Sedam koraka do bebinog prvog obroka

by | februar 28, 2013

Prelazak sa mlečne ishrane na nemlečnu svakako je najvažniji period u životu svake bebe. Osim toga, on je i najupečatljiviji dokaz o neverovatno brzom razvoju vašeg mališana.

Iako su voćno-povrćne „dekoracije“ na podu, nameštaju i zidovima uglavnom neizbežne i stresne, uvođenje raznovrsnih namirnica u ishranu vaše bebe normalan je proces koji, verovali ili ne, može da vam donese veliko zadovoljstvo.

Zdravstveni stručnjaci savetuju da bebe do šestog meseca života, zbog jačanja imuniteta i prevencije alergija, treba isključivo da sisaju majčino mleko, ali ima i onih koji smatraju da se sa uvo|enjem nemlečne hrane može početi i ranije.

Pravilo oko kojeg se svi slažu jeste da nemlečnu hranu ne treba uvoditi pre navršenih četiri meseca. Ukoliko biste to učinili ranije, izlažete bebu riziku da oboli od neke vrste alergije.

Vaša beba je spremna za svoj prvi nemlečni obrok? Evo šta vam je potrebno od pribora:

* Plastična činijica
* Mala, plastična, ravna kašičica
* Viljuška, cetka ili blender
* Portikle
* Stolica za hranjenje
* Mušema kojom ćete zaštititi pod
* Plastične posudice sa poklopcem za čuvanje hrane

7 koraka do bebinog prvog „pravog“ obroka:

1. Sačekajte pravi trenutak – kada beba nije previše umorna ili gladna i kada ste oboje potpuno opušteni. Najbolje je da to bude u vreme ručka jer je ujutro obično velika frka, a „eksperiment“ za večeru može da naruši bebin san.

2. Stimulišite bebu dajući joj prvo malo mleka (vašeg ili formule). Ipak, nemojte dozvoliti da se zasiti jer bi to moglo da umanji njeno interesovanje za čvrstu hranu.

3. Stavite bebu u stolicu za hranjenje ili, ako vam to više odgovara, u svoje krilo. Eliminišite moguće smetnje, poput TV-a, i poklonite detetu maksimalnu pažnju.

4. Započnite sa kašicom od sezonskog voća. Ona treba da bude žitka i ne sme da bude hladna.

5. Zahvatite malu količinu kašice kašičicom, pa je prinesite bebinim ustima. Ukoliko je odmah ispljune, pokušajte ponovo. Ne odustajte, ali ako beba počne da plače ili se veoma uznemiri, prekinite „misiju“. Dok hranite bebu, gledajte je u oči, osmehujte se i „razgovarajte“ sa njom.

6. U početku dajte bebi samo nekoliko kašičica čvrste hrane. Svrha je da se beba navikne na novi način ishrane, a ne da utoli glad. Ukoliko okrene glavu kada joj prinesete kašičicu, to znači da ne želi više da jede.

7. Nemojte je siliti da jede. Ako vaš prvi pokušaj bude neuspešan, pokušajte opet sutradan. Neke bebe teško prihvataju novotarije, pa je kod njih neophodno praviti duže pauze (da zaborave „neprijatno“ iskustvo). Mleko i dalje treba da bude bebina osnovna hrana, te nastavite da je dojite (ili hranite na flašicu) u količini od najmanje 600 ml na dan.

Autor: Life Content

Tagovi: