Kućni ljubimac i beba?

by | avgust 16, 2013

Kada u porodicu stigne prinova, mnogi se pitaju šta da rade sa kućnim ljubimcem. Naš savet je da ga zadržite, ali pod uslovom da se pridržavate određenih pravila.

0-6

0-6 MESECI

Osim u slučaju kada beba već ima dijagnostikovane probleme sa disajnim organima ili neku alergiju, ne postoji apsolutno nikakav razlog za uklanjanje životinje iz stana u kome živite. Iskustvo deteta u odrastanju uz mačku ili psa kasnije će mu mnogo značiti, ne samo u razvijanju zdravog odnosa sa drugim životinjama i prirodom, već i zbog toga što je dokazano da se na taj način smanjuje mogućnost nastanka kasnijih alergija.

Ako imate kućnog ljubimca, upoznavanje sa bebom mora da teče postepeno i polako. Nije redak slučaj da pas ili mačka budu ljubomorni na bebu, pa je stoga NIKADA ne smete ostavljati u blizini životinje bez nadzora.
Inače, dokazano je da bebe koje odrastaju uz cvrkut ptica pevačica, bolje i duže spavaju od dece koja spavaju uz urbane zvukove.

Ptice jarkih boja privlače pogled beba. Držite dete pred kavezom i pustite ga da pogledom prati skakutanje ptice. Videćete, ova vežbica pomaže ubrzavanju fokusiranja pogleda, pa će vaše detence brže uspeti ručicom da dohvati neki predmet.

6-12

6-12 MESECI

Evo dobre vesti za sve vlasnike pernatih i dlakavih kućnih ljubimaca: najnovije studije pokazuju da bebe koje odrastaju uz kućne ljubimce (pod uslovom da se drže po strogo određenim higijenskim uslovima) imaju snažniji imunitet. Ovo se dovodi u vezu sa činjenicom da je njihov organizam izložen većem broju mikrooorganizama koje imunološki sistem na vreme „prepoznaje“ i „razvija“ odbrambenu strategiju protiv njih.

Od devetog meseca vaša beba počeće da uočava da se životinje različito oglašavaju. Podstaknite njeno saznanje pevajući joj pesmice u kojima ćete imitirati mukanje krave, kokodakanje kokoške, mjaukanje mačke ili lavež pasa. Osim što ćete se lepo zabaviti, vaše će čedo nešto korisno naučiti.

Čim beba propuzi i počne da istražuje svet oko sebe, vodite računa da pod bude očišćen svakog dana i da se posude za hranu i vodu vašeg kućnog ljubimca nalaze izvan detetovog domašaja. Nećete se ni okrenuti, a već će u usta strpati nešto što ne bi trebalo. Osim toga, dok je beba na podu i puzeći istražuje sve i svašta, životinja treba da bude u drugoj prostoriji.

U ovom uzrastu bebe kopiraju ponašanje roditelja i drugih osoba iz svoje okoline. Naučite je kako da pomiluje psa ili mačku a da pri tom ne udari i ne uplaši životinju. Vremenom će se među njima razviti topao odnos i vaše se dete neće plašiti životinja, već će ih zavoleti baš kao i vi. A to mnogo znaći za njegov psihički razvoj.

12-18

12-18 MESECI

Ovo je uzrast u kojem većina beba prohoda, prvo klimavim i nesigurnim koracima, a nedugo zatim i sigurnijim. Neophodno je da u ovom periodu mališan ima slobodan prostor za kretanje, pa bi bilo mudro ukloniti mu sa puta sve o šta može da se saplete, uključujući i kućnog ljubimca.

Najnovija istraživanja su pokazala da druženje sa kućnim ljubimcima pospešuje razvoj bebinog mozga. Što beba bude više rasla, poboljšaće se i interakcija između nje i životinje. Na kraju će dete odrasti bogatije za jedno lepo iskustvo i verovatno nikada neće moći da shvati zbog čega se neki ljudi plaše pasa, mačaka ili životinja uopšte…

Na kraju da dodamo i ovo: za ceo poduhvat podizanja deteta uz prisustvo kućnog ljubimca potrebno je mnogo strpljenja i pažnje, ali će vam se uloženi trud višestruko isplatiti. Prisetite se samo koliko je kućni ljubimac obogatio vaš život, pa ćete shvatiti da će to isto „učiniti“ i vašem detetu.

Autor: Life Content

Tagovi: