Zaustavite jo-jo efekat u dijetama

by | septembar 16, 2013

Povratak dva-tri (izgubljena) kilograma nije samo velika frustracija već može i štetiti zdravlju.

jo-jo-efekat

Nova američka studija, urađena među ženama u menopauzi, koje su povratile samo dva kilograma telesne težine, pokazala je viši nivo lošeg holesterola i šećera u krvi nego u periodu pre uvećanja telesne mase.

Inače, starije žene prilikom mršavljenja gube uglavnom mišićnu masu i masno tkivo. Ali kad povrate deo težine, onda je to veći deo masnog tkiva od onoga što su izgubile, što im pogoršava zdravstveno stanje. Dakle, održavanje telesne mase podjednako je važno kao i njena redukcija. Primenjujte ove četiri metode održavanja zdrave težine:

  • Šetajte. Apsolutno svi eksperti slažu se u mišljenju da je šetnja najbolji oblik svakodnevne aktivnosti, za koji vam nije potreban novac, oprema niti mnogo vremena – pola sata brzog hoda jeste sve što treba da uradite.
  • Jedite rano. Doručak koji se zasniva na integralnim žitaricama, mlečnim proizvodima i proteinima idealna je osnova za ceo dan. Takođe, ovaj izbor materija omogućava uspešno održavanje telesne težine, jer obezbeđuje trajniji osećaj sitosti nego ugljeni hidrati.
  • Merite težinu. Redovna provera težine omogućava da na vreme uočite i najmanje uvećanje težine, te da hitro reagujete. Međutim, nemojte preterivati i stalno uzimati vagu, dovoljno je da se merite jednom nedeljno.
  • Budite istrajni, jer s vremenom zdrav način ishrane i fizičkih aktivnosti postaje navika, pa sve postaje mnogo lakše. Kad se masno tkivo zameni mišićima (zahvaljujući redovnoj fizičkoj aktivnosti), počinjete da sagorevate više kalorija na dnevnoj osnovi, čak i kad mirujete.

U slučaju jo-jo efekta može biti reči o malim gubicima težine, ali i o velikim, čak do 25 kilograma, što predstavlja veliki zdravstveni rizik. Ponavlja li se dijeta nekoliko puta bez ikakvih rezultata, tj. tako da se nakon nje težina vraća na početno stanje, zapitajte se kuda to vodi. Ukoliko je reč o više od tri ciklusa dijeta bez rezultata, rizik za razna oboljenja naglo raste, pa se mogu pojaviti povišeni krvni pritisak, povišen holesterol, upala žučne kese, dijabetes tipa 2, problemi sa srcem itd.

Autor: Life Content

Tagovi: