite trenutke za sebe i „napunite baterije“. Tada ćete imati snage u ovakvim situacijama, a deca će znati da će za loše ponašanje snositi posledice.

Tagovi: