Vodič za buduće roditelje: Dečja imena i njihovo značenje

by | maj 31, 2013

U slatkom iščekivanju velikog događaja, svaki bračni par provede bar jedan dan nedeljno u smišljanju imena za njihovo čedo. Na prvi pogled bi se reklo da je to najlakši i najlepši posao u periodu čuvenih devet meseci, ali znajte da nije tako…

beba1

Opšte je poznato da se pri odabiru imena za dete redovno upetljaju kume i strine, bake i deke i svojim predlozima potpuno zbune mlade roditelje. Naravno, većina roditelja uspe da istraje i da da ime koje se njima dopada, ali zato često naiđu na „osudu“ okoline i na neodobravanje, pa počnu da se pitaju da li je njihov izbor bio dobar.

Da se ne biste preterano mučili i preispitivali da li je ime koje ste dali na mestu, donosimo vam mali vodič o značenju imena, njihovom poreklu i još neke zanimljive stvari.

Da li ste znali da se sva imena mogu podeliti u tri kategorije? To su hrišćanska imena, slovenska i takozvana „ostala imena“.

Kao što im samo ime kaže, hrišćanska imena su mahom imena Hristovih apostola, velikih mučenika i dobročinitelja. Njihovo poreklo je uglavnom iz grčkog i hebrejskog jezika.

Slovenska imena su nastala od slovenskih osnova i raznih nastavaka. Dakle, to su sva ona imena za čije značenje vam nije potreban tumač. Uglavnom počinju na -drag, -mio, -rad.

Ostala imena su sva ona koja su “pozajmljena” iz stranih jezika, a koje se ne nalaze u hrišćanskim. Kod nas su najčešće dolazila iz mađarskog, turskog, latinskog i grčkog jeziika.

beba

Kako je bilo nekada davno?

Nekada davno, imena su deci davana po precima, po svecima koji su bili blizu rođenja deteta, ili pak namenski. Tako ćete u prošlosti često naići na ime Stana/Stanko (to ime je davano da bi prestalo rađanje dece, ili umiranje), na Živadine, Jovane, Stevane, Miholjke, Gospave (valjda vam je jasno da su ovo imena davana po najbližem svecu), ali i na najrazličitija, kako već rekosmo skoro zaboravljena imena.

Kako je bilo pedesetih godina…

Pedesetih godina prošlog veka su imena deci i dalje davana po babama i dedama. Zato u toj generaciji imamo puno Milica, Marija, Danica, Milki, Radomira, Milisava. Uglavnom, sva imena na -rad i -mio su bila u to vreme „dobrodošla“. Ali, ne treba zaboraviti da su pedesete godine godine kada se slavila sloboda te ne čudi što se u toj generaciji javljaju prve Slobodanke, Slobodani, Mašinke, Velimiri, Budimiri, Mire i slična „ekipa“ koja u sebi sadrži „mir“. Nešto manje je bilo Ljiljana, Jasmini i Nada, ali ih je ipak bilo. Vremenom su ista ova imena postala i te kako popularna, te ste pred kraj pedesetih i početak šezdetih u svakoj ulici mogli naći bar jednu Ljiljanu.

Zlatne šezdesete

Šezdesetih godina literatura i TV propaganda uzimaju svoj danak. Kod nas počinje ekspanzija inostranih, pogotovo ruskih imena, te zato možete naići na hiljadu i jednog Sašu, more Tatjana (koje su dobijale imena po Puškinovoj Tanji), puno Nataša (uglavnom po Nataši Rostovoj), Valentina (V. Terješkova), Igora, Borisa… Kao što vidite, šezdesetih godina su u modi bila mahom ruska imena, a imena baba i deda su bačena u zapećak i skoro zaboravljena. Ne treba zaboraviti ni na Vesne, Snežane, Zorane, Marine pa čak i Silvane.

Divne sedamdesete

Divne sedamdesete kad je bratstvo i jedinstvo bilo svud oko nas, tako da možete naići na mnogo Jugoslava i Jadranki. Sedamdesetih godina iz nekog razloga kreće ekspanzija Dragana, Ivana, Jelena, Ana, Borisa i Milana. E da.. nećete verovati, ali sedamdesetih nije bilo bitno kako se zovete, već odakle ste. Sedamdesetih je jedino bilo važno da si iz zemlje koja ima „crveni pasoš“.

Osamdesete

Osamdesete godine prošlog veka obiluju Dunjama, Majama, Zoranama, Anama, Tijanama, Dušanima, Ivanima.. Često se daju imena kao što su Marko, Bogdan, Petar… Kao što možete primetiti, osamdesetih godina počinje da se vodi lagana borba između „modernih“ i imena sa „tradicijom“. To nije nimalo čudno ako se zaviri u prošlost – naime, osamdesetih počinje da se budi takozvani patriotski duh, a s druge strane mnogi pokušavaju da ostanu izvan toga te daju deci što uobičajenija imena.

Devedesete – korak unazad

Mračnih devedestih rodoljublje dolazi do maksimalnog izražaja i deci počinju da se nadevaju imena koja su nosili njihovi preci, počinju da se daju takozvana „srpska“ imena. U tom periodu Milice dolaze do izražaja, za njima hrabro idu Jovane, Ivane, Stefani, Nemanje, Dejani, Uroši… Naravno, ne treba zaboraviti ni ekstremna imena kao što su Srbislav, Srboljub i Srbijanka ili još gore – Kasandra (što nema direktne veze sa srpstvom, ali ima sa serijom koja je „održavala“ naciju).

Dvehiljadite – kratko i jasno!

Što kraće, što neobičnije – to bolje! Ovo je parola novog veka. Na sve strane se nalaze Ive, Mie, Lee, Tee, Tare, Lane, Elene, Une i Staše. Tako je kad su ženska imena u pitanju. Kad je o muškima reč, treba reći da su u opticaju još uvek stara nasleđena imena, te još uvek imamo mnogo Nemanja, Mihaila, Stefana, Davida, Mateja…

Na kraju krajeva, nije bitno zbog čega ste detetu dali neko ime. Bitno je da se ono vama sviđa, bitno je da se slaže uz vaše prezime i bitno je da kad pogledate to majušno stvorenje znate da je to ime ko stvoreno za njega, a da biste bili siguni u to mi ćemo vam pomoći otkrivajući šta znače pojedina imena, a pri tom vam nećemo spominjati imena tipa Suzana, Sanja, Danica, Zora, čija značenje sami možete otkriti.

Aleksandar (branitelj ljudi), Andrija (hrabar muževan), Ana (milost), Anastasija (ona koja je besmrtna), Anđela (anđeo – vesnik), Vesna (proleće), David (ljubljeni prijatelj), Damjan (krotak, pitom), Đorđe (koji obrađuje zemlju), Ivan-Ivana-Jovan-Jovana (Bog je milostiv), Jelena (sunčeva svetlost), Katarina (čista,zdrava), Ksenija (gostoljubiva – postoji i drugo tumačenje koje kaže tajanstvena), Lazar (Bog je milostiv), Marija (oštra kao koplje), Marta (gospođica), Maksim (najveći), Matej (dete), Nikola (pobednik), Natalija-Nataša (koja je rodna), Olivera-Oliver (maslina), Ognjen (vatra), Petar (kamen-stena), Pavle (mali), Stefan (venac, kruna), Sara (kneginja), Sofija (mudrost), Silvia (šuma), Sava (starac, mudrac), Teodora-Teodor (božji dar), Tijana (tiha), Uroš (gospodin), Una (jedna).

Autor: Life Content

Tagovi: