10 razloga zašto treba redovno da jedete cveklu

by | april 5, 2016

Iako cveklu jedemo uglavnom tokom zime, ovo povrće dostupno je skoto tokom cele godine, a ima čitav niz dobrobiti po zdravlje našeg organizma. Stoga, nemojte odmah po dolasku lepih dana da je izbacite iz ishrane i nastavite da je konzumirate u svežem obliku, kuvanu, kao dodatak salatama ili smutijima.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Pročitajte u nastavku dobre zdravstvene razloge da jedete cveklu što češće, naročito ako ste malokrvni, jer je poznato da ovo povrće poboljšava krvu sliku.

Pročitajte i… Cvekla i jogurt čiste organizam od bakterija

1. Bolja krvna slika

Velik deo svetske populacije, naročito ženske, pati od anemije. Anemija je stanje u kojem krv nema dovoljno zdravih krvnih zrnaca, odnosno hemoglobina – proteinskog molekula koji nosi kiseonik od pluća do tkiva. Postoji mnogo faktora koji prouzrokuju anemiju, ali je najčešći uzrok nedostatak gvožđa. Ako ste anemični, jedite cveklu što više, jer ovo povrće obiluje upravo ovim mineralom – gvožđem i pomaže kod prečišćavanja krvi. Cvekla sadrži i karoten i visoku koncentraciju nekih vitalnih hranljivih sastojaka, poput mangana. Osim toga, ne sadrži mnogo  masnoća, niti kalorija, pa je idealna i za osobe koje su na dijeti.

Zašto bi još trebalo redovno da jedete cveklu pogledajte na sledećim stranama…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

2. Jača kariovaskularni sistem

Visok sadržaj antocijanina koji cvekli daje crvenu boju, štiti eritrocite i čini krvne sudove elastičnijim. Na ovaj način cvekla pozitivno deluje na zdravlje srca, pa ono bolje pumpa krv. Jedna čaša soka od cvekle dnevno može značajno da snizi visok krvni pritisak. Prema rezultatima novijih istraživanja, nitrati iz cvekle šire krvne sudove, što omogućava bolji protok krvi. Adenin kojeg, takođe, ima u cvekli, omogućava održanje visoke koncentracije leukocita.

Pročitajte i… 10 namirnica koje štite srce od bolesti

3. Snižava krvni pritisak i holesterol 

Dosadašnja istraživanja pokazala su da nitrati u cvekli znatno snižavaju krvni pritisak, i tako smanjuju rizik od razvoja srčanih bolesti, infarkta i bolesti bubrega. Svakodnevna konzumacija soka od cvekle značajno smanjuje nivo krvnog pritiska, i to već nakon 24 sata.

Cvekla povećava nivo dobrog (HDL) holesterola koji se bori protiv lošeg (LDL) holesterola. Visok nivo lošeg holesterola u telu može da izazove oštećenja arterija i poveća rizik od nastanka srčanog i moždanog udara.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

4. Zdravlje jetre

Cvekla sadrži betanin i betain zahvaljujući kojima podstiče razmenu materija i stimuliše efikasnije funkcionisanje jetre. Vlakna koja cvekla sadrži povećavaju proizvodnju antioksidanasa u jetri, što pomaže telu da eliminiše žuč i druge toksične materije. Pektin, vrsta vlakana koje pronalazimo u cvekli, igra ključnu ulogu u oslobađanju toksina iz tela, naročito teških metala. Pektin takođe pospešuje funkciju jetre i pomaže celokupni proces detoksikacije i, za razliku od ostalih jedinjenja, ne uzrokuje ponovnu apsorpciju toksina.

Pročitajte i… I srce se regeneriše: Ovom hranom možete obnoviti organe u telu

5. Poboljšava varenje

Cvekla je odličan izvor betaina, celuloze i pektina, materija važnih za održavanje zdravlja celokupnog digestivnog sistema. Nizak nivo želudačne kiseline može stvarati probavne smetnje i smanjiti apsorpciju hranljivih materija, neophodnih za funkcionisanje svake ćelije u telu. Betain povećava nivo želudačne kiseline i pospešuje varenje, te pozitivno deluje na rad creva. Na ovaj način smanjuje se nadutost, sprečava intolerancija na hranu i kontroliše nivo gljivica i bakterija.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

6. Jača organizam i štiti od raka 

U cvekli ima najviše vitamina C, pa karotena, zatim vitamina B1 i B2 i B12, vitamina koga retko ima u biljnim namirnicama. Ovo povrće može da se „pohvali“ i gotovo čitavim spektrom minerala koji su neophodni čoveku za život i optimalno funkcionisanje: kalijum, natrijum, fosfor, kalcijum, magnezijum, gvožđe, fluor, sumpor, jod, brom, litijum, rubidijum i stroncijum. Za razliku od ostalog povrća, sadrži i određenu količinu kobalta, zbog čega se preporučuje vegetarijancima.

Pročitajte i… Namirnice koje sprečavaju pojavu i razvoj raka

Cvekla je bogat izvor joda, zbog čega predstavlja dragocenu pomoć u borbi protiv ateroskleroze i usporava starenje organizma. Blagotvorni crveni koren pomaže u lečenju gripa i smanjuje nivo masnoća u krvi. Zahvaljujući brojnim vitaminima i mineralima koje sadrži ova namirnica je odličan borac i lek za lečenje tumora, leukemije i raka.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

7. Protiv demencije

Cvekla je odličan izvor hranjivih sastojaka poput kalija, beta karotena i folne kiseline zbog čega je odličan izbor kao prevencija protiv demencije. Prehrana bogata nitratima, kojih u cvekli ima u izobilju, pojačava dotok krvi u mozak što je vrlo značajno za borbu protiv demencije u starosti.

Naime, cvekla sadrži velike količine nitrata, a ishrana bogata nitratima, dobre bakterije u ustima pretvara u nitrit. Naučnici su otkrili da upravo nitriti pomažu u otvaranju krvnih žila u našem telu, čime se povećava protok krvi i kiseonika, posebno do mesta kojima kiseonik nedostaje. Drugim rečima, ishrana bogata nitratima povećava protok krvi do bele materije frontalnog režnja – područja mozga koja se najčešće povezuju s degeneracijom koja vodi do demencije i drugih kognitivnih problema.

Pročitate i… Ishranom protiv demencije i Alchajmera: Namirnice za bolje pamćenje

Dovoljno je popiti 250 ml soka od cvekle da bi se pospešila cirkulacija u krvnim sudovima mozga i smanjio rizik od demencije u starosti. Cveklu bi, takođe, trebalo od malena davati i bebama kada počnete da uvodite dohranu, jer se njihov probavni sistem polako razvija, a uz to ova namirnica štiti decu od oboljenja jetre i čisti bubrege. Pored toga, bebama se poboljšava cirkulacija u mozgu i omogućava se bolja aktivnost i razvoj mozga što je veoma važno za rani razvoj i funkcionisanje moždanih ćelija.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

8. Borac protiv steriliteta

Cvekla je odličan izvor folne kiseline, koja smanjuje rizik od oštećenja neuralne cevi i urođenih bolesti koje uzrokuju sterilitet. Ukoliko želite da zatrudnite, ali ne uspevate u tome, cvekla vam donekle može povećati šanse da ostanete u drugom stanju. Budući da je bogata folnom kiselinom i brojnim drugim vitaminima i mineralima, ova namirnica pozitivno deluje na reproduktivni sistem. Pored cvekle, namirnice izuzetno bogate folnom kiselinom su i: pasulj, soja, žumance, krompir, pšenično brašno, kupus, banana i brokoli.

Pročitajte i… Trčanje i hrana: Najbolja kombinacija za istaknute mišiće

9. Pojačava izdržljivost organizma

Cvekla povećava izdržljivost organizma prilikom vežbanja zahvaljujući nitratima. Redovnom konzumacijom napitka od cvekle, nivo nitrata se udvostručuje, što pozitivno utiče na izdržljivost mišića, dok se krvni pritisak značajno smanjuje. Ovo povrće ima crveni pigment betacijanin, koji je odličan antioksidans, pomaže pri prenosu kiseonika u mišiće i ublažuje grčeve, zbog čega je odličan izbor za obrok nakon treninga.

Novija istraživanja pokazala su i da sok od cvekle može povećati aerobnu izdržljivost, što je čini odličnom za osobe koje žele da povećaju nivo kondicije. Sok od cvekle, takođe, ublažava hroničan umor i umor koji osećate posle vežbanja, zbog čega je naročito dobra za osobe koje treniraju u jutarnjim časovima.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

10. Detoksikacija i blistav ten

Ukoliko želite brzu i delotvornu detoksikaciju organizma i jačanje organizma, u ishranu uključite cveklu. Prepuna vitamina, ova namirnica je odličan izbor i za zdrav i blistav ten. Kako biste imale prelepu kožu, konzumirajte cveklu što češće jer ona može učiniti „čuda“ za izgled vaše kože. Pritom, najbolje bi bilo da je jedete svežu, a ukoliko vam smeta njen jak i specifičan miris i ukus, možete ga ublažiti tako što ćete napraviti mešanu salatu od rendane cvekle, šargarepe i jabuke.

Pročitajte i… Ishrana u trudnoći: Najzdravije namirnice za buduće mame

OPREZ

Nakon dugotrajnog konzumiranja cvekle u većim količinama mogu se javiti određeni zdravstveni problemi kao što su osećaj težine u želucu i poremećaji varenja.

Cvekla sadrži mnogo oksalne kiseline koja negativno utiče na apsorpciju kalcijuma i ostalih minerala. Ljudi koji pate od osteoporoze, kao i oni sa kamenom u bubregu bolje da budu oprezni i da ne preteruju sa cveklom.

Trudnice i dojilje i trebalo da budu oprezne sa konzumacijom cvekle i soka od ove namirnice jer njena detoksikacijska svojstva mogu ugroziti zdravlje bebe.

Tagovi: