Najčešće vaginalne infekcije i kako ih sprečiti

by | april 20, 2016

Vaginalne infekcije su jedan od najučestalijih razloga posete ginekologu. Mogu se javiti u svim starosnim grupama i žene ih doživljavaju kao uporan i neprijatan problem.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ženski intimni predeo ima specifičnu floru koja se razlikuje od ostalih delova tela zbog čega zahteva posebnu negu i pažnju. Zdrava vagina sadži mnogo laktobacila (bakterija mlečne kiseline) koji su deo prirodne vaginalne flore. Ova bakterija proizvodi mlečnu kiselinu koja je zaslužna za stvaranje optimalno kiselog vaginalnog okruženja sa pH od 3,8 do 4,5. Ukoliko se promeni pH vrednost vaginalnog predela i ono postane manje kiselo, stvara se pogodno okruženje za razvoj loših bakterija što može da dovede do bakterijskih i gljivičnih infekcija.

Pročitajte i… Ove navike negativno utiču na zdravlje vaše vagine

Na promenu vaginalne flore i razmnožavanje patogenih mikroorganizama mogu uticati različiti faktori, kao, na primer, oslabljen imuni sistem, prehlada, upotreba antibiotika, dugotrajno krvarenje, izloženost stresu, umor, promena seksualnog partnera, često ispiranje i pranje agresivnim sapunima i gelovima za tuširanje, sintetički i tesan donji veš, česta upotreba tampona i dnevnih uložaka… Sve ovo može uzrokovati iritaciju, crvenilo, svrab, peckanje, pojavu pojačanog sekreta i neprijatnog mirisa vagine.

Međutim, uzročnici infekcije mogu da budu i mikroorganizmi koji se, po svojoj strukturi, nalaze između virusa i bakterija, a to su: hlamidija, mikoplazma i ureaplazma. Oni ne mogu da se otkriju uz pomoć običnog brisa koji se radi u domovima zdravlja, već uz pomoć brisa koji se radi u specijalističkim ustanovama i u privatnim laboratorijama.

Pojačan vaginalni sekret mogu izazvati i virusi, kao što su citomegalovirusi, papiloma virusi i drugi, a mnogi od njih su veoma opasni i kancerogeni. Zbog svega navedenog veoma je važno da posetite svog ginekologa čim primetite prve simptome vaginalne infekcije.

Iako ih ima mnogo, danas ćemo navesti najjčešće vaginalne infekcije, a u nastavku pročitajte kako nastaju, šta ih karakteriše, te i kako da se zaštitite od njih.

Na sledećim stranama pogledajte koje su najšečće vaginalne infekcije i kako da ih sprečite, ali i izlečite prirodnim putem… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Bakterijska vaginoza

Bakterijska vaginoza je najučestalija vaginalna infekcija kod žena u reproduktivnom dobu. Ona nastaje kada je poremećena ravnoteža bakterija u vagini i kada prevlada rast neke od njih. Vagina obično sadrži većinom “dobre” bakterije, i nekoliko “loših”. Bakterijska vaginoza se razvija kada se poveća broj “loših” bakterija u odnosu “dobre” bakterije.

Pročitajte i… Intimna higijena: 4 ključna saveta za pravilnu negu vagine

Bakterijska vaginoza može imati razne komplikacije, a povezuje se sa upalnom bolešću karlice, neplodnošću, vanmaterničnom trudnoćom, preranim porodom i malom porođajnom telesnom masom novorođenčadi inficiranih majki.

Infekcije izazvane ešerihijom koli

Ešerihija koli u vagini u većini slučajeva uglavnom se pojavljuje zajedno sa ešerihijom u urinarnom traktu. Može biti prenesena iz vaginalnog trakta u urinarni i obrnuto. Uglavnom se tretiraju istom terapijom, ali je ponekad neophodno i vaginalno ispiranje.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

HPV virus

U poslednjih nekoliko godina sve prisutniji je humani papiloma virus koji izaziva kondilome, a razlog tome je, najverovatnije, često menjanje seksualnog partnera i upražnjavanje seksualnih odnosa bez kondoma, što je u današnje vreme dosta uzelo maha.

Pročitajte i… Ginekolozi upozoravaju na 5 najvećih ženskih problema!

Kod mnogih ljudi virus ne izaziva nikakve tegobe, niti oštećenja, pa terapija nije potrebna. Oko 70% seksualno aktivnih osoba bude zaraženo HPV-om, a u 96% slučajeva imunološki sistem se izbori sa “uljezom” bez manifestacije bilo kakvih simptoma. Međutim, postoji preko sto vrsta virusa i neki od njih mogu da izazovu rak grlića materice. Osim specijalne vakcine, najbolja prevencija za seksualno aktivne osobe jeste izbegavanje infekcija u budućnosti – upotrebom kondoma i redovnom proverom Papa testom.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Trihomonasna infekcija

Iako deluje neverovatno, čak 70% žena koje pate od seksualno prenosivih infekcija ne osećaju nikakve simptome. Zato je, ponavljamo, neophodno redovno odlaziti na ginekološke preglede i raditi analizu vaginalnog i cervikalnog brisa.

Pročitajte i… Ovo nikako ne smete da prećutite kod ginekologa!

Trihomonijaza se manifestuje pojavom penastog, mat sekreta zelenkaste boje, a prenosi se seksualnim odnosom sa obolelim partnerom. Trihomonasna infekcija spada u red parazita i seksualno prenosivih bolesti, te zahteva lečenje oba partnera.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kandida

Gljivice, među kojima je i kandida, smatraju se uobičajenim stanovnikom ljudskog organizma, odnosno spadaju u njegovu “fiziološku floru”. Uravnotežene su s ostalim mikroorganizmima, te u određenim simbiozama imaju čak i povoljno dejstvo. Problemi se javljaju u trenutku kada se naruši spomenuta ravnoteža a rezultat je prekomerni rast i razmožaanje gljivica u organizmu.

Pročitajte i… Izborite se s kandidom na prirodan način

Dokazano je da se vaginalna infekcija gljivicama Candidae albicans može javiti i zbog nedostatka gvožđa, cinka, folne kiseline i vitamina B12. Lečenje kandidijaze najčešće podrazumeva medikamente ali je praksa pokazala se upravo zbog nedostatka određenih vitamina može efikasno lečiti i određenim namirnicama.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Hlamidija

Hlamidija je jedna od najčešćih seksualno prenosivih bolesti. Izazivač oboljenja je bakterija, Chlamydia Trachomatis, koja može oštetiti ženske reproduktivne organe! Iako su simptomi oboljenja blagi ili ih uopšte nema, ozbiljne komplikacije koje mogu proisteći, uključujući i neplodnost, razvijaju se podmuklo, pre nego što žena i primeti problem.

Pročitajte i… 6 razloga zašto je zdravo da spavate goli

Hlamidija se može preneti tokom vaginalnog, analnog ili oralnog polnog odnosa. Prenosi se i tokom vaginalnog porođaja sa majke na dete. Procenjuje se da je čak 88 odsto žena koje su zaražene hlamidijom mlađe od 25 godina, jer su adolescentkinje koje su seksualno aktivne pod posebno povećanim rizikom za razvoj infekcije usled nedovoljne zrelosti grlića materice.

Uz sve komplikacije koje izaziva hlamidija uočeno je da ona utiče i na nastanak povećanog broja spontanih pobačaja, prevremeno pucanje plodovih ovojaka i prevremene porođaje. Beba koja je rođena vaginalno može se zaraziti hlamidijom od inficirane majke.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kako se zaštititi od vaginalnih infekcija

Ginekolozi upozoravaju i stalno ističu kako je vagina organ koji ima sposobnost „samočišćenja“. Zato gelovi, parfemi i slični proizvodi nisu potrebni, a mogu izazvati i razne iritacije i infekcije. Agresivni preparati za kupanje, naime, remete ravnotežu zdravih bakterija i vagina tako postaje podložnija uticaju gljivica i loših bakterija.

Pročitajte i… 4 saveta za pravilnu higijenu bikini zone tokom leta

Loš tretman lečenja može da izazove još intezivnije upale i infekcije pa nemojte lekove uzimati „na svoju ruku“ već obavezno posetite lekara koji će odrediti koji su vam lekovi potrebni – da li oni koji se upotrebljavaju oralno ili su dovoljne kreme koje smanjuju upale.

Verovatno ste već čuli priču da vlažni kupaći kostimi izazivaju pravu katastrofu. Doktori savetuju da redovno presvlačite kupaći nakon kupanja ili znojavu odeću posle treninga jer se gljivice razmnožavaju u toplim uslovima.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Šta pomaže u borbi protiv vaginalne upale?

– Pre svega nosite laganu odeću od prirodnih materijala kao što je pamuk, umesto uske odeće od sintetičkih materijala.
– Koristite toalet pre i nakon polnog odnosa. Mokrenje pre i nakon polnog odnosa pomaže u sprečavanju infekcije urinarnog trakta. Takođe, operite ruke pre i posle polnog odnosa, kako biste sprečili širenje bakterija.

Pročitajte i… Pomoć iz prirode: Sprečite i zalečite upalu bešike

– Jedan jogurt dnevno (najbolje grčki), koji je bogat izvor probiotika, pomoći će vam da uspostavite ravnotežu vaginalne flore.
– Konzumiranje jednog čena belog luka dnevno, kao dodatak jelima, supama, salatama i sosevima, može vam pomoći da suzbijete vaginalnu infekciju, jer sadrži antifungalna svojstva.
– Smanjite količinu životinjskih masti u vašoj ishrani, izbegavajte kikiriki, slatka jela i gljive, a povećajte količinu esencijalnih masnih kiselina koje se nalaze u nekim ribama i orašastim plodovima kako bi se smanjila upala i oticanje tkiva.
– Povećajte unos vitamina C i E, koji će vam pomoći da smanjite upalu povezanu s infekcijom i podstaknuti imuni sistem.

Pročitajte i… Lekari upozoravaju: Nova polna bolest za koju uskoro neće postojati lek

– Čaj od ruzmarina može biti delotvoran za suzbijanje simptoma poput sprava i peckanja. Možete ga redovno piti (1 do 4 šolje dnevno), ali i koristiti kao sredstvo za intimnu negu (za pranje intimnih delova tela) ili samo da ga natapkate na vaginalni otvor.
– Eterično ulje čajevca zaustavlja rast kandide. Par kapi ulja čajevca stavite na tampon, pa ga stavite u vaginu. Ostavite dva do tri sata da deluje. Ponavljajte dva puta dnevno.
– Na sličan način deluje i ulje origana. Možete ga naneti površinski, ali razređenog u maslinovom ulju; ili oralno u vidu kapsula 2 puta na dan.
– Eterično ulje kantariona može suzbiti gljivice, no pritom treba paziti na kvalitet ulja kako ne bi došlo do alergijske reakcije. Nekoliko kapi specijalizovanog ulja možete nakapati na tampon i staviti u vaginu. Još jednostavnije rešenje su biljne vaginalete koje se kupuju u apotekama.
– Soda bikarbona pospešiće alkalno stanje organizma, u kojem se gljivice teže razmnožavaju. Možete pripremiti mešavinu od dve litre prokuvane vode i dve kašike soda bikarborne, te svakodnevno ispirati vaginu narednih mesec dana, osim za vreme menstrualnog ciklusa.

Tagovi: