Čini li vam se da nijedan savet o ishrani ne funkcioniše? Evo zašto je to tako…

by | maj 17, 2015

Prvo su vam govorili da treba da izbacite meso, a onda su promenili priču i urotili se protiv rigoroznih dijeta. Da ne spominjemo šta tek sve pričaju o alternativnim zaslađivačima…

Ako vam se i dalje čini da nijedan savet o ishrani zapravo ne funkcioniše, sada ćemo vam objasniti kako nastaju laži o dijetama.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Nutricija je mlada nauka

Nutricija kao naulna oblast mlađa je od većine drugih. Samim tim, većina istraživanja je tek u toku i o mnogim stvarima vezanim za to kako moderan način života – i hrana utiču na ljudsko telo se još uvek ne zna.

Teško je organizovati sveobuhvatno nutricionističko istraživanje

Istraživanja bi trebalo da se obavljaju na velikom broju ljudi, ali ponekad je nemoguće izvesti da u jednom istraživanju utiče više od 2000 ljudi, što je zaista mali postotak. Samim tim, i rezultati istraživanja se menjaju u odnosu na ispitane grupe.

Senzacionalistički naslovi u novinama štete ozbiljnim naučnim studijama

Sasvim jednostavni rezultati i zaključci koji su samo deo kompletne studije uzimaju se za naslove koje svi čitaju, dok se ono krucijalno piše malim slovima. Savet: uvek, uvek pročitajte ceo tekst. Vaše zdravlje je u putanju.

Istraživanja su skupa, a finansijeri obično gledaju da se okoriste o njih

Sigurno ste primetili da kompanije koje prave nezdrava energetska pića redovno sponzorišu sportske događaje, iako oni sa sportom veze nemaju. Ista stvar je i sa istraživanjima. Kompanija koja se bavi proizvodnjom mesa, a koja finansira istraživanje o uticaju mesnih prerađevina na zdravlje sigurno će sakriti informacije o tome šta se sve u prerađevinama nalazi. Save: Uvek pokušajte da nađete konkretan izvor informacija. Ako vam se izvor učini sumnjivim, ne verujte rezultatima.

Tagovi: