Pet namirnica koje smanjuju štetne posledice prejedanja

by | novembar 26, 2011

 

Da li vam se desi da preterate sa hranom u vreme praznika? Bez obzira koliko ste svesni da je potrebno da jedete zdrave nemirnice, kada dođu praznici, dozvolite sebi da uzmete mali zalogaj ovoga, pa mali zalogaj onoga. Saznajte koje namirnice treba da jedete u vreme praznika, a da se pri tome ne prejedete i ne ugojite.

Unosom velikog broja kalorija vaše telo pokušava da poništi štetu koju naprave slobodni radikali koji se proizvode prilikom varenja hrane. Slobodni radikali napadaju ćelije i mogu da uzrokuju razvoj hroničnih bolesti, kao što su bolesti srca, dijabetes i rak. Naravno što više jedemo, više slobodnih radikala proizvodimo.

Istraživači u okviru najnovijih studija sastavili su listu od pet namirnica koje vam mogu pomoći da se oporavite od štete koju ste prouzrokovali prejedanjem.

1. Začini

Dodavanje začina u obrok može pomoći da se umanje negativni efekti prejedanja. U okviru male studije sprovedene ove godine u listu „The Journal of Nutrition“, učesnici, koji su jeli masni obrok sa dve kašike začina (mešavina ruzmarina, origana, cimeta, crnog bibera, belog luka u prahu i paprike) imali su niži nivo triglicerida i insulina, a viši nivo antioksidanasa. Istraživači smatraju da mešavina začina može da uspori apsorpciju masti i da antioksidanski ublažavaju štetu koju prave slobodni radikali koji nastaju prilikom prejedanja.

2. Sok od narandže

Flavonoidi i antioksidansi mogu da ublaže oštećenja srca uzrokovana masnim i kaloričnim obrokom. U okviru prošlogodišnje studije objavljene u listu „The American Journal of Clinical Nutrition“, ljudi koji su pili sok od narandže sa visokokaloričnim doručkom imaju mnogo niži nivo slobodnih radikala i drugih inflamatornih markera povezanih sa srčanim oboljenima, nego učesnici koji su uz obrok pili samo običnu vodu.

3. Voće

Ukoliko jedete nezdravi obrok, upotpunite ga voćem. Unosom antioksidanasa koji se nalaze u voću kao što su grožđe, kivi i višnje, smanjićete uticaj slobodnih radikala. Unos visoko kalorične hrane, bez povrća i voća koji sadrže antioksidanse, može da ima štetne posledice koje se mogu primetiti nakon određenog vremena.

4. Sirće

 Sirće koje stavite u salatu može da snizi nivo šećera u krvi nakon što pojedete obrok bogat ugljenohidratima. Kod većine nas brzi porast šećera u krvi isto tako dovodi i do brzog pada istog, što uzrokuje povećanje apetita. Ovaj šećerni talas posebno je problematičan za ljude koji pate od dijabetesa.

5. Vino

Antioksidansi u crnom vinu mogu da smanje negativan uticaj koji proizvodi masna, visokokalorična hrana, tako što smanjuju nivo slobodnih radikala u telu. Dodajte crno vino u kuvani obrok ili uživajte uz jednu čašu vina tokom večere. Ipak, zapamtite umerenost je ključ zdravlja.

 

 

 

Tagovi: