Jedete i kada ste siti? Evo kako da se rešite ove navike

by | avgust 21, 2014

Ako vam se dešava da često nakon obroka osećate da ste preterali sa hranom i pojeli nekoliko zalogaja previše, vreme je da počnete da menjate način na koji se hranite. Ne radi se o dijeti, brojanju kalorija i gubitku kilograma, već o svesnom i pametnom načinu na koji jedete, koji će vam doneti primetne rezultate.

food

1. Spustite escajg između zalogaja
Nakon svakog zalogaja, viljušku ili kašiku odložite na sto umesto da je brzo napunite novom „dozom“. Često jedemo automatski, zalogaj za zalogajem, pa ni ne shvatamo koliko smo hrane uneli. Ukoliko se budete služili ovim trikom, usporićete ritam kojim jedete i vaše telo će vam na vreme dati signal kada je dosta.

2. Prepolovite svoje porcije
Ovaj trik bori se protiv onog poznatog osećaja kada su vam „gladne oči a ne stomak“. Pošto je jedno od pravila bontona za stolom da ispraznimo naše tanjire, često porciju merimo prema tanjiru, a ne prema tome koliko smo gladni. Ukoliko odmah prepolovite svoju porciju, bićete iznenađeni koliko vam je zapravo dovoljno da se zasitite.

3. Uživajte u prvom zalogaju
Hrana se ne odnosi samo na ukus, već zadovoljava i druga čula. Napravite kratku pauzu, od tri do pet sekundi, pre nego što počnete da jedete, i za to vreme se fokusirajte na ono što vam je u tanjiru: kako vaš obrok izgleda, kako miriše? Dok jedete, koncentrišite se na teksturu i zvuk, i zamislite kako hrana putuje od vaših usta do stomaka. Na taj način ne samo što ćete usporiti brzinu kojom jedete, već ćete svom telu dati vremena da vam javi da ste siti.

4. Okrenite viljušku
Ovaj trik tipičan je za evropski način ishrane. Umesto da viljušku koristite da „pokupite“ hranu“, poput kašike, okrenite je tako da njome bodete hranu.

5. Isključite TV
Obrok nije vreme za multitasking. Istraživanja su pokazala da jedemo čak 14 odsto više hrane kada je televizor uključen. Umesto u ekran, neka vam oči budu usmerene u tanjir.

6. Pijte vodu pola sata pre obroka
Ponekad ljudi pomešaju osećaje žeđi i gladi, pa je važno da ostanete hidrirani kako biste izbegli mešanje ovih signala.

7. Sklopljene pesnice
Ovo neobično pravilo zasnovano je na psihološkoj teoriji da naši fizički potezi utiču na naš um. Kada pomislimo na reč „ne“, naš um to povezuje sa stisnutom pesnicom. Rukom koju ne koristite za jelo, stisnite pesnicu na početku, na sredini i na kraju obroka, kako biste se podsetili da je vreme da stanete i obratite više pažnje na to koliko ste zaista gladni.

Autor: Life Content, N.R.

Tagovi: