Vodič za mame: Dragoceni „baka servis“

by | februar 27, 2013

Pravo je bogatstvo kada dete možete da poverite majci ili svekrvi. Pored toga što će vaš mališan biti na sigurnom, bake će im nesumljivo pružiti i beskonačno mnogo ljubavi.

Spadate u grupu roditelja koji već nekoliko meseci pokušavaju svoje dete da ubace u vrtić? Ili pak, imate tako „srećno“ radno vreme da ni vi ni suprug niste u mogućnosti bar tri puta nedeljno da „pokupite“ klinca na vreme iz školice? Eto nevolje. Naravno, rešenje je zlatni „baka servis“.

Svi oni koji koriste usluge ovog najdragocenijeg servisa na planeti znaju koliko on mnogo znači. No, čak i sa bakama, povremeno se javljaju nesuglasice – od suštinskih do filozofskih. čime hraniti dete i kako ga oblačiti, šta mu treba dozvoliti, a šta zabraniti, kako akcentovati reči i koju verziju o stvaranju sveta treba smatrati najboljom…

Kada potpuno zavisite od svoje mame ili svekrve, hteli ne hteli, moraćete da budete taktičniji i tolerantniji, a takođe i manje probirljivi I sitničavi.

Zato, ako se pojave opasne tendencije u vaspitanju i negovanju deteta i vi ih raspravite sa mamom ili svekrvom, postojaće više šansi da vas baka posluša, a ne da nazove vaše molbe glupim modernim kapricom.

Razmislite o tome da je mnogo lakše biti ispravna mama na daljinu, nego baka koja praktično menja mamu. Ne zaboravite da to ipak nije njeno dete i da ona nije u obavezi da bude s njim. I ako je ona već pristala, najbolje je da se u većini svakodnevnih pitanja postupa onako kako ona misli da treba. Ništa ne gubite. I ako ste vi mudra mama, to ćete prihvatiti kao plus, a ne kao minus.

Činjenica da ste dete prepustili mami ili svekrvi, znači da imate poverenja u njih. Baka može mnogo čemu da nauči dete. Ona veoma voli svoje unuke i spremna je da sa njima igra razne igre, da im priča bajke, da ih miluje. Ipak, ne ispuštajte iz vida da osnovnu odgovornost za mališana snosite vi, i da najvažnije odluke treba da donosite samostalno.

Poslednjih 20 godina broj zaposlenih majki stalno raste. Istraživači Bristolskog univerziteta u Velikoj Britaniji posmatrali su razvoj 12.000 dece od rođenja do osme godine, i došli su do zanimljivog otkrića – deca o kojoj su brinule bake uspešnije su rešavala problem kada su se svađala sa drugom decom u školi od one dece koju nisu čuvale bake.

Autor: Life Content

Tagovi: