Prirodnim putem protiv vaginalne gljivične infekcije

by | jul 15, 2014

Pojave li se gljivice, izbacite agresivna sredstva za intimnu higijenu, smanjite unos ugljenih hidrata, pijte jogurt i jedite beli luk. Pomoći će i soda bikarbona i eterična ulja.

vaginal11

Vaginalna gljivična infekcija vrlo je uporan zdravstveni problem koji pogađa velik broj žena, a javlja se kao posledica pijenja antibiotika, nošenja mokrih kupaćih kostima leti, korišćenja agresivnih sredstava za intimnu negu. Najčešći uzročnik infekcije je kandida, tip gljivice koji uzrokuje infekcije kože, noktiju i vagine, upalu u urinarnom traktu ali i probleme sa probavom, umor.

Simptomi vaginalne gljvične infekcije su svrab, neugoda, gust i obilan beli iscedak, crvena koža sluznice i oticanje. Ova infekcija pogađa više od 75 odsto žena tokom života.

Šta pogoduje gljivicama?

1. Uzimanje antibiotika koji narušavaju ravnotežu između dobrih i loših bakterija te pH sluznice
2. Prehrana bogata ugljenim hidratima kojima se gljivice hrane
3. Pijenje većih količina alkohola, koje se u procesu probave pretvaraju u šećer i hrane gljivice
4. Stresan život i nedovoljna količina sna
5. Nošenje mokrog kupaćeg kostima jer se gljivice u vlažnoj okolini brže razmnožavaju
6. Neuredna ishrana
7. Uzimanje previše kisele hrane (poput ukiseljenog povrća, korišćenje puno sirćeta)
8. Nošenje preuske odeće (pantalone, tange u kojima telo „ne diše“)
9. Svakodnevno korišćenje dnevnih uložaka i korišćenje tampona
10. Trudnoća
11. Dijabetes
12. Pranje gaćica na temperaturi nižoj od 60 stepeni Celzijusovih

Najbolji prirodni lekovi

Dve do tri infekcije gljivicama na godišnje nisu razlog brige, no ako se one javljaju češće tada prirodni lekovi nisu dovoljna pomoć i potreban je pregled doktora koji će utvrditi razlog slabog imuniteta.

Pojačan unos belog luka deluje kao prirodni lek protiv gljivica i bakterija zbog sumpornih glikozida te vitamina i ulja. Beli luk se može umetati direktno u vaginu, tako da se češanj oguli i umota u čistu gazu poput tampona te umetne u vaginu. Pripazite da deo gaze ostane napolju tako da je možete lakše izvući. Dođe li do osećaja intenzivnog peckanja, izvadite češanj. Terapija treba da se sprovodi sve do prestanka simptoma.

Jogurt i razni probiotici saveznici su dobrih bakterija i samim tim neprijatelji gljivica. Pri pojavi gljivica pijte oko pola litre jogurta na dan. On može umanjiti svrab i crvenilo nanesete li ga direktno na zahvaćenu sluznicu. Ostavite 10-ak minuta i potom isperite vodom.

Eterično ulje kantariona može suzbiti gljivice, no pritom treba paziti na kvalitet ulja kako ne bi došlo do alergijske reakcije. Nekoliko kapi specijalizovanog ulja možete nakapati na tampon i staviti u vaginu. Još jednostavnije rešenje su biljne vaginalete koje se kupuju u apotekama.

Soda bikarbona pospešiće alkalno stanje organizma, u kojem se gljivice teže razmnožavaju. Možete pripremiti mešavinu od dve litre prokuvane vode i dve kašike soda bikarborne, te svakodnevno ispirati vaginu narednih mesec dana, osim za vreme menstrualnog ciklusa.

Izvor: 24sata.hr, M. G.

Tagovi: