Zeolit: Mineral koji čuva vaš organizam

by | novembar 22, 2013

Dragana SiljegovicPiše: Dragana Filipović, nutricionista-dijetetičar
carpediemcentar.rs

Majka priroda nas iz dana u dan iznenađuje svojim produktima, o čemu svedoči mineral nastao mešanjem vulkanske lave sa alkalnim podzemnim vodama – Zeolit. Ovaj svetski poznat mineral koristi se, kako u poljoprivredi (kulture obogaćene zeolitom daju veće i zdravije plodove) i stočarstvu, tako i za humanu upotrebu i to kao suplement koji je preko 20 godina poznat kao jedan od najboljih „čistača“ ljudskog organizma. Ponosni smo na to što i naša zemlja raspolaže ovim „čarobnim“ mineralom. Najveća nalazišta kvalitetnog zeolita su u Timočkom regionu u oblasti Stalaća, Vranja, Brusa i Jošaničke Banje.

zeolit

U čemu je tajna njegove lekovitosti?

Prednost ovog prirodnog minerala jeste njegovo snažno antioksidativno dejstvo. Suština delovanja zeolita je u tome da on u ćeliju organizma unosi hranljive sastojke, a kao sunđer za sebe vezuje i iz nje izvlači sve otpadne produkte metabolizma i neutrališe brojne toksične materije i jedinjenja (teške metale, radioaktivne supstance, …). Uočeno je da se u periodu od šest do osam sati nakon konzumacije zeolita kroz mokraću izlučuju svi toksini iz organizma.

Osim antioksidativnog dejstva, zeolit se pokazao i kao dobar dijetetski suplement, jer sadrži obilje minerala – kalijum, kalcijum, magnezijum, natrijum. Dosadašnja iskustva pokazala su da uz redovnu i pravilnu primenu, zeolit veoma uspešno “čuva” organizam od nastanka najrazličitijih bolesti – pojave tumora, bolesti srca i krvnih sudova, jetre, dijabetesa, autoimunih oboljenja.

mineral

Zeolit ne samo da ostvaruje značajne rezultate u prevenciji bolesti, već se preporučuje i zdravim osobama koje trpe izuzetno snažne fizičke napore, kao što su, na primer, profesionalni sportisti. On poboljšava imunitet, bržu regeneraciju organizma, veću izdržljivost i uopšte dovodi do poboljšanja psihofizičkog stanja. Zbog toga zeolit jeste odlična zamena za sintetičke vitaminske i druge preparate, koji se veoma često preporučuju sportistima.
Zeolit se, po pravilu, uzima neposredno pre jela ili uz jelo, sa dosta tečnosti. Njegov pomalo neugodan ukus možete učiniti prijemčivim ukoliko ga pomešate sa čajem, kompotom ili sveže ceđenim sokom.

Osim oralne, zeolit se koristi i za spoljnu upotrebu. Njegov učinak je vidljiv u terapiji opekotina izazvanih prekomernim sunčanjem, gljivičnih oboljenja, psorijaze, seboreje i herpesa. Sve je češći gost i krema za negu kože, jer čisti masne potkožne naslage čineči kožu zategnutijom i glatkom.

Nus pojave prilikom konzumacije zeolita su veoma retke: primećeno je da na početku konzumacije može dovesti do opstipacije kod osoba sklonih opstipaciji (zatvoru).

S obzirom na to da je u pojedinim preparatima zeolita uočeno prisustvo supstanci štetnih po zdravlje (kao što su na primer velike količine olova), neophodno je da prilikom kupovine obratite pažnju da je preparat odobren od relevantne zdravstvene institucije. Takođe, osobe koje redovno uzimaju lekove za lečenje hroničnih oboljenja, pre konzumacije zeolita treba da se posavetuju sa svojim lekarom (razlog: u slučaju da farmakološki lek sadrži supstance teških metala, zeolit će iste apsorbovati pre njihovog farmakološkog učinka u organizmu).

Zeolit se ne uzima istovremeno sa gaziranim napicima i vitaminom C, a iz predstrožnosti se ne preporučuje davanje zeolita trudnicama i deci mlađoj od tri godine.

Koji su prirodni „podizači imuniteta“ zaista efikasni, Dragana Filipović otkriva u decembarskom broju L&Z (na kioscima od 20. novembra)!

Tagovi: