SVE O DOJENJU: Majčino mleko – No. 1 za bebu!

by | novembar 9, 2009

Sve majke znaju da je dojenje najbolji i naprirodniji način hranjenja i da mleko koje se stvara u njihovim grudima nije samo hrana, već i lek. Međutim, u praksi čak trećina majki odustaje od dojenja već nakon nedelju-dve, dok druga trećina prestaje da doji bebu posle trećeg meseca. Tek 20% njih doju svoju bebu do preporučenih šest meseci, a samo 10% čini to do navršenih godinu dana.

majcino mleko dojenje najbolkje za bebu


Da bismo ohrabrili neodlučne i pomogli ženama koje se tokom dojenja suočavaju s teškoćama, sastavili smo ovaj priručnik, iskreno se nadajući da će nakon njegovog objavljivanja procenat majki koje doje svoje bebe bar malo porasti.

 

Koje su koristi dojenja
Ako se dvoumite da li da nastavite da dojite ili da odustanete, pročitajte ove redove, pa tek onda donesite odluku. Prvo, imajte na umu da prekidajući dojenje, svom mališanu uskraćujete blagodeti koje nikada više neće moći da nadoknadi. Osim toga…


Blagodeti za bebu
* Preko majčinog mleka beba dobija antitela koja je štite od respiratornih oboljenja, infekcija uha i stomačnih tegoba. Majčino mleko, inače, sadrži više od 400 hranljivih sastojaka, u savršenoj razmeri, tako da zadovoljavaju sve nutritivne potrebe vašeg deteta.
* Dokazano je da ishrana majčinim mlekom u velikoj meri smanjuje mogućnost nastanka karcinoma, dijabetesa i drugih bolesti. Osim toga, dojene bebe mnogo ređe obolevaju od alergija, ekcema i astme u odnosu na mališane koji se hrane na flašicu.


Blagodeti za majku
* Tokom dojenja, u telu majke izlučuje se hormon oksitocin, koji ubrzava proces vraćanja materice i ostalih organa u stanje pre trudnoće.
* Majke koje su dojile svoje bebe imaju trostruko manje šansi da u poznijem životnom dobu obole od raka jajnika, grlića materice ili dojke.
* Majčino mleko je sterilno, dovoljno toplo i – besplatno! Ne treba vam nikakva dodatna oprema, treba samo udobno da se namestite i uživate u zadovoljnom coktanju vašeg bepca.


Korak po korak do uspešnog dojenja:


Sisanje na zahtev
U prvih nekoliko nedelja novorođenče treba da sisa na zahtev, kad god mu se prohte. U prve tri nedelje beba obično sisa 10-12 puta, 5-10 minuta na svokoj dojci. Vremenski intervali mogu da budu različiti, jer će beba nekada tražiti da sisa na sat, sat i po, a nekada i na četiri sata.
Ovaj način hranjenja (na bebin zahtev) najbolji je način da se njen stomačić privikne na mamino mleko, a što češće sisa, u maminim grudima stvara se sve više mleka, i sistem funkcioniše savršeno. Ako vam se učini da beba ne dobija dovoljno mleka ili imate neki drugi problem, nemojte ćutati, već se obratite nekome za pomoć (patronažnoj sestri, iskusnoj prijateljici, bilo kome).

 

Promena strane
Obroci počinju uvek na onoj dojci na kojoj je beba prošli put završila obrok. Dakle, ako ste prošli put prvo dojili na desnoj, pa onda na levoj, sledeći obrok započnite na levoj dojci. Ukoliko se beba nasisala iz jedne dojke i ne želi vipe da klopa, nemojte je silom terati. Stavite je da spava, a mleko iz dojke iz koje beba nije sisala jednostavno iscedite. I još nešto: na početku podoja iz dojke kreće mleko koje je vodenkasto (utoljava žeđ), a kasnije se luči ono masno i hranljivo. Važno je da beba ne dobije samo vodeni deo mleka iz obe dojke, već i hranljivo, bilo iz jedne ili obe dojke.

 

Dužina dojenja
Novorođenče sisa otprilike pet minuta na svakoj dojci. Međutim, kako beba napreduje i mleko sve više nadolazi, dojenje se produžava na desetak minuta na svakoj dojci. Uvek proverite da li beba pravilno drži bradavicu i da li je budna tokom sisanja, jer ako je ne drži dobro ili ako zaspi, držaćete je duže nego što je potrebno, što nema efekta, a bradavicama može da šteti jer se prekomerno vlaže, a to doprinosi stvaranju ragada.
Sve bebe u prvih pet minuta snažno vuku i najviše mleka posisaju na početku. Čim se zasiti, beba počinje da se igra dojkom, a postoji mogućnost i da zaspi. Ako ste procenili da se dete najelo, prekinite dojenje i stavite ga u krevetac. Međutim, ako je beba zaspala tek što ste počleli da je hranite, probudite je i nastavite da je dojite.

 

Vodite računa o sebi
Zbog pojačanog rada hormona koji podstiču produkciju mleka, tokom dojenja najverovatnije ćete ožedneti. Stoga, pre nego što uzmete bebu u naručje i započnete da je hranite, natočite flašicu vode i stavite je nadohvat ruke.

 

Najčešći problemi
Dok se vi i beba ne uskladite i dok ne pronađete najbolji položaj za dojenje, veoma je moguće da ćete se suočiti sa nizom problema, kao što su prepunjenost dojki, bolne bradavice, mastitis i slično. Zapamtite: 90% navedenih problema uzrokovani su lošim položajem bebe.


Bolne bradavice
Upaljene i ispucale bradavice pojava su koja može da se spreči. U većini slučajeva to je znak lošeg položaja bebe, pa ona grize i razvlači bradavicu i time je povređuje, umesto da je prihvati i počne da sisa. Pravilno sisanje daje ugodan osećaj i nikada ne može da povredi bradavicu.

 

Prepunjene grudi
Dosta je konfuzije oko toga šta su pune a šta prepunjene grudi. Pune grudi su blagodet, dok prepunjenost po svaku cenu treba sprečiti. Nekoliko dana nakon porođaja imaćete utisak da su vam grudi teške i otečene, ali mleko ističe lako. Nudite bebi često da sisa, da bi ispraznila dojku. Videćete, vaše grudi će se brzo prilagoditi bebinim potrebama i što češće budete dojili, one će biti sve mekše. Ako je beba bolesna, pa ne može da sisa, sami nežno istisnite višak mleka.


Zapušeni kanali
Zapušeni mlečni kanali ispoljavaju se u vidu male crvene otekline, koja je posledica zaostajanja mleka u tom delu dojke. Probajte da poboljšate položaj i pripijanje bebe tako što ćete, na primer, promeniti pozu u kojoj dojite. Dalje, grudnjak i druga odeća ne smeju da budu tesni. Evo još nekoliko pravila:
* Nemojte nikada stiskati dojku i bradavicu sa dva prsta (kao makaze) jer to može da poremeti tok mleka.
* Ako vam to olakšava dojenje, pridržite dojku odozdo celom šakom.
* Nežno masirajte bolni deo dojke dok beba sisa.
* Između dva podoja, na grudi stavite tople obloke.

 

Mastitis
U slučaju mastitisa, cela dojka je crvena, natečena i bolna. Majka se oseća iscrpljeno, trese je groznica. Ako se u mleku zaostalom u dojci namnože bakterije, tada može nastati infektivni mastitis koji treba da se leči antibioticima (kloaksicilin tablete od 250 mg ili eritromicin tablete od 250-500 mg). Uz to treba uzimati i paracetamol radi ublažavanja bola. Međutim, najbolji način da se izbegnu posledice mastitisa jeste neprekidanje dojenja. Bacili infektivnog mastitisa ne mogu da štete bebi, jer ih uništavaju enzimi iz bebinog probavnog trakta.

 

 

Kako započeti?

 

Prvo se upoznajte po sistemu „Bebo, ovo je dojka. Dojko, upoznaj se sa mojom bebom“. Veoma je važno da beba pravilno uhvati bradavicu jer od toga zavisi uspešnost dojenja.
1. AKO POČINJETE HRANJENJE IZ LEVE DOJKE držite bebu duž svog stomaka tako što ćete desnom rukom podupreti njena leđa, vrat i glavu. Bebin stomačić treba da se nađe tik uz vaš. Zapamtite: bebe koje se hrane pomoću flašice treba staviti u drugačiji položaj od onih koje treba da uhvate dojku!
2. PRIMAKNITE BEBINU GLAVICU prema svojoj dojci, tako da joj nosić bude u ravni sa bradavicom. Nemojte joj dozvoliti da uhvati samo bradavicu i sisa je kao lizalicu, već prstima spljoštite dojku tako da dobije oblik hamburgera (ako je dojka prepunjena i tvrda, pre podoja iscedite višak mleka da omekša). Kada namestite bebinu glavu u opisani položaj, dotaknite joj usne bradavicom da biste je stimulisali da otvori usta.
3. KADA ŠIROM OTVORI USTA, privucite bebinu glavu dojci i pustite je da se „prilepi“. Najvažnije je da ne uhvati samo bradavicu, već i tamni deo oko nje. Ako je to pravilno učinila, osetićete blag bol u trenutku kada se između bebinih usta i dojke napravi vakuum. Zapamtite: loš položaj pri dojenju izvor je svih nedaća koje vas mogu snaći (o njima pročitajte na narednoj strani!). Kada vidite da se bebini obrazi pokreću i čujete zvuk gutanja, to znači da je sve OK i da mleko pravilno ističe. U suprotnom, sve to izostaje i beba negoduje.
4. KADA SE BEBA NASISALA, jednostavno će prestati da klopa i ispustiće dojku. Najverovatnije će zaspati (ako je mlađa od tri meseca) ili će se igrati bradavicom. Nemojte joj to dopustiti. Ako ne ispusti dojku, dovoljno je da stavite mali prst između njenih usta i bradavice. Ili, zapušite joj nosić, pa će morati da otvori usta!

Savršeno sisanje
Evo nekoliko znakova po kojima ćete prepoznati da li vaša beba pravilno sisa:
* Pre nego što uhvati dojku, usta su joj širom otvorena, a donja usna „zabačena“ prema bradici.
* Bebina brada dodiruje dojku, ali joj je nosić slobodan, da bi mogla normalno da diše.
* Nakon što uhvati dojku, nekoliko puta će kratko povući mleko, nakon čega treba da se čuje zvuk gutanja. Što je beba mlađa, ovaj posao za nju biće teži, pa ne treba da vas brine što se nakon nekoliko gutljaja zadihala.

 

 

5 ZNAKOVA DA BEBA NE SISA PRAVILNO

 

OSEĆATE JAK BOL
To ne sme da se desi, jer kada beba pravilno sisa, majku to ne boli, čak stvara prijatan osećaj.
BEBA DELUJE LJUTITO
To znači da nije pravilno uhvatila bradavicu i mleko ne ističe.
NIJE SE UMIRILA
Gladna beba plače, ali čim uhvati dojku i počne da sisa (pravilno), ona se umiri. Ako je i dalje uznemirena, to znači da treba da ponovite postupak.
ČINI VAM SE DA JE JOŠ UVEK GLADNA
Ako je dete sisalo i jednu i drugu dojku duže od deset minuta, ali ipak deluje kao da se nije najelo, najverovatnije nije sisalo pravilno.
BEBA NE DOBIJA U TEŽINI
Ne odustajte od dojenja, već potražite savet stručnog lica. Najlakše je sjuriti se u apoteku, kupiti flašicu i napraviti veštačko mleko. Ali, majčino mleko je – nezamenljivo!

 

 

PROTIV BOLNIH BRADAVICA

Ovo je kremasti melem koji regeneriše osetljive bradavice, ubrzava proces izlečenja i uklanja bol i neprijatnost. Ovaj blagi krem lako se razmazuje, brzo omekšava i leči kožu koristeći snagu nevena, dok pčelinji vosak štiti kožu. Takođe, sprečava nastanak gljivične infekcije na bradavicama dojilja, a služi i za lečenje ojeda kod beba. Više informacija na rs.motherlove.eu

 

 

Tagovi: